سامانه TOD شهرداری تهران رونمایی گردید

سامانه TOD شهرداری تهران رونمایی گردید

در بیست ویکمین جلسه شورای راهبردی تهران هوشمند سامانه TOD (توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی انبوه بر) رونمایی گردید.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر، هم زمان با بیست و یکمین جلسه شورای راهبردی تهران هوشمند و با حضور شهردار تهران و سایر اعضا از سامانه TOD (توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی انبوه بر) رونمایی گردید. در این نشست شورای راهبردی تهران هوشمند، ابعاد راه اندازی سامانه TOD بررسی و بر ضرورت ادامه فعالیت این سامانه در شهرداری تهران بخصوص در حوزه های حمل و نقل و ترافیک و شهرسازی تاکید گردید. پیروز حناچی، شهردار تهران طی سخنانی با ابراز خرسندی از طریق اندازی این سامانه در شهرداری تهران اظهار نمود: توجه ویژه به شهر هوشمند در برنامه افرادی که مقرر است در آینده در مقام شهردار باشند، گواه خوبی بر این بوده که هوشمندسازی شهر تهران امروز به یک خواسته و برنامه عمومی تبدیل گشته است و شهر هوشمند فراتر از گرایشات سیاسی و سبک های مدیریت شهری مورد توجه آیندگان است. شهردار تهران با تکیه بر اینکه شأن شورای راهبردی تهران هوشمند باید در بخش راهبردی حفظ شود، تصریح کرد: حضور افراد مؤثر در این شورا سبب شد تا این شورا بتواند به خوبی راه خویش را بپیماید. حناچی، ثبت نام بالغ بر سه میلیون نفر در سامانه «تهران من» را گواهی بر بازدهی این شورا دانست و تصریح کرد: هوشمندسازی شهر تهران سبب می شود تا شهروندان در کنار یکدیگر قرار گیرند و با افزایش تعداد خدمات دیجیتال در سالهای آتی شاهد به ثمر نشستن نتایج این اتفاق در شهر خواهیم بود به صورتی که در دو سال آینده، شهر هوشمند برای مردم ملموس می شود. در ادامه این جلسه، محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران با عرضه گزارشی در مورد اهداف و کارکردهای سامانه TOD ( توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی انبوه بر) در اینباره اظهار نمود: این سامانه با راهبری شورا و همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک و معاونت شهرسازی شهرداری تهران، توسط سازمان فاوا به راه افتاده است.
فرجود درباره سامانه TOD اظهار نمود: این سامانه با در نظر گرفتن ۲۴ معیار و هشت اصل پیاده روی، دوچرخه سواری، نفوذپذیری، حمل و نقل عمومی، فشردگی، تغییر کارکرد معابر، تراکم و اختلاط، وضعیت موجود را با استفاده از محاسبات و امتیازدهی می سنجد و بر مبنای اطلاعات به دست آمده از این شاخص ها، نقاط ضعف را شناسایی کرده و برای اصلاح و بهبود آنها و بازآفرینی شهری برنامه ریزی می کند. وی تصریح کرد: کاهش سفرهای پاندولی، کاهش وابستگی به خودرو، پیاده مدار کردن سفرهای کاری و خدماتی و تقویت محله محوری از اهداف مهم اجرای سامانه TOD در شهر تهران است. دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند ضمن اشاره به اهداف شکل گیری شورای راهبردی تهران هوشمند، اظهار نمود: اهدافی هم چون افزایش کیفیت خدمات، افزایش انسجام در توسعه شهر هوشمند، مشارکت شهروندان، جذب سرمایه، توسعه اقتصاد دانش بنیان و فناوری از مهم ترین اهداف این شورا بوده است. مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران اضافه کرد: بحث پایش و ارزیابی نظام یکپارچه توسعه شهر هوشمند، تصویب راهبردها و برنامه های بلند مدت، ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف شهرداری تهران و تدوین مدل بومی تهران هوشمند از وظایف و دستاوردهای شورای راهبردی تهران هوشمند است. وی تصریح کرد: سیاست گذاری و ایجاد فضای همکاری با سایر مراکز و سازمان های در رابطه با شهر هوشمند، همچون تعامل با بازیگران حوزه نوآوری هم بخش دیگری از این دستاورد است. فرجود خاطرنشان کرد: پیگیری ظرفیت های قانونی و حتی در بعضی موارد حذف قوانین دست و پاگیر هم همچون دستاورد شورای راهبردی تهران هوشمند بوده است. دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند اضافه کرد: طی بیست جلسه گذشته، شورای راهبردی تهران هوشمند ۱۲۹ مصوبه داشته است که ۷ درصد از مصوبات به تعیین چشم انداز، سیاست ها و راهبردها، ۲۳ درصد در ارتباط با مقررات گذاری و ضوابط، ۳۴ درصد دریافت مشورت ها و همکاریهای بین بخشی بوده و در نهایت ۳۶ درصد از فعالیتهای شورای راهبردی به پایش برنامه، پروژه ها و شاخص ها تخصیص پیدا کرده است. در این نشست، شهربانو امانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در شورای راهبردی تهران هوشمند، اجرای سامانه TOD را حرکت در راه شهر انسان محور و زیست پذیر عنوان نمود و اظهار داشت: اجرای این سامانه سبب می شود که معابر را از خودرو ها پس بگیریم. این عضو شورای اسلامی شهر تهران، ابراز امیدواری کرد که اجرای سامانه TOD در آینده سرمایه گذاری در شهر را اطمینان بخش کند و بدین ترتیب شاهد بازگشت سود قابل توجهی از سرمایه گذاری های حوزه شهری به شهر و مردم باشیم.
در این نشست که با حضور سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، حامد مظاهریان، معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران، رضا فرجی دانا، نصرالله جهانگرد، محمد باقر اثنی عشری برگزار شد، از عملکرد مرکز تهران هوشمند و دبیرخانه شورای راهبردی تهران هوشمند تقدیر به عمل آمد و به رسم یادبود، لوح تقدیر به اعضا اهدا شد.


منبع:

1400/05/11
21:52:05
5.0 / 5
215
تگهای خبر: بار , ترافیك , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری