مذاكره وزیر را و شهرسازی كشورمان با مقامات ارشد باكو

مذاكره وزیر را و شهرسازی كشورمان با مقامات ارشد باكو

به گزارش شیک بار وزیر راه و شهرسازی برای پیگیری اهداف دیپلماسی حمل و نقلی این وزارت خانه از مرز زمینی وارد جمهوری آذربایجان شد.به گزارش شیک بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز در پایانه مرزی جلفا با استقبال هیئت حمل و نقلی جمهوری آذربایجان و بعد از بازدید مشترک دو هیئت از پایانه مرزی جلفا و جاده های منتهی به آن، وارد نخجوان خواهد شد.
بازدید از ایستگاه ریلی اردوباد و مسیرهای جاده ای و ریلی نخجوان، بازدید از پایانه و بارانداز ریلی آستارا و دیدار با رشاد بنی اف، وزیر حمل و نقل جمهوری آذربایجان همچون برنامه های محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مسافرت به این کشور است.
در این سفر سعید رسولی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت راه آهن، خیرالله خادمی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و سیدقاسم بی نیاز، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، اسلامی را همراهی می کنند.
معاون نخست وزیر آذربایجان: خط تردد اتوبوسرانی نخجوان-باکو از مسیر ایران ایجاد می شود محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و شاهین مصطفی اف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در جریان سفر زمینی اسلامی به این کشور از پایانه مرزی جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی و نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان بازدید نمودند. این پایانه مسیر ورود از ایران به منطقه خودمختار نخجوان در جمهوری آذربایجان است. مصطفی اف در جریان این بازدید در جمع خبرنگاران، مناسبات ایران و آذربایجان را قوی توصیف کرد و اظهار داشت: روابط دو کشور در سالهای اخیر رو به گسترش بوده و حوزه های راه، نفت و گاز، صنایع و پیش از کرونا توریسم را شامل می شود. وی با اشاره به اینکه ایران کشور دوست و همسایه آذربایجان است، به اشتراکات فراوان دو کشور اشاره نمود و اضافه کرد: رهبران دو کشور برای افزایش تبادلات در زمینه های دین، فرهنگ و آداب و رسوم، اراده دارند. مصطفی اف ضمن اشاره به سفر هفته گذشته خود به تهران، از تداوم مذاکرات و رایزنی های مختلف بین ایران و آذربایجان اطلاع داد و با ابراز خرسندی از جشن ۵۰ سالگی بهره برداری از سد ارس بین دو کشور ایران و آذربایجان اظهار داشت: در دنیای امروز که خیلی از کشورها بر سر آب درحال محاربه با هم هستند، ما با ایران در همین حوزه روابط دوستانه داریم و این سیاست کلان ما و ایران است. معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان ضمن تشکر از حمایت های بی دریغ ایران از جمهوری خودمختار نخجوان اظهار داشت: امروز ما می توانیم به سادگی از اراضی نخجوان وارد ایران شویم که این مسئله از نظر ما اهمیت ویژه ای دارد. چونکه ایران طی ۳۰ سال قبل که این منطقه تحت محاصره بود، بسیار از ما حمایت کرده است، ما قدردانیم و امیدواریم این حمایت ها همچنان تداوم داشته باشد. وی افزود: امروز در جمهوری خودمختار نخجوان شاهدیم که ایران همواره از این منطقه در حوزه انرژی، گاز و تبادلات جاده ای حمایت کرده است و اراضی ما را به هم پیوند داده است تا نخجوان بتواند نفس بکشد. ما به همه جهان اعلام می نماییم که ایران و آذربایجان کشورهای دوست و متحد منطقه هستند و این دوستی ها همیشگی و ابدی خواهد بود. مصطفی اف ضمن اشاره به این که دیدار با وزیر راه و شهرسازی ایران زمینه های همکاری را بیشتر از پیش جلو خواهد برد، اظهار داشت: در این رابطه اهداف مشترکی را پیگیری می نماییم تا موانع بر سر راه توسعه روابط را برداریم و دو طرف از ثمرات آن بهره مند شوند. وی ایجاد خط اتوبوسرانی و ارتباط خودرویی بین نخجوان و باکو را همچون اهداف مذاکرات مشترک با ایران اعلام نمود و اضافه کرد: درحال رایزنی با طرف های ایرانی هستیم تا این خط اتوبوس بزودی ایجاد شود. دو سفر اخیر دیپلماتیک وزیر راه
به گزارش شیک بار به نقل از مهر، این سومین مرحله از سفرهای دیپلماتیک حمل و نقلی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی است.
وی پیش از این هم ۳ خرداد به ایروان سفر کرده و با وزیر حمل و نقل ارمنستان دیدار داشت؛ اسلامی در بازگشت از ارمنستان هم به صورت زمینی وارد کشورمان شد و از مرزهای ایران با این کشور در جهت توسعه ترانزیت و همینطور زیرساخت های حمل و نقلی مرزهای دو کشور بازدید کرده بود.
اسلامی همینطور ۱۶ اسفند سال قبل هم در مسافرت به بغداد درباره راه اندازی خط آهن شلمچه-بصره با نخست وزیر و وزیر حمل عراق دیدار و مذاکره کرده بود؛ اسلامی بازدیدی هم از کارگاه محل راه اندازی خط آهن شلمچه-بصره در جنوب این کشور داشت که در نهایت به موافقت هیئت دولت عراق در مورد آغاز عملیات اجرایی این پروژه منجر گردید.


منبع:

1400/03/18
22:32:16
5.0 / 5
489
تگهای خبر: بار , پایانه , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری