دانش کافی ندارید وارد بازار رمزارز نشوید

دانش کافی ندارید وارد بازار رمزارز نشوید

به گزارش شیک بار، ارزهای دیجیتالی عرصه در حال رشدی به حساب می آید که به نظر امن می رسند اما تجربه نشان داده که افراد در این عرصه مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند، بر این اساس کارشناسان سفارش می کنند افرادی که دانش لازم در زمینه های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات را ندارند از ورود به این حوزه پرهیز کنند.به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، رمزارز بعنوان نوع دارایی دیجیتال، حدودا ۱۳ سال است که در دنیا مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ درگذشته البته در بحث دارایی، دارایی های نامشهود را داشته ایم که میتوان به نرم افزارها و سرمایه های فکری افراد و شرکت ها اشاره نمود. اما با رشد تکنولوژی بلاکچین گونه خاصی از دارایی ها خلق شد که به آن دارایی دیجیتال گفته می شود و اینها دقیقاً مانند سایر دارایی ها (طلا، ملک و...) است و دارندگان، در واقع مالک هستند که معروف ترین این دارایی ها، بیتکوین و اتریوم است.

گفته شده فلسفه اصلی ارزهای دیجیتالی مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهادهایی همچون بانکهای مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی عرضه شود.

در این فضا بیشترین حوزه هایی که مورد هدف قرار می گیرند، نهادهایی هستند که مردم برای حل مشکلاتشان به آن رجوع می کنند و یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می یابد؛ به بیان بهتر در صورتیکه بانکهای مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.

به اعتقاد تحلیل گران امکان دارد این پدیده نوظهور خطرات و مشکلات احتمالی در خود داشته باشد و ارزهای دیجیتالی مانند هر تکنولوژی نوظهور دیگری صدمه های خویش را دارند؛ به صورت مثال در معاملات مسکن امکان دارد مشکلاتی مانند کلاهبرداری ایجاد شود، در این زمان نمی گوییم که ملک یا مسکن مشکل دارد اما در فضای ارزهای دیجیتالی به علت نوظهور بودن آن و این که خیلی از افراد علاقه مند، تصور می کنند می توانند به سرعت ثروتمند شوند، امکان دارد مورد کلاهبرداری قرار بگیرند و از این حس افراد سوءاستفاده کنند. ازاین رو صدمه های آن به این صورت است درغیراین صورت شبکه بلاکچین و دارایی های دیجیتال و آن هایی که دارای پشتوانه هستند و یک کسب و کار حرفه ای و جدی در پشت آنها قرار دارد، صدمه ای را متوجه جامعه و افراد نمی کنند؛ اما این حس که افراد از دیگران عقب مانده اند و می خواهند به آنها برسند، هم امکان دارد صدمه زا باشد.

کارشناسان معتقدند امنیت ارزهای دیجیتالی در سطح جهانی دو جنبه دارد؛ نکته اول اینست که امنیت این شبکه تضمین شده است و کسی نمی تواند امنیت آنرا زیر سوال ببرد و زیرساختی که درطول زمان شکل گرفته خود مسئولیت امنیت شبکه را تضمین می نماید. اما مبحث دیگر کلاهبرداری هایی است که در این عرصه صورت می گیرد در این حوزه هم نهادهای تنظیم گر در جهان آغاز به تدوین مقررات و آئین نامه ها کرده اند اما به هر حال به تکنولوژی درحال رشد بوده و امکان دارد افرادی مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.

طبق این گزارش وقتی فناوری های نوین گسترش پیدا می کنند و تبلیغات زیادی حول آنها شکل می گیرد، بعضی از مردم بدون به روز کردن خود و صرفاً بر مبنای تبلیغات و از روی ناآگاهی وارد آنها می شوند. در ادامه افرادی که تحت عنوان شبکه های کلاهبرداری کار می کنند با استفاده از این نقطه ضعف از قربانیان کلاهبرداری می کنند.

رمزارزها یا کریپتوکرنسی ها یا توکن ها مجموعه کدهایی هستند که با الگوریتم هایی خاص تولید می شوند و برپایه طرفدارانی که دارند و یا اقبال مردم نسبت به آنها پرارزش می شوند. این توکن ها در کیف پول های مخصوصی نگهداری می شوند. ارزهای دیجیتالی فرآیند پیچیده و سختی نیست و موضوعی که اهمیت دارد، اعتبار آن هاست. افرادی که این بازار و فناوری را نمی شناسند، بدون اطلاع از ارزش واقعی این ارزهای دیجیتالی تنها دریافت آنها را ملاک قرار می دهند و گرفتار می شوند. بنابراین دانستن مخاطرات ارزهای دیجیتالی مبحث بسیار مهمی است.

علی محمد رجبی- رئیس مرکز تشخیص فعالیتهای سایبری پلیس فتا- به فرایند تهدیدات بازار ارزهای دیجیتالی اشاره می کند و می گوید شایع ترین جرم حوزه ارزهای دیجیتالی، اینست که مردم ناآگاه به برخی افراد اعتماد می کنند و مبلغی به آنها می دهند تا برایشان رمزارز بخرند. بعضی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی بعد از دریافت پول اصلا رمزارزی نمی خرند و ناپدید می شوند. عده دیگری هم رمز ارز می خرند و رمز کیف پول مردم را نزد خود نگه می دارند و پس از مدتی کیف پول را تخلیه می کنند.

اما گرفتاری دیگری که وجود دارد، خرید رمزارزهای بی ارزش یا شت کوین است. در این حوزه، فرایندی بعنوان پامپ و دامپ وجود دارد. یک شت کوین، ابتدا به صورت مجانی واگذار می شود و سپس در فرایندی با ارزش کم مشتری جذب می کند و ارزش آن به صورت صعودی بالا می رود تا بتواند وارد بازار ارزهای دیجیتالی شود. کلاهبرداران با تبلیغ در فضای مجازی و استفاده از افراد معروف به آن اعتبار می دهند و مردم هم از این رمزارزهای بی ارزش خرید می کنند؛ بعد از مدتی آن فرد معروف از پروژه کنار می کشد و رمزارز سقوط می کند. خرید شت کوین هم زیاد شده و حجم خیلی از افرادی که ضرر می کنند از این مورد ضربه می خورند.

مورد بعدی گرفتار شدن به وسیله بدافزارهاست. در این مورد مجرمین کیف پولی جعلی طراحی می کنند و با روش های مختلفی مانند مهندسی اجتماعی سبب می شوند تا فرد بدافزار را نصب کند و در ادامه هکر با دریافت اطلاعات کیف پول آنرا خالی می کند؛ این مورد مانند یک فیشینگ است.

طبق این گزارش، مخاطره بعدی در این حوزه فیشینگ در صرافی هاست. مردم برای تبدیل ارز از صرافی ها استفاده می کنند؛ در این روش مجرمان یک سایت کاملا شبیه به صرافی اصلی ایجاد و مانند روش قبل با دریافت اطلاعات حساب اصلی را تخلیه می کنند. یکی از مخاطرات این زمینه اینست که ما به دلیل تحریم ها، دسترسی به خیلی از صرافیهای بین المللی نداریم و آنها دارایی ما را مصادره و تحریم و حساب های ما را بلاک می کنند. در این شرایط دیگر فرد دسترسی به دارایی های خود نخواهد داشت. بعضی از مردم برای دور زدن تحریم هویت هایی در کشورهای همسایه ساخته اند اما بعد از مدتی این هویت ها از بین رفته و امروز دیگر افراد نمی توانند دارایی خویش را خارج کنند.

مورد مخاطره آمیز بعدی هک شدن کیف پول ها یا حساب های کاربری در صرافی هاست؛ ازاین رو هرکس وارد این حوزه می شود باید بداند که با این تهدیدات روبه روست؛ فرآیند رسیدگی به این جرائم هم در پلیس فتا بسیار پیچیده است چونکه خیلی از مجرمین خارج از کشورند و هویتی وجود ندارد و این پرونده ها عموما بین المللی می شود.

از نظر روانشناسی شاید طمع سبب می شود تا افراد به این بازارها کشیده شوند و برخی هم به دلیل خوشبینی برای کسب سود بیشتر اعتماد می کنند و سرمایه خویش را از دست می دهند. برای ورود به بازار ارزهای دیجیتالی دانش زیادی در زمینه های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات نیاز است و اگر افراد دارای این دانش نیستند از ورود به آن بشدت پرهیز کنند. همینطور موضوعات حوزه ارزهای دیجیتالی به "متاورس" هم کشیده شده و کلاهبرداری های زیادی در متاورس تحت عنوان خرید زمین و... صورت می گیرد که مردم باید مراقب آنها باشند و بدانند که برایشان آورده ای ندارد.

مردم برای گزارش تخلفات هم می توانند به سایت پلیس رجوع کنند که در آن اپراتورها به صورت ۲۴ ساعته با کاربر چت می کنند و علاوه بر این شماره ۰۹۶۳۸۰ هم برای مشاوره در این حوزه وجود دارد.

منبع:

1401/11/11
08:31:32
5.0 / 5
222
تگهای خبر: بار , تجربه , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری