در گزارش شیك بار مطرح شد؛

4 شهر حاشیه ای، بحران بازار مسکن تهران را کنترل کردند

4 شهر حاشیه ای، بحران بازار مسکن تهران را کنترل کردند

به گزارش شیک بار دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه قیمت مسکن در اطراف تهران یک چهارم پایتخت است اظهار داشت: اگر این ۴ شهر جدید حاشیه پایتخت نبود چه بسا بحران بازار مسکن عمیق تر می شد.فرشید پورحاجت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در دوره پرتلاطم بازار مسکن که اوایل سال ۱۳۹۷ از کلانشهر تهران آغاز و به سرعت دیگر شهرهای کشور را در بر گرفت تقاضای واقعی به شدت سرکوب شد تا جایی که الان نرخ رهن کامل از قیمت مسکن در سال ۱۳۹۶ بیشتر شده است.
قیمت مسکن در اطراف تهران حدود یک چهارم پایتخت است
وی اضافه کرد: افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن در کلان شهرها که با بالاترین فشار تقاضا برای مسکن به واسطه مهاجرت به مناطق کلان شهری و افزایش تعداد خانوارها مواجه بود متوسط قیمت مسکن در تهران را به رقم بی سابقه ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع رساند. مشخص است که با این رشد قیمت ها مسکن از دسترس اقشار کم درآمد و متوسط خارج شده است. بنابراین خیلی از مستأجران و متقاضیان خرید مسکن به شهرهای اطراف سوق پیدا کردند؛ چونکه می توانند با پرداخت مبالغی حدود یک سوم تا یک چهارم نرخ کلانشهرها در اطراف خانه دار شوند.
این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: بنا به اعلام رسمی مسؤلان ذی ربط فقط در دو سال گذشته که ما با معضل رکود عرضه مسکن در شهر تهران مواجه بودیم ۷۰ هزار واحد مسکونی تکمیل و تحویل متقاضیان شده است؛ بدون شک در خلأ چنین عرضه ای، عرصه بر اقشار کم درآمد و متوسط تنگ تر می شد.
سکونت ۵۰۰ هزار نفر در چهار شهر جدید اطراف تهران
به گفته پورحاجت، الان حدود ۵۰۰ هزار نفر در چهار شهرجدید پردیس، پرند، هشتگرد و اندیشه سکونت دارند که عمده آنها از تهران به این مناطق رفته اند. عرضه های اخیر مسکن مقداری سرریز جمعیت تهران را به خود جذب و نقش سوپاپ اطمینان را ایفا کرد. چه بسا اگر این مناطق نبود با یک انفجار قیمتی در دل شهرها مواجه می شدیم. البته کاستی هایی در خدمات و زیرساختهای شهرهای جدید وجود دارد که ساکنان را با مشکلاتی مواجه کرده اما روند کلی زندگی رو به بهبود و ارتقا است. سرمایه گذاری بخش خصوصی هم کاملاً ملموس است.
کمبودهای زیرساختی شهرهای جدید حاشیه تهران رفع شود
دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه ترجیح عمده مردم این است که بافتهای فرسوده نوسازی شود اظهار داشت: برنامه بازآفرینی و بهسازی مناطق ناکارآمد شهری به یک دهم اهداف خود هم نرسید اما از اواخر دهه ۱۳۶۰ با آغاز اجرای شهرهای جدید در توسعه افقی و ایجاد شهرهای مسکونی تا حدودی خوب عمل شد. البته اجرای زیرساخت ها با سرعت اجرای ابنیه همخوانی نداشت که در سال های اخیر با تغییر نگرشی که در این شهرها صورت گرفته وضعیت رو به بهبود است. در این خصوص میتوان به سرعت در ایجاد زیرساخت های اصلی چون مترو شبکه آزادراهی و بزرگراهی و راه اندازی گسترده خدمات روبنایی نام برد.
رقم متری ۲.۷ میلیون بعنوان هزینه ساخت مسکن ملی شوخی است! / ‏‬ متری ۵ میلیون درست است
پورحاجت، رکود ساخت وساز را یکی از مهم ترین عوامل ایجاد نابسامانی در بازار مسکن دانست و اضافه کرد: متأسفانه دولت قبل توجه چندانی به بخش خصوصی نداشت و فعالان صنعت ساختمان درحال ترک این حوزه هستند. این در شرایطی است که با کسری پنج میلیون واحد مسکونی مواجهیم و دولت ها بدون اتکا به بخش خصوصی توان راه اندازی این تعداد مسکن را ندارند. امیدواریم در دولت سیزدهم فاصله بوجود آمده بین بخش خصوصی با دولت برداشته شود.
وی با اشاره تعیین قیمت هر متر مربع ۲.۷ میلیون تومان بعنوان هزینه راه اندازی واحدهای طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: از تابستان ۱۳۹۹ تا کنون این نرخ بروز رسانی نشده و با عنایت به رشد سنگین قیمت مصالح ساختمانی، الان رقم متری ۲.۷ میلیون تومان به شوخی شبیه شده است! برآورد ما این است که قیمت هر متر مسکن ملی بالغ بر ۵ میلیون تومان شده و باید وزارت راه و شهرسازی این مبلغ را اعلام نماید. در غیر این صورت خیلی از سازندگان که با وزارت خانه قرارداد امضا کرده اند با مشکل مواجه خواهند شد.


منبع:

1400/06/01
08:18:10
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری