راه و شهرسازی در هفته ای كه گذشت؛

رستم قاسمی قائم مقام دار شد

رستم قاسمی قائم مقام دار شد

به گزارش شیک بار، وزیر راه و شهرسازی در حکم معاون جدید مسکن این وزارت خانه، سمت قائم مقامی خود در امور مسکن را هم محول کرده است.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، خبرهای هفته جاری در حوزه راه و مسکن به طور عمده حول محور خبرهای جابه جایی زائرین اربعین می گذرد. از آغاز این هفته فروش بلیت پروازهای اربعین شروع شد که با حاشیه هایی همراه بود.
در پی دستور وزیر راه و شهرسازی در خصوص ممنوعیت فروش چارتری و هم ممنوعیت فروش بلیت پروازها بالاتر از نرخ مصوب (۶ میلیون تومان رفت و برگشت)، برخی شرکتهای هواپیمایی مبادرت به فروش حضوری کرده بودند که با ازدحام متقاضیان و مسافران روبرو شده و برخی هم نتوانستند بلیت مورد نظر را خریداری کنند.
پروازهای اربعین از ۱۵ شهریور شروع شده و در فرودگاه امام خمینی (ره) پروازها صرفا از ترمینال سلام صورت می گیرد.
در این هفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حکمی هادی عباسی را جایگزین محمود محمودزاده کرد که ۳ سال در سمت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بود و دو دولت دوازدهم و سیزدهم را تجربه نمود.
محمودزاده همینطور دو طرح اقدام ملی مسکن یا همان مسکن ملی و هم نهضت ملی مسکن را در دولت های دوازدهم و سیزدهم کلید زد اما طرح ملی مسکن به علت برخی شرایط بوجود آمده در زیرساخت های فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۹، نتوانست به نتیجه برسد؛ این طرح در اوایل دولت سیزدهم و در اولین نشست شورایعالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، به طرح نهضت ملی مسکن ملحق شده و همه شرایط نهضت ملی مشمول ثبت نامی های مسکن ملی هم شد.
هادی عباسی در حکمی که از جانب وزیر راه و شهرسازی دریافت کرد، علاوه بر سمت معاونت مسکن و ساختمان، همزمان پُست قائم مقامی وزیر راه و شهرسازی در مسکن را هم دریافت کرد و معاونت های مختلف حوزه مسکن مکلف به هماهنگی با معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در امور اجرایی خود شدند.
در این هفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به برنامه زنده صف اول سیما آمد و به برخی ابهامات مخاطبان در حوزه های مختلف راه و مسکن خصوصاً سفرهای اربعین پاسخ داد. وی در این برنامه زنده تلویزیونی از اعتبار هزار میلیارد تومانی برای بهسازی مرزهای منتهی به عراق اطلاع داد.
وزیر راه از زائرین اربعین خواست تا به علت کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی، با خودروی شخصی به مرزهای عراق سفر کنند.
قاسمی همینطور از تعمیر ۹ فروند هواپیمای مسافری روسیه در فرودگاه های ایران اطلاع داده است.
از ابتدای این هفته به دستور وزیر راه و شهرسازی تا آخر شهریور ماه خودرو های حامل زائرین اربعین از پرداخت عوارض آزادراهی معاف شدند. ولی باری ها مکلف به پرداخت عوارض هستند.
بانک مرکزی ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات مسکن روستایی را به ۹ بانک عامل ابلاغ نمود. بر این اساس بانکها باید تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی به شرط رعایت مقررات ملی ساختمان و همینطور ضوابط نهضت ملی مسکن، با نرخ سود ۵ درصد وام ساخت بدهند.
محمود شایان مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن از امضای تفاهمنامه سه جانبه ساخت ۲۰۰ هزار واحد اجاره ای کوچک متراژ در بخش های میانی و جنوبی پایتخت میان شهرداری تهران، بانک مذکور و وزارت راه و شهرسازی اطلاع داد که به هر واحد تا ۲۰۰ میلیون تومان وام داده می شود.


منبع:

1401/06/18
10:28:53
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری