گزارش شیك بار؛

کاسبی با فروش جای پارک اطراف بازار تهران

کاسبی با فروش جای پارک اطراف بازار تهران

شیک بار: همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال برخی با فروش جای پارک آن هم از کف قیمت 300 هزار تومان اطراف بازار تهران شهروندان را نقره داغ کرده و این مساله گلایه مندی آنها را به دنبال داشته است.


خبرگزاری مهر گروه جامعه: ازدحام جمعیت، صدای بوق، نبود جای پارک، تردد کفی های باربر با انبوهی از بار بر روی آن، ترافیک سنگین و نبود جای پارک از معضلات شهروندان در محدوده بازار بزرگ تهران است. هرچند برخی با توجه به این مشکلات یا از سر ناچاری برای رسیدن به محل کار و یا برای خرید خودرا به بازار و چهارراه گلوبندک می رسانند. هر چه قدر به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم به حجم تردد خودرو ها و انبوه جمعیت در اطراف بازار بزرگ تهران افزوده می شود. اینروزها سیل خودرو های شخصی به خیابان های پایتخت خصوصاً مناطق مرکزی شهر سرازیر است و علاوه بر ترافیک ملال آور پیدا کردن جای پارک خودرو برای خیلی از شهروندان قوز بالا قوز است.
اما در این بین تعدادی از این شرایط ملال آور کاسبی راه انداخته اند آن هم با فروش جای پارک، یا تیمی کار می کنند یا انفرادی، تعدادی از این موانع کله قندی قرمز به دست دارند و مدام یک محدوده را سرک می کشند تا بمحض خالی شدن جای پارک، محل را برای خودروی دیگر رزرو کنند. زمانی که راننده ای دنبال جای پارک است سر می رسند. تعدادی از آنها کارت خوان و برخی هم حتی لباس کار دارند البته کسی آنها را گردن نمی گیرد نه شهرداری نه دستگاه های دیگر؛ تعدادی از آنها جوان و برخی میان سال فقط باید پای دویدن داشته باشند که بمحض مشاهده جای پارک خالی به سمت سوژه بدوند و گوش شهروندان را ببرند؛ آن هم نه مبلغ کم بلکه از کف قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان؛ نرخشان نه مصوبه شورای شهر دارد و نه مجوزی برای کار دارند. شهروندان مستاصل هم چاره ای برای پرداخت پول ندارند در نبود جای پارک همین هم برای برخی راهگشا است. سال ها است تهران معضل جای پارک دارد و این مشکل اطراف مراکز خرید و بازار بزرگ تهران بسیار حاد است. معظل جای پارک در پایتخت‬ و‬ واقعی‬ شدن‏ «کیوون» در سریال «برره» اطراف بازار علی یکی از شهروندان تهرانی است که هفته ای چند بار به سبب خرید به بازار تهران مراجعه می کنند و در این منطقه تردد دارد وی درباره ی مشکل جای پارک در محدوده بازار به خبرنگار مهر اظهار داشت: جای پارک، مشکل همیشگی مردم در نقاط مختلف پایتخت بوده، و هر از چندگاهی هم از این درماندگی مردم به طرق مختلف سوءاستفاده شده؛ یک روز ماجرای پارکبانان که کسی آنها را گردن نمی گرفت و پس از آن که آنها امپراطوری خودشان را در بعضی خیابان های پایتخت داشتند، اعلام گردید که نباید به آنها پول داد و حضورشان غیرقانونی می باشد. حالا عده ای از این فضا الگو گرفته اند و اینروزها در مناطق شلوغی مثل بازار تهران که محل اصلی رجوع مردم برای خرید شب عید است، مبادرت به گرفتن پول زور از شهروندان از همه جا غافل می کنند.
وی اظهار داشت: البته این نخستین و بطور قطع آخرین باری نیست که شهروندان برای پارک ماشین و موتورهایشان مجبور به پرداخت پول زور به این و آن می شوند. چون در دیگر مناطق شلوغ مثل بازار جمهوری هم که مراجعه کنید، هر چند قدم به چند قدم، یک شخصی متصدی گرفتن پول از شهروندان در ازای پارک موتور و ماشین هایشان است. علی اضافه کرد: تا وقتی مسؤولان شهری فکری برای تأسیس پارکینگ در مناطق شلوغ و پرتردد شهر نکنند، باید منتظر باشیم هرچند وقت یک دفعه به سبک شخصیت «کیانوش» در سریال «برره» که از مردم پول زور می گرفت، یک افرادی تصمیم بگیرند از مردم پول زور دریافت نمایند.
درباره ی این معضل به سراغ زینب عبادی معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۲ تهران رفتیم. وی درباره ی نبود جای پارک، ساماندهی تردد موتور سیکلت ها و خودرو ها و گلایه های شهروندان در محدوده بازار تهران گفت: با توجه به این که ترافیک سال هاست، گریبانگیر بازار و خیابان های اطراف آنست در شهرداری منطقه ۱۲ تصمیم بر آن شده که استراتژی های مفصلی بصورت فاز به فاز اجرا شود. طرح ممنوعیت توقف موتورسیکلت در محورهای پیاده راه بازار وی ادامه داد: در فاز اول این برنامه و طی جلسات گوناگون برگزار شده قرار شد طرح ممنوعیت توقف موتورسیکلت در محورهای پیاده راهی بازار اجرا و در صورت عدم رعایت، موتورسیکلت متخلف توسط کفی به پارکینگ منتقل شود. این طرح از شروع آبان سال جاری تا حالا اجرائی شده است و همین طور پارکینگ های اطراف محدوده نیز توسط نصب بنرهای اطلاع رسانی معرفی گردید. خوشبختانه اجرای این طرح موفقیت آمیز بوده و نتایج بسیار مؤثری داشته است. تردد روزانه حدود ۳ میلیون نفر در بازار تهران معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۲ تهران افزود: روزانه حدود ۳ میلیون نفر به بازار تهران سفر می کنند و جمعیت شناور این منطقه نسبت به سایر مناطق بسیار بالاست و اتخاذ هر گونه تصمیم و اجرای هر طرحی نیازمند انجام مطالعات لازم است.
عبادی با اشاره به اجرای فاز دوم این طرح اعلام نمود: بعد از اجرای موفق این طرح در داخل محدوده پیاده راهی، فاز دوم طرح در خیابان های اطراف بازار (خیابان های خیام، مصطفی خمینی و امیرکبیر) اجرائی شد که در این فاز نیز پارکینگ ها معرفی و ضمن حذف پارک موتور در پیاده روها و افزایش ظرفیت پیاده رو جهت استفاده ایمن عابرپیاده به ایجاد امنیت و کاهش آلودگی های بصری منجر گردید. وی با اشاره به این که ساماندهی موتورسیکلت ها موضوع چندبخشی و نیازمند همکاری سایر ارگان ها همانند راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی است، افزایش آموزش و فرهنگ سازی در کنار اعمال قانون را در موضوع ساماندهی بسیار مؤثر و راهگشا عنوان نمود.
فروش جای پارک غیر قانونی و تخلف است؛ ‏‬شهروندان وجهی پرداخت نکنند عبادی با اعلان اینکه برنامه های جدیدی هم به زودی در رابطه با تردد خودرو ها در اطراف بازار اجرائی می شود، اظهار داشت: افرادی که مبادرت به فروش جای پارک در اطراف بازار می کنند هیچ نوع ارتباطی با شهرداری ندارد. فروش جای پارک غیر قانونی و تخلف است این افراد بطورکامل سودجو هستند و مردم وجهی به آنها پرداخت نکنند. حالا باید دید برنامه جدید در راستای رفع مشکلات اطراف بازار تهران چیست و پلیس راهور و شهرداری پایتخت چه تدبیری برای این معضل چندساله اطراف بازار و رفع اشکال جای پارک دارند.

1402/12/23
10:24:39
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری