معاون وزیر راه خبر داد؛

راه اندازی صندوق زمین و ساختمان در بورس کالا از نیمه دوم سال

راه اندازی صندوق زمین و ساختمان در بورس کالا از نیمه دوم سال

به گزارش شیک بار معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در صورت صدور مجوزهای مربوطه از طرف سازمان بورس و طبق برنامه ها، این صندوق از نیمه دوم سال راه اندازی می شود.به گزارش شیک بار به نقل از بورس کالا، محمود محمودزاده گفت: همکاری میان وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا از ماه ها قبل شروع شد که این همکاری از چند جنبه پیگیری شده که تا حالا نیز نتایجی مثبتی در این عرصه ها حاصل شده است.

وی اظهار داشت: یکی از همکاریهای مشترکی که مقرر است با بورس کالا صورت گیرد ایجاد صندوق زمین و مسکن می باشد که مصوبه اصلاح بخشنامه آن از دولت گرفته شد و به شرکت های و سازمان های در رابطه با وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کردیم تا طرح هایی را در این عرصه جهت راه اندازی صندوق مذکور ارائه نمایند.

وی ادامه داد: استفاده از این بستر برای بخش خصوصی از گذشته وجود داشته، اما با ورود شرکتها و سازمان های وزارت راه و شهرسازی که می توانند طرح هایی با مقیاس بزرگ تر را ارائه کنند، چشم انداز مطلوبی برای صندوق زمین و مسکن در بورس کالا وجود دارد.

معاون وزیر راه افزود: وزارت راه و شهرسازی به موضوع استفاده از بازار سرمایه بعنوان تامین سرمایه نگاه ویژه ای می کند تا بتواند کمبود منابع مالی که امروز در این بخش وجود دارد را تامین کند و از سویی مردم نیز قادر به حفظ سرمایه های خرد با حضور در بازار مسکن باشند؛ در برنامه داریم بوسیله ابزارهای مالی بازار سرمایه شرایطی مهیا شود تا طی مراحل چندگانه ای مردم با سرمایه گذاری در بخش تولید مسکن، سرمایه و ارزش اقتصادی سرمایه خودرا حفظ کنند و همین طور افرادی که متقاضی مسکن هستند نیز بتوانند به خواسته خود برسند؛ این رویه با انتشار اوراق سلف موازی مسکن یا همان فروش متری مسکن در بورس نیز قابلیت پیاده سازی دارد.

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که اجرائی شدن همکاری با بورس کالا جهت راه اندازی صندوق زمین و مسکن چه زمانی عملیاتی می شود؟ اظهار داشت: این پروژه برمبنای برنامه زمان بندی موجود در نیمه دوم سال جاری اجرا می گردد که البته بورس کالا باید مجوزهای قانونی را از سازمان بورس و اوراق بهادار گرفتن کند.
املاک و مستغلات دولتی در راه بورس کالا
معاون وزیر راه و شهرسازی درباب عرضه املاک و مستغلات دولت و نهادهای مختلف در بورس کالا نیز اظهار داشت: در این خصوص تصمیمی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح کرده است، که نهادهای مختلف بجای برگزاری مزایده به شیوه های سنتی، باید املاکشان را بوسیله بورس کالا به فروش برسانند که با توجه به این که وظیفه فروش اموال مازاد دستگاه های دولتی به عهده وزارت اقتصاد است، این مساله نیز توسط وزارت اقتصاد درحال پیگیری است.
اتحاد برای تولید یک میلیون واحد مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به اقداماتی که بهتر است از طرف دولت سیزدهم در جهت ایجاد تعادل در معاملات مسکن صورت گیرد اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای برنامه های مطرح شده از طرف رییس جمهور منتخب، حوزه مسکن نیازمند انسجام بین دستگاهی بصورت ویژه است تا بتوان زمینه تولید یک میلیون واحد در سال که شامل بخش خصوصی، مسکن شهری و مسکن روستایی و مجموع تولید مسکن کشور می شود را فراهم نمود.

محمودزاده اظهار داشت: امیدواریم باتوجه به قانونی شدن و تشکیل شورای عالی مسکن برمبنای قانون جهش تولید، هماهنگی ها بین همه دستگاه های دولتی و غیر دولتی از وزارتخانه ها گرفته شود تا شهرداری ها و باقی سازمان ها و دستگاه هایی که در بخش مسکن درگیر هستند بصورت ویژه و بیشتر از قبل صورت بگیرد تا شاهد سرعت بیشتر تولید مسکن در کشور همزمان با قیمت معقول و قابل پرداخت توسط متقاضیان مسکن باشیم.


منبع:

1400/05/30
13:25:46
5.0 / 5
204
تگهای خبر: ابزار , تولید , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری