یادداشت مهمان؛

۱۰ دلیل موفقیت عملیات مهار آتش در ساختمان میدان ولیعصر (عج)

۱۰ دلیل موفقیت عملیات مهار آتش در ساختمان میدان ولیعصر (عج)

شیك بار: ساختمان شركت برق حرارتی وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر (عج) كه مهار آتش آن دو شبانه روز ادامه داشت، با مدیریت مسئولانه و منطقی شهرداری تهران و آتش نشانی به پلاسكوی دوم تبدیل نشد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه- شهرام جباری زادگان: برای موفقیت عملیات مهار آتش در ساختمان میدان ولیعصر می توان دلایل متعددی را برشمرد كه در اینجا به ۱۰ دلیل به شرح زیر اشاره می گردد.

۱. تخلیه فوری ساختمان محل حادثه و ساختمان های اطراف آن تا شعاع ۱۰۰ متری همچون خوابگاه دانشجویان كه در پشت این ساختمان قرار داشت.

۲. اعمال محدودیت تردد در محدوده ۱۵۰ متری محل حادثه كه سبب جلوگیری از تجمع شهروندان و در نتیجه پیشگیری از اختلال و كُندی در روند عملیات شد.

۳. قطع اضطراری گاز ساختمان محل حادثه و ۲۰۰ مشترك كوچه ای كه این ساختمان در آن قرار دارد و كوچه های اطراف كه از بروز فاجعه احتمالی پیشگیری كرد.

۴. حضور میدانی و مؤثر مدیران مربوطه در محل حادثه همچون حضور شهردار تهران كه شخصاً چند بار در محل حادثه حضور پیدا كرد و مدیریت ارشد عملیات را بر عهده داشت.

۵. برگزاری جلسات هماهنگی مشورتی و عملیاتی در محل و اتخاذ تصمیمات اجرایی متكی بر مستندات علمی به ریاست شهردار تهران كه عملیات گام به گام و تؤام با آرامش و طمأنینه همچون نتایج آن بود.

۶. اعلام محدوده قرمز در محل حادثه و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور ایمن سازی ساختمان و كنترل درجه حرارت آن كه همچون می توان به نصب دوربین های دقیق در چهار گوشه ساختمان برای كنترل ارتعاشات و لرزه های آن اشاره نمود.

۷. استفاده از كف و تزریق فوم به طبقه منفی ۴ به جای آب با عنایت به اینكه استفاده از آب در پِیِ ساختمان، احتمال فروریزش آن را بالا می برد.

۸. مدیریت مسئولانه و منطقی حادثه با دوری از مدیریت احساسی و هیجانی با حداقل ریسك، چنانچه شهردار تهران هم در نخستین بازدید خود از محل اعلام نموده بود اولویت اول، حفظ جان شهروندان و آتش نشانان است.

۹. مدیریت خویشتندارانه و كارشناسانه و به كارگیری تاكتیك های جالب عملیاتی همچون اعزام آتش نشانان در تیم های كم تعداد به جای اعزام گروهی به داخل ساختمان كه احتمال تلفات جانی را به حداقل ممكن كاهش می داد.

۱۰. تبلور مدیریت هماهنگ شهری در محل حادثه چه در جلسات هماهنگی و چه در فرماندهی عملیات كه همچون آثار و نتایج آن در جمع و جور كردن حادثه ای بود كه در آستانه ۲۲ بهمن می توانست به فاجعه ای ملی تبدیل گردد.

1396/11/21
14:14:40
5.0 / 5
2646
تگهای خبر: بار , شهردار , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری