عضو هیئت علمی مركز تحقیقات راه و مسكن:

تهران سالی ۲۴ سانتی متر فرونشست می کند

تهران سالی ۲۴ سانتی متر فرونشست می کند

به گزارش شیک بار رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نسبت به خطر فرونشست در تهران و احتمال به خطر افتادن زیرساخت و ریزش ساختمان ها اخطار داد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، دستگاههای متولی بخش آب و محیط زیست کشور نسبت به پیش رو بودن سال تنش شدید آبی و خشکسالی بی سابقه امسال اخطار داده اند.
ریزگردهای روزهای اخیر در استانهای غربی هم گفته می شود از نتایج خشکسالی بهار سال جاری در عراق و انتقال گرد و غبار همراه با باد از این کشور به تهران و برخی استانهای دیگر کشور است.
با توجه به این که بارندگی ها، هم منبع تغذیه سفره های زیرزمینی و هم منبع تغذیه منابع آبی سطحی همچون رودخانه ها و دریاچه های پشت سدهاست، در دوره کم بارشی، چاره ای جز استفاده بیش از اندازه از منابع آب زیرزمینی و درنتیجه تشدید پدیده فرونشست باقی نمی ماند.
رئیس سابق پژوهشکده میراث فرهنگی: فرونشست سبب شده تا بناهای تاریخی ترک بخورند
سید محمد بهشتی رئیس سابق پژوهشکده میراث فرهنگی هم اخیراً نسبت به ترک خوردگی برخی از آثار تاریخی پرارزش و فاخر کشور که در طول اعصار و قرون سالم مانده بودند، اخطار داده است.
هشداری که نشان داده است نه تنها زیرساخت های حمل و نقل و ساختمان های عمومی و شخصی از ترک خوردگی در مقابل پدیده فرونشست در امان نیستند، بلکه حتی آثار تاریخی که بعضاً ثبت جهانی هم دارند، به دنبال تشدید پدیده فرونشست گرفتار ترک خوردگی، شکستگی و صدمه شده اند و حتی از احتمال خطر ریزش و انهدام هم در امان نیستند.
بهشتی با اشاره به اینکه فرونشست زمین بر اثر برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی رخ می دهد، اضافه کرد: حالا بنا به اطلاعات وزارت نیرو راه اندازی چاه های عمیق از سال ۱۳۳۵ در کشورمان رواج پیدا کرده و رفته رفته به ذخیره های آب در سفره های آب زیرزمینی تجاوز شده است.
برخی کارشناسان محیط زیستی معتقدند حتی در صورت بستن همه چاه های برداشت آب، باز هم ۸۰۰ سال طول می کشد تا وضع آب های زیرزمینی به ۷۰ سال قبل بازگردد.
رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه و مسکن: کاهش شدید منابع ورودی آب های زیرزمینی، عامل تشدید فرونشست پایتخت
در همین راستا علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر این که فرونشست زمین با افت سطح آب های زیرزمینی رابطه مستقیم دارد، اظهار نمود: به صورت متوسط در ۵۰ سال گذشته در ره سال بین نیم تا یک متر سطح آب های زیرزمینی کاسته شده است.
وی اضافه کرد: مجموع آب های زیرزمینی که از دست داده ایم و جبران نشده، ۱۳۵ کیلومتر مکعب است که سطح بسیار بزرگی است.
بیت اللهی خاطرنشان کرد: به دنبال کاهش آب های زیرزمینی، فرونشست رخ می دهد؛ وقتی آب بین لایه های زمین را می کشیم، این لایه ها روی هم می خوابند و به دنبال آن، لایه های فوقانی هم آرام آرام نشست می کند که در سطح زمین خویش را به شکل فرونشست، فروچاله و دیگر نتایج آن نمایان می شود.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: بیلان (تراز ورودی و خروجی آب های زیرزمینی) هم اکنون منفی است که به مفهوم کمتر بودن میزان منابع زیرزمینی نسبت به استخراج آنهاست؛ باید برای پیشگیری از تشدید این موضوع، منابع ورودی آب های زیرزمینی تقویت شود که مهم ترین منبع آن بارندگی است؛ اما متأسفانه امسال آبی در مقایسه با سالهای آبی اخیر، ۱۵ تا ۲۰ درصد ورودی کمتری به منابع آب های زیرزمینی داریم.
بیت اللهی اظهار داشت: وقتی حجم آب های سطحی مانند رودخانه ها کم می شود، فشار بیشتری به سفره های زیرزمینی وارد می آید؛ زمانی در تهران ۹۰ درصد منابع آبی از محل آب های سطحی تأمین می شد اما هم اکنون کمتر از ۵۰ درصد آنرا تشکیل می دهد و بیشتر به سمت استفاده از آب های زیرزمینی حرکت کرده ایم.
وی تصریح کرد: این حجم از فشار به آب های زیرزمینی به تشدید پدیده فرونشست منجر گردیده است. این پدیده به طور عمده در جنوب و جنوب غرب تهران متمرکز است که درحال پیشروی به سمت مناطق مرکزی و شرق تهران است.
رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه هم اکنون فرونشست تهران به سالانه ۲۴ سانتی متر رسیده است، بیان نمود: «استخراج آب های زیرزمینی برای تأمین آب آشامیدنی یا آبیاری فضاهای سبز» و «همچنین شبکه فاضلاب تهران» دو مانع اصلی نفوذ به لایه های آب دار زمین در تهران هستند.
به گفته بیت اللهی، نتایج تشدید پدیده فرونشست امکان دارد در تخریب زیرساخت های حمل و نقلی، ساختمان ها و خیلی از سازه های دیگر، «نمود» پیدا کند.

1401/01/22
16:27:59
5.0 / 5
199
تگهای خبر: بار , حمل و نقل , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری