معاون آخوندی به مهر خبر داد؛

احتمال كاهش سود وام ۵۰ میلیونی نوسازی بافت فرسوده

احتمال كاهش سود وام ۵۰ میلیونی نوسازی بافت فرسوده

شیك بار: مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران از پیگیری های این شركت برای كاهش نرخ سود وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده ویژه انبوه سازان از ۱۸ به ۹ تا ۱۲ درصد اطلاع داد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، وضعیت اقتصادی كشور به گونه ای غیر قابل پیش بینی شده كه سرمایه های سرگردان مردم و نقدینگی بیش از حدی كه در اختیار آنها قرار دارد، هر روز یكی از بازارهای طلا و ارز و سهام را هدف می گیرد و هجوم این سرمایه ها به هر كدام از آنها، التهابی در بازارهای زودبازده بوجود می آورد. به همین منظور تیم اقتصادی رئیس جمهور بهترین مكان برای انتقال این سرمایه ها و تولید آرامش در بازارهای موازی را ساخت و ساز مسكن می داند و از آنجایی كه خیلی از شهرهای ما بعد از اجرای طرح مسكن مهر، دیگر فضای جدید برای ساخت و ساز ندارند، بهترین فرصت سرمایه گذاری در بخش مسكن، بافت های فرسوده و نابسامان شهری تشخیص داده شده است. به نظر مشاوران اقتصادی دولت، بهترین فضا برای جذب نقدینگی، بخش مسكن می باشد و اگر این بخش راه اندازی شود، می تواند سرمایه های زیادی را به سمت خود بكشاند در عین حال اشتغالزایی آن هم بالاست.
این مبحث به قدری برای دولت حائز اهمیت است كه رئیس جمهور در زمان معرفی وزرای پیشنهادی خود به مجلس در آغاز دولت یازدهم، علی رغم آنكه عباس آخوندی را در حوزه های حمل و نقل و نوسازی ناوگان هوایی موفق دانست، از وی در بخش مسكن گله كرد و اظهار داشت: من معتقدم باید در بخش مسكن نهضت نوسازی بافت های فرسوده راه اندازی نماییم.
این اعتقاد رئیس جمهور به راه اندازی نهضت نوسازی مسكن در بافت فرسوده به حدی بود كه بر خلاف میل وزیر راه و شهرسازی، دستور داد تا با هدف تولید انگیزه برای انبوه سازان، ممنوعیت ساخت بلندمرتبه و برج سازی كه در تهران و كلان شهرها اعمال می شد، در بافت های فرسوده برداشته شود؛ دستوری كه تا حدودی سبب تولید برخی اختلافات میان عضو مربوطه كابینه و رئیس كابینه شود.
با این حال وزیر راه و شهرسازی در برابر این خواسته رئیس جمهور ایستادگی كرد و توانست وی را قانع كند كه تنها راه نوسازی بافت های فرسوده، ترغیب ساكنان آن به همكاری با توسعه گران و اجرای این پروژه به دست انبوه ساز است تا برای ساكنان بافت های میانی و هدف، انگیزه تولید كند.
در طرح هایی كه در گذشته در مورد نوسازی بافت فرسوده اجرا می شد، دولت مستقیما وارد عمل شده و خانه های مشمول اجرای طرح در محلات را خریداری، تسطیح و سپس ساخت و ساز می كرد؛ نتیجه آن، خروج ساكنان از بافت هدف و به تدریج تخلیه بافت ها و محلات میانی شده بود. آخوندی هم بارها در سخنرانی های خود خالی شدن مناطق مركزی تهران خصوصا منطقه ۱۲ از سكنه (خانوار) و تبدیل شدن خانه های قدیمی واقع در آنها را به انبار كالاهای بازاریان و محل خواب كارگران بازار، بعنوان یك اخطار و بسترسازی برای جرم خیز شدن این مناطق معرفی كرده بود.
اما در طرح ملی بازآفرینی شهری مقرر است ابتدا مردم به حضور در این مناطق ترغیب شوند و سپس انبوه ساز یا توسعه گر به نوسازی در محله بدون نیاز به خروج ساكنان اقدام نماید. به همین منظور مشوق هایی برای خرید واحد مسكونی در بافت های هدف به سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسكن یكم اعطا شده كه همچون آنها كاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسكن در بافت های هدف به ۶ درصد و حذف گزینه خانه اول بودن برای سپرده گذارانی است كه مایل به خرید مسكن در این بافت ها هستند.
كاهش نرخ سود به ۹ تا ۱۲ درصد
در همین ارتباط، هوشنگ عشایری، مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای انبوه ساز و توسعه گر هم مقرر است جذابیت هایی تولید شود كه مهم ترین آن كاهش سود وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده به ازای هر واحد مسكونی از ۱۸ به ۹ تا ۱۲ درصد در آینده نزدیك است.
همچنین مقرر است دولت به دستور رئیس جمهور، اراضی در اختیار خود كه در بافت های هدف نوسازی محلات فرسوده قرار دارند را به مجانی به انبوه ساز برای احداث واحد مسكونی بدهد تا وی از محل فروش این واحدها، سود خود از حضور در بافت های فرسوده را دریافت كند. به شكلی قیمت زمین برای سازنده حذف می گردد تا از این محل، سرمایه گذاری وی در ساخت و ساز مستهلك شود.
اكبر تركان هم كه در انتهای سال قبل به مشاور عالی رئیس جمهور در امور بازسازی بافت فرسوده منصوب شده و به تازگی هم كارگروه طرح ملی بازآفرینی شهری را در محل نهاد ریاست جمهوری و زیر نظر مستقیم رئیس جمهور تشكیل داده است، گفته بود تعداد اراضی در اختیار شركت عمران و بهسازی شهری ایران در تهران تنها ۱۵ قطعه و در مراكز استان ها ۳۲ قطعه است كه نسبت به كل مناطق هدف بازآفرینی شهری بسیار محدود است.
به همین دلیل رئیس جمهور به درخواست شركت عمران و بهسازی شهری ایران در فروردین ماه امسال دستور داد تا همه اراضی ملكی در اختیار دستگاه های دولتی و شهرداری ها كه در بافت فرسوده قرار دارند، به شركت عمران و بهسازی برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری منتقل شوند.
به نظر می رسد با كاهش نرخ سود تسهیلات صندوق مسكن یكم و حذف شرط خانه اولی برای خریداران مسكن در بافت فرسوده، میزان استقبال مردم از خرید مسكن در این مناطق با استقبال گسترده ای مواجه شود. اما اینكه آیا انبوه سازان و توسعه گران هم در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری موفق شوند یا خیر، همچنان محل اشكال است چون كه این طرح نقاط مبهم زیادی همچون بالا بودن سود وام هایی كه به انبوه سازان و توسعه گران داده می شود، دارد.
معاون آخوندی: قرار نیست خریداران مسكن در بافت فرسوده، هزینه ای بابت نوسازی بدهند
هوشنگ عشایری در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه طرح امید نقش شتابدهی به برنامه ملی بازآفرینی را ایفا می كند اظهار نمود: ما در بُعد مسكن در برنامه ملی بازآفرینی شهری خواستیم نوسازی محلات را آغاز نماییم، دیدیم كه توسعه گران برای نوسازی مسكن باید وارد مذاكره با مردم شده و آنها را به نوسازی راضی كنند، این شاید در جریان دهی اولیه كمی از سرعت كار بكاهد.
وی اضافه كرد: بنابراین برای آنكه اجرای این برنامه را تسریع نماییم، اعلام كردیم دولت تمامی اراضی خویش را كه در داخل بافت های هدف بازآفرینی شهری یا همجوار این بافت ها قرار دارد، در اختیار برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار دهد تا توسعه گر به جای آنكه از ابتدا بخواهد با مردم مذاكره كند، در اراضی دولتی مستقر شود و همزمان با ساخت و ساز، با مردم هم گفت وگو كرده و واحدهای تولید شده را به اشتراك بگذارد.
مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران خاطرنشان كرد: نتیجه این كار، این است كه هم پای توسعه گران به بافت گشوده می گردد و هم مردم یك اقدام عملی را می توانند مشاهده كنند تا نسبت به عملی شدن طرح ملی بازآفرینی امید مطمئن باشند.
به گفته عشایری، حجم و تعداد واحدهای مسكونی برنامه ریزی برای ساخت و ساز در اراضی دولتی، حداكثر ۱۰ درصد كل برنامه ملی بازآفرینی را تشكیل می دهد. نیمی از آن را اراضی ملكی شركت عمران و بهسازی شهری ایران است و نیم دیگر آن اراضی سایر سازمان ها و شركت های دولتی و شبه دولتی است كه به دستور رئیس جمهور به شركت عمران و بهسازی واگذار شده تا در اختیار توسعه گران داده شود.
وی ادامه داد: تا كنون بخش زیادی از اراضی در اختیار دستگاه های دولتی واقع در بافت فرسوده مانند آموزش و پرورش و حی شهرداری تهران به شركت عمران و بهسازی واگذار شده است كه باید بعضی از آنها بهسازی، برخی تغییركاربری و برخی هم بعنوان فضای عمومی تغییر شكل داده شوند. البته ما علاقه ای نداریم تا تمامی اراضی دولتی را به مسكن تبدیل نماییم چون فلسفه اولیه اجرای این طرح، ارتقای كیفیت زندگی در محله های هدف بهسازی شهری و افزایش سرانه فضای عمومی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: این برنامه نیاز به ابزارهای حقوقی و بانكی دارد كه آن را تدوین كرده ایم.
این مقام مسئول ارشد در وزارت راه و شهرسازی درباره میزان استقبال مردم از دریافت وام خرید مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم برای خرید واحد مسكونی واقع در بافت های نابه سامان شهری و فرسوده تصریح كرد: آمار نشان داده است هم اكنون ۱۰ درصد وام های دریافت شده از صندوق مسكن یكم به بافت های فرسوده اختصاص دارد؛ در حالیكه تا پیش از اعلام رئیس جمهور در بهمن ماه سال قبل در خصوص اینكه مقرر است سود وام خرید مسكن در بافت های فرسوده به ۶ درصد كاهش یابد، میزان هدایت این وام به بافت های ناكارآمد شهری تنها یك درصد بود. این مسأله نشان داده است شیب رشد سپرده گذاری در بانك عامل بخش مسكن برای دریافت تسهیلات خرید واحد مسكونی در این دو ماه اخیر ۳۱ درصد رشد داشته است در حالیكه این شاخص (شیب رشد سپرده گذاری در صندوق مسكن یكم) تا پیش از بهمن ماه، ۲۰ درصد بود.
وی خاطرنشان كرد: این وام صرفا برای خرید واحد مسكونی است تا مردم در بافت های میانی و فرسوده شهرها ساكن شوند و به شكلی برای سازنده و توسعه گر جذابیت تولید شود تا به این بافت ها ورود كرده و اقدام به نوسازی كند.
عشایری در پاسخ به این پرسش كه آیا افرادی كه مقرر است در این بافت ها ساكن شوند، علاوه بر ۸۰ یا ۱۶۰ میلیون تومانی كه بعنوان تسهیلات خرید دریافت كرده و اقساط آن را بازپرداخت می كنند، باید بعد از آغاز فعالیت نوسازی مسكن، بار دیگر وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده هم دریافت كنند یا خیر؟ اظهار داشت: در برنامه ملی بازآفرینی شهری مقرر است توسعه گر از محل سرمایه گذاری شخصی خود و سپس فروش واحدهای تولید شده اقدام به نوسازی محلات كند وام نوسازی هم به سازنده داده می گردد نه مالك واحد مسكونی مشمول نوسازی؛ ازاین رو قرار نیست خریدار واحدهای مسكونی واقع در بافت های هدف نوسازی، مانند سابق یك وام جداگانه هم بابت نوسازی مسكن دریافت كنند و خریدار همین وام با سود ۶ درصد را بازپرداخت می كند و سازنده وام نوسازی با سود ۱۸ درصد.
وی تاكید كرد: به دنبال آن هستیم تا وام نوسازی بافت فرسوده ویژه سازنده را هم سبك تر نماییم. بنابراین با همكاری بانك عامل بخش مسكن به كمیسیون عمران مجلس پیشنهاد داده ایم تا كاهش سود وام نوسازی ویژه انبوه ساز در دستور كار این كمیسیون قرار گیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: در این پیشنهاد از كمیسیون عمران خواسته ایم تا نرخ سود وام ۵۰ میلیونی نوسازی بافت فرسوده از ۱۸ درصد به ۹ تا ۱۲ درصد كاهش یافته و بانك ها هم مكلف به پرداخت آن شوند در حالیكه هم اكنون بانك ها مكلف به اجرای آن نیستند و درصورتی كه منابع و مصارف آنها اجازه بدهد، می توانند این وام را به انبوه ساز بدهند.

1397/02/16
12:21:36
5.0 / 5
2457
تگهای خبر: بار , تولید , شركت , فرسوده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری