نرخ بیکاری کمتر شد

نرخ بیکاری کمتر شد

شیک بار: طبق اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در بهار ۱۴۰۲ به 8.2 درصد رسیده که نسبت به فصل مشابه در سال قبل یک درصد کاهش بافته است.به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، مرکز آمار اعلام نمود که در بهار امسال، به میزان ۴۱، ۲ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر، از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱) سه درصد بالا رفته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار سال جاری منتشر گردید. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۸، ۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱)، ۱.۰ درصد کم شده است.

در بهار ۱۴۰۲، به میزان ۴۱، ۲ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر، از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱) ۰.۳ درصد بالا رفته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۳۰۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۲۸ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۲، بخش خدمات با ۵۱، ۳ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی، بخش های صنعت با ۳۳.۱ درصد و کشاورزی با ۱۵.۵ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله، حاکی از آنست که ۲۱، ۶ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۲ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱) ۲.۴ درصد کم شده است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۲، ۱۵، ۵ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به بهار ۱۴۰۱، به میزان ۱.۱ درصد کم شده است.

بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۲، ۸، ۳ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۹.۸ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.
1402/04/17
09:31:15
5.0 / 5
279
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان شیك بار
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری