هدایت نقدینگی سرگردان به تولید مسكن از مسیر بورس كالا

هدایت نقدینگی سرگردان به تولید مسكن از مسیر بورس كالا

به گزارش شیک بار معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اظهار داشت: بورس کالا، بستر معاملاتی مناسبی برای فروش املاک و مستغلات در بازاری شفاف مبتنی بر عرضه و تقاضا را فراهم نموده است.به گزارش شیک بار به نقل از بورس کالا، علیرضا ناصرپور درباب مزایای بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران برای معاملات بخش مسکن در کشور اضافه کرد: این بازار تازه تأسیس، بستر معاملاتی مناسبی برای فروش املاک و مستغلات در بازاری شفاف مبتنی بر عرضه و تقاضا را فراهم نموده است. با وجود اینکه کمتر از یک سال از راه اندازی این بازار می گذرد، اما نسبتاً موفقیت خوبی در حوزه جذب عرضه کنندگان و خریداران به این بازار رقم خورده است. در طول این مدت نهادها و سازمان های دولتی و عمومی نسبت به پذیرش املاک خود در این بازار و در معرض حراج قرار دادن آن اقدام نموده اند. بعنوان نمونه در سال قبل املاکی از چند بانک، وزارت دفاع، شرکت شهرهای جدید و … در این بازار پذیرش و ارائه شد که اغلب این موارد نیز به معامله انجامید.
وی افزود: این بازار جایگزین مناسبی برای معاملات املاک و مستغلات سازمان ها و نهادهای عمومی است که تا قبل از این بوسیله مزایده برای فروش گذاشته می شدند، اما با راه اندازی این بازار این امکان به وجود آمد تا این املاک در بازاری رسمی و شفاف تر و برمبنای حراج مورد داد و ستد قرار گیرند.
ناصرپور اظهار داشت: شفافیت مهم ترین مزیت فروش املاک در این بازار است، در عین حال در این روش فروش، امکان رقابت قیمتی میان خریداران وجود دارد که این مساله در نهایت به کشف قیمت واقعی و شفاف ملک عرضه شده می انجامد. امسال نیز پذیرش املاک جدید برای عرضه در این بازار ادامه داشته که با تکمیل فرآیندهای پذیرش، متقاضیان می توانند منتظر عرضه های جدید در این بازار برای امسال باشند.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در ادامه به سایر مزایایی که این بازار می تواند برای بخش مسکن به وجود آورد اشاره نمود و اضافه کرد: تعریف و تأسیس صندوق های زمین و ساختمان امکان دیگری است که بورس کالا می تواند در اختیار فعالان صنعت ساخت وساز قرار دهد. راه اندازی چنین صندوق هایی از سویی به جذب سرمایه های سرگردان جامعه به بخش تولید (ساخت وساز مسکن) منجر می شود و از جانب دیگر با تحریک بخش عرضه به ایجاد تعادل در بازار مسکن کشور کمک می نماید.
وی افزود: بورس کالا آمادگی لازم را برای تأسیس صندوق دراین زمینه دارد و اگر درخواستی دراین زمینه وجود داشته باشد، با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار می توانیم زمینه تامین سرمایه در این بخش را بوسیله بورس کالا فراهم نماییم. البته تجربه صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه کشور وجود دارد؛ بدین سبب با تاکید بر این تجربه در صورت وجود تقاضایی جدید از جانب سازندگان امکان تامین مالی پروژه های ساخت وساز بوسیله ابزارهای مالی بورس کالا میسر می شود.
ناصرپور در ادامه به موضوع فروش متری ساختمان در قالب اوراق سلف موازی استاندارد اشاره نمود که سال قبل بعنوان یکی از ابزارهای بورس کالا جهت توسعه بازار املاک و مستغلات مطرح شده بود و اظهار داشت: این مساله نیز قابلیت پیاده سازی دارد. اما اجرائی شدن آن نیاز به اصلاح برخی مقررات داشت که این موارد از طرف بورس کالای ایران به هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام گردید. به تبع بعد از اصلاح مقررات مورد نیاز، این مساله نیز از طرف بورس کالای ایران پیگیری خواهد شد.


منبع:

1400/03/25
22:39:56
5.0 / 5
309
تگهای خبر: ابزار , تجربه , تولید , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری