کلید کهنه ساز را بدهید کلید نوساز بگیرید

کلید کهنه ساز را بدهید کلید نوساز بگیرید

شیک بار: به گزارش شیک بار، معاوضه خانه فرسوده با زمین یا آپارتمان نوساز دولتی، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی، تسهیل در تأمین پارکینگ و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی سبب افزایش جذابیت سرمایه گذاری در بافت های فرسوده شده و در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن تابحال بیشتر از ۱۵۰ هزار واحد در این مناطق به مرحله ساخت رسیده است.


به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، به دنبال رونمایی از دو بسته تشویقی، روند نوسازی خانه های واقع در بافت های فرسوده با وجود سه چالش در ریل مناسب قرار گرفت. طبق آخرین آماری که محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده هم اکنون طبق پروانه های صادره، نوسازی بافت های فرسوده از ۱۵۰ هزار واحد عبور کرده که از رشد ۲.۷ درصد در مقایسه با ماه گذشته حکایت دارد. اوایل شهریورماه تعداد پروانه های صادر شده در بافت های فرسوده کل کشور ۱۴۶ هزار فقره بود.
از سوی دیگر سه معضل، مسیر نوسازی بافت های فرسوده را به چالش کشیده است؛ تغییر نرخ محاسبه بیمه پروانه ساختمانی در محلات فرسوده شهری که تا ۲۰ برابر افزوده شده، عدم همکاری بعضی از بانکها در اعطای تسهیلات این مناطق و طولانی بودن فرایند صدور پروانه همچون مشکلاتی است که متقاضیان نوسازی واحدهای فرسوده با آن مواجهند.
البته بررسی‎ها در بعضی مناطق شهرداری ها همکاری مناسبی در صدور پروانه بافت های فرسوده دارند و فرایند صدور پروانه به کمتر از ۲ ماه کاسته شده اما در بعضی شهرها این زمان تا بیشتر از یک سال طول می کشد.
محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اخیرا گفته است: با تصویب اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی در شورای نگهبان و حل مشکل بیمه آنان شاهد سرعت بخشیدن به اجرای ساخت مسکن در بافت های فرسوده خواهیم بود.
وی با بیان این که ساخت مسکن در بافت های فرسوده کشور از مرز ۱۵۰ هزار واحد گذشته است، بیان نمود: سیاست راهبردی ما در حوزه بازآفرینی شهری، تعریف و ارائه بسته های تشویقی جدید و مناسب برای سازندگان، سرمایه گذاران و مالکان است.
شرکت بازآفرینی شهری ایران در نظر دارد میزان نوسازی مسکن را تا آخر سال جاری به ۲۰۰ هزار واحد برساند. تا قبل از دولت سیزدهم مطابق قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب تیرماه ۱۳۸۷ هدف آن بود که سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نوسازی شود؛ در حالیکه عملا سالی ۱۰ هزار واحد نوسازی شد. رقم ۱۵۰ هزار واحدی که دولت سیزدهم تا کنون به مرحله ی اجرا رسانده عملکرد بیشتر از ۱۵ برابری در مقایسه با گذشته را نشان داده است.
دولت از آبان سال قبل بسته تشویقی ۱۹ بندی را به منظور افزایش ترغیب مالکان و سازندگان برای نوسازی بافت های فرسوده ابلاغ کرده است. اعطای یک یا دو طبقه تشویقی، تسهیل در تأمین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی با تأمین شرایطی همچون این مشوق ها است و بر مبنای آمار صدور پروانه، جذابیت سرمایه گذاری در بافت ها را بالا برده است.
در هفته های اخیر هم طرح کلید به کلید با هدف معاوضه خانه های فرسوده واقع در محدوده های هدف بازآفرینی شهری با واحد نوساز یا زمین بعنوان بسته تشویقی جدید به اجرا درآمد. بر طبق این طرح ساکنان بافت های فرسوده می توانند واحد مسکونی فرسوده ی خویش را با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین دولتی با ۴۰ درصد تخفیف تعویض کنند.
ارائه تسهیلات بافت فرسوده، تخفیف های پروانه، عوارض ساختمانی، انشعابات و مشوق های شهرسازانه، معاوضه خانه فرسوده با زمین یا واحد نوساز با تخفیف ۴۰ درصد همچون برنامه های اجرایی شرکت بازآفرینی شهری ایران و مجموعه دولت برای نوسازی مسکن مردمی است.1402/07/03
08:02:53
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شیك بار
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری