مقام مسئول خبر داد؛

ماجرای مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان چه بود؟

ماجرای مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان چه بود؟

شیک بار: مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای جزییات مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان در پی درگیری های آذربایجان با این کشور را تشریح نمود.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، بامداد روز گذشته جمعه ۵ شهریور سخنگوی گمرک از مسدود شدن مرز نوردوز به سبب بسته شدن قسمتی از جاده تردد به سمت ایروان آگاهی داده بود؛ البته این مقام مسئول، ساعات پایانی روز گذشته از بازگشایی مسیر آگاهی داد و خواهان کسب اطلاع رانندگان پیش از عزیمت به این پایانه مرزی شد.
محمد جواد هدایتی مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره علت مسدود شدن روز گذشته مسیر زمینی ارمنستان و سپس بازگشایی آن اظهار داشت: این اتفاق به اختلافات مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان برمی گردد؛ این دو کشور هنوز نتوانسته اند وضعیت مرزهای خود به لحاظ خط مرزی را تعیین تکلیف کنند؛ پس قسمتی از مسیر بین مرز نوردوز ما تا ایروان به طول ۸ کیلومتر بین شهرهای کاپان و گوریس ارمنستان را نیروهای آذربایجانی مسدود کرده بودند.
وی افزود: در نهایت ارمنی ها یک راه فرعی را معرفی کرده بودند تا تردد متوقف نشود و بعنوان آلترناتیو راه اصلی باشد و ناوگان از آن عبور کنند؛ البته تریلی ها نمی توانستند از این مسیر عبور کنند چون مسیر کم عرض و ۳۰ کیلومتر از آن هم خاکی است؛ بنا بر این دولت ارمنستان بلافاصله یک آماده سازی اولیه روی جاده انجام داد و قسمتی از مسیر را تیغ زنی کرد تا امکان تردد برای کامیون های ۶ چرخ، ۱۰ چرخ و سواری ها برقرار شود. مسافران هم بدون اتوبوس و با مینی بوس و ون به مسیر ادامه می دادند.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در آخر روز گذشته مذاکرات بازگشایی مسیر به نتیجه رسید و مسیر اصلی اواخر دیشب بازگشایی و امکان تردد برقرار شد. هم اکنون نیز ناوگان می تواند از مسیر قبلی، از سمت ایروان به سمت ایران و از مرز نوردوز به سمت ایروان تردد کند.
هدایتی افزود: مرز نوردوز هم اکنون تنها مرز مشترک زمینی ایران با اتحادیه اوراسیاست؛ حتی اگر مسیر اصلی را آذری ها باز هم مسدود کنند، مسیر جایگزین با کمی اصلاحات و بهبود زیرساخت ها، قابل استفاده خواهد بود. ما ۴۵ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان داریم و راه اندازی مرز جدید میان دو کشور، توجیه اقتصادی ندارد. ما مشکل مرزی نداریم، مشکل اصلی ادامه مسیر در عمق خاک ارمنستان و اختلافات مرزی آنها با آذربایجان است؛ ما اختلاف مرزی با ارمنی ها نداریم؛ بلکه آذربایجان می گوید جاده اصلی نوردوز به سمت ایروان، از داخل اراضی قره باغ قدیم عبور می کند که جزو خاک این کشور شمرده می شود.


منبع:

1400/06/06
22:32:50
5.0 / 5
197
تگهای خبر: بار , پایانه , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری