مدیرعامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران عنوان كرد؛

مذاکره برای تبدیل خانه پروین اعتصامی به موزه

مذاکره برای تبدیل خانه پروین اعتصامی به موزه

به گزارش شیک بار مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران اظهار داشت: درحال مذاکره هستیم تا خانه پروین اعتصامی را به شبکه خانه موزه های شهر تهران اضافه نماییم.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر، تور گردشگری ادبی با همکاری شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و ستاد گردشگری شهر تهران با حضور دانشجویان، شهروندان و نویسندگان روز گذشته با بازدید از خانه اخوان ثالث، فروغ فرخزاد، سیمین و جلال برگزار گردید. در حاشیه این تور، محمد مویدی مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران با تکیه بر این که شهرداری مطابق با مسئولیت اجتماعی که برعهده دارد، تملک، حفاظت و مرمت از خانه های تاریخی را در شهر تهران انجام می دهد، اظهار داشت: یکی از دلایلی که در جریان برگزاری این تور خانه فروغ فرخزاد را که اخیرا به تملک شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و شهرداری تهران درآمده و بزودی مرمت آن شروع می شود را برگزیده است؛ این است که تفاوت قبل و پس از مرمت موزه های شهر تهران حس گردد. وی ادامه داد: هم اکنون خانه فروغ یک خانه خالی و مخروبه است و مقرر است که بزودی کارهای مرمت آن آغاز شود تا به یک خانه معمولی شبیه خانه ای که فروغ در گذشته در آن زندگی می کرد، تبدیل گردد. کارشناسان و پیمانکار این پروژه تاکید زیادی روی قواعد اصولی مرمت دارند تا خانه بشکلی که در گذشته بوده، تبدیل گردد. مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران افزود: در تجهیز خانه فروغ هم برای تهیه لوازم خانه تلاش شده است تا از روی تصاویر، عکس ها و خاطراتی که نوشته شده، لوازم تهیه شود و حتی اگر این لوازم هم وجود نداشته باشد، مشابه آن در بازار شناسایی می شود تا جلوه طبیعی آن حفظ شود. وی ضمن اشاره به این که خانه موزه سیمین و جلال یکی از خانه موزه های مطرح کشور و جهان است، بیان نمود: این خانه موزه توانسته جوایز بین المللی از مؤسسه جهانی موزه ها؛ ایکوم دریافت کند. وقتی وارد خانه موزه سیمین و جلال می شوید، احساس می کنید که هنوز زندگی در این خانه جریان دارد. مویدی با اشاره به اینکه خانه موزه ها جزو میراث تاریخی شهر است، خاطرنشان کرد: در واقع هدف از برگزاری این تور این است که در کنار مباحثی که در شهر وجود دارد، بتوانیم در سایر حوزه های فرهنگی مانند ادبیات و شعر هم ذهن مردم را به این مسئله معطوف نماییم تا نسل های آینده با این اندیشمندان و نخبگان آشنا گردند و فضایی ایجاد شود تا تاریخ ادبی در تهران رونق بگیرد. وی ضمن اشاره به برنامه های دیگر شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران تصریح کرد: درحال مذاکره هستیم تا خانه پروین اعتصامی را به شبکه خانه موزه های شهر تهران اضافه نماییم. همینطور تملک خانه شیخ فضل الله نوری هم از دیگر برنامه های این مجموعه به حساب می آید تا شبکه های فرهنگی در شهر تهران گسترش پیدا کند. مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران در ادامه اظهار داشت: تملک خانه های تاریخی و محافظت از این بناها بر عهده میراث فرهنگی است. قانون مسئولیتی برای شهرداری تعیین نکرده است. وی ادامه داد: در واقع شهرداری به واسطه مسئولیت اجتماعی ای که برعهده دارد، مبادرت به تملک خانه های تاریخی مانند سیمین و جلال، خانه نیما یوشیج، اخوان ثالث، فروغ فرخزاد و…، کرده است.
مویدی با اشاره به اینکه بعضی از از این خانه ها مالک خصوصی دارند که علاقه ای به فروش خانه نداشته و یا قیمت بالایی را جهت واگذاری این بنای تاریخی مطالبه می کنند، افزود: بعضی از این خانه های تاریخی در شما تهران قرار دارد که هزینه تملک این بناها بسیار بالاست از طرفی بعضی از مالکان بیشتر تمایل دارند تا این بناهای تاریخی را تخریب و نوسازی کنند.
وی بیان نمود: بعنوان مثال برای تملک خانه شیخ فضل الله چندین جلسه با صنف کفاشان برگذار کرده ایم اما هنوز نتوانستیم به توافق خاصی در این حوزه برسیم که ملک مذکور به شهرداری تهران واگذار و مرمت و بازسازی آن آغاز شود. اما توانستیم با مالک خانه فروغ به توافق برسیم و یا عمارت وثوق الدوله هم توسط شهرداری تهران تملک شد و کار مرمت و بازسازی از آن شروع شده است.


منبع:

1401/03/02
22:26:46
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری