معاون وزیر راه در دیدار با هیئت روسی:

امکان تردد کشتی های با پرچم ایران به همه بنادر روسیه فراهم گردد

امکان تردد کشتی های با پرچم ایران به همه بنادر روسیه فراهم گردد

به گزارش شیک بار مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر تسهیل تردد کشتی های با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تمامی بنادر روسیه همچون بندر نووراسییسک تاکید نمود.به گزارش شیک بار به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در نشست بررسی توسعه همکاریهای دریایی و بندری ایران و روسیه که با حضور دیمیتری زورئوف استانیسلاوویچ معاون وزیر حمل و نقل روسیه و هیئت همراه برگزار شد ضمن اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست های دولت ارتباطات گسترده ای با کشورهای همسایه برقرار کرده است، عنوان کرد: اثرات این ارتباطات گسترده در حوزه تجاری قابل مشاهده می باشد.
به گفته وی کشور دوست و بزرگ روسیه هم ارتباطات خوب و گسترده ای با کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اشاره به این که جلسات و توافقات خوبی به صورت کلی بین ایران و روسیه در بخش های مختلف داشته ایم، خاطرنشان کرد: دیگر فرصت و زمان رایزنی برای مسائل کلی فراهم نیست و باید به صورت پروژه محور تبادلات تجاری بین دو کشور دوست و بزرگ ایران و روسیه و کشوهایی نظیر هند و عمان در دستورکار قرار گیرد.
سرمایه گذاری ایران در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در دریای خزر
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در خرید کشتی و ساخت کشتی برای فعالیت دریای خزر به سرعت سرمایه گذاری می نماییم و در این خصوص سه فروند کشتی بزرگ وجود دارد، ۴ فروند کشتی در دست خرید و ۱۲ فروند کشتی هم سفارش ساخت شده است.
وی ضمن درخواست از معاون وزیر حمل و نقل روسیه به منظور تسریع راه اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران مانند امیرآباد، انزلی و نوشهر راه اندازی شود، اظهار داشت: از روسیه می خواهیم تاریخ راه اندازی این کشتیرانی را به ایران اعلام نماید تا فعالیت ها به صورت عملیاتی پیش برود.
ایران و روسیه مسیرهای خود تحریمی را حذف کنند
مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به اینکه ایران و روسیه در شرایط ویژه ای به سر می برند و باید مسیرهای خود تحریمی را حذف نماییم، تصریح کرد: تجارت خارجی روسیه هم اکنون بیشتر از ۳۰۰ میلیارد دلار است و اگر بخشی از این تجارت از راه دریای خزر که نمی تواند مورد تحریم قرار گیرد صورت پذیرد، نیازمند گسترش ناوگان کشتیرانی هستیم.
درخواست ایران برای حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریای خزر
صفایی ضمن اشاره به این که خواهان حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریایی خزر هستیم، اظهار داشت: در صورتیکه این اتفاق رخ دهد تا کشتی ها برای ورود به دریای خزر عوارض پرداخت نکنند، اتفاق بسیار خوشایندی رخ داده است.
وی با اشاره به اینکه از روسیه درخواست می نماییم اجازه دهد کشتی های با پرچم جمهوری اسلامی ایران در تمامی بنادر روسیه همچون بندر نووراسییسک تردد کنند، عنوان کرد: در این صورت میتوان صادرات غلات به روسیه را تضمین نمود.
صفایی در ادامه ضمن اشاره به این که پایین آمدن آب دریای خزر به همه کشورها آسیب می زند، اظهار داشت: یکی از علل اتفاقی که رخ داده این است که در ولگا سدهایی بوجود آمده که روی سطح آب دریای خزر تاثیر گذاشته و درخواست می کنم که در این رابطه توجه بیشتری از جانب روسیه صورت گیرد.
وی همینطور با بیان این که سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد لایروبی بنادر روسیه از راه ایران صورت گیرد، اظهار داشت: لایروب های بزرگی در دستور خرید داریم و امیدواریم شاهد توسعه همکاریهای دریایی و بندری دو کشور باشیم.

1401/03/06
11:26:05
5.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری