افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به اروپا

افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به اروپا

شیک بار: در صورتیکه روسیه سخت در کوشش برای تغییر مسیر صادرات گاز به مصرف کنندگان آسیایی است، اروپا واردات از جمهوری آذربایجان را افزایش داده است.به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، صادرات گاز جمهوری آذربایجان به اروپا بوسیله خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) در سه ماهه نخست سال میلادی جاری، به ۲.۹ میلیارد متر مکعب رسید. بااینکه این حجم، آذربایجان را به عنوان تامین کننده نسبتا کوچک گاز برای اتحادیه اروپا معرفی می کند اما حجم کل گاز عرضه شده در سال ۲۰۲۳ بسیار بالاتر از سال های پیش است. در سال ۲۰۲۱، اروپا هشت میلیارد متر مکعب گاز از جمهوری آذربایجان دریافت کرده بود که به ۱۱.۴ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۲ افزوده شد.

طبق گزارش کاسپین نیوز، الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان، گفته است این کشور سرگرم برنامه ریزی برای افزایش عرضه گاز از حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۲۳، به حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۷ است.

کمیسیون اروپا و جمهوری آذربایجان با امضای تفاهم نامه در ژوئیه سال ۲۰۲۲، یک شراکت راهبردی در بخش انرژی منعقد نمودند. تحت تمهیدات این تفاهم نامه، آذربایجان متعهد شده است صادرات گاز به اتحادیه اروپا را دو برابر نماید. در این تفاهم نامه، دو طرف همین طور به موضوع تجدیدپذیر ها به ویژه انرژی بادی و هیدروژن سبز اشاره کردند. اتحادیه اروپا بر این باور است که جمهوری آذربایجان می تواند یک شریک انرژی تجدیدپذیر راهبردی در طولانی مدت شود و همزمان نقش خودرا به عنوان تامین کننده گاز طبیعی در کوتاه مدت تقویت کند.

به منظور تحقق صادرات بیشتر گاز، آذربایجان به میادین شاه دنیز و آب شوران متکی است. میدان آب شوران حدود ۲۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در سال ۲۰۲۲ و ۳۶ میلیون بشکه میعانات در سال ۲۰۲۲ تولید کرد. تغییر دهنده اصلی معادلات برای آذربایجان میدان آب شوران است که مالکیت آن بصورت مساوی میان شرکت فرانسوی توتال انرژیز و شرکت انرژی دولتی سوکار آذربایجان تقسیم شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اولین تولید تجاری در میدان آب شوران مقرر است امسال با نرخ حدود ۱.۵ میلیارد متر مکعب در سال شروع شود و انتظار می رود در سال ۲۰۲۷، به معادل حدود ۹۰ هزار بشکه نفت در روز یا برابر با ۵.۱ میلیارد متر مکعب در سال افزایش پیدا کند.

منبع:

1402/03/05
13:47:53
5.0 / 5
238
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری