از اواخر سال گذشته تاكنون؛

بازار مسكن به تعادل رسیده است

بازار مسكن به تعادل رسیده است

به گزارش شیک بار رئیس انجمن انبوه سازان مسکن اظهار داشت: بازار مسکن در شش ماه گذشته عکس العمل کاذبی داشته اما از اواخر سال قبل تاکنون، این بازار مبنای منطقی و آرامش نسبی به خود گرفته است.به گزارش خبرگزار، مهر به نقل از رادیو گفتگو، مجتبی بیگدلی، رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان ضمن اشاره به وضع نامطلوب اقتصاد اظهار داشت: موتور پیشران هر اقتصادی، صنعت مسکن و ساختمان است که متأسفانه به علت برخی بی کفایتی ها، هفت سال در این عرصه کم کاری بزرگی در این عرصه شد و منجر به تعطیلی آن شد.
بیگدلی با اشاره به اینکه با عنایت به حجم ترکیب جمعیتی جوان، محکوم به تولید بودیم اذعان کرد: مسکن فرایند تولید و نرم افزاری دارد که متولی آن انبوه ساز است و۱۲۰۰ گروه شغلی با موتور پیشران مسکن به گردش در می آید.
وی ۷۰ درصد اشتغال کشور را در ارتباط با بخش مسکن دانست و خاطرنشان کرد: با عنایت به علم اقتصاد که پایین آمدن عرضه، تقاضا را بالا می برد و طرح های خوب بانک مسکن در چند ماه اخیر، اقداماتی انجام شده است.
بیگدلی اظهار داشت: ما حاضریم سالی بین یک تا یک و نیم میلیون مسکن را عملیاتی نماییم که کمتر از دو ماه تجهیز کارگاه آن طول می کشد و با عنایت به آنکه قسمت بزرگی از مجوزها در اختیار دولت می باشد، اما شاهد می باشیم که سازمان ها و ارگان هایی که در پایین آوردن قیمت مسکن دخیل اند، هر روز قیمت آنرا بالا می برند و دولت باید در این حوزه با دادن یارانه، تولید کننده را حمایت کند تا بازار با ورودی متناسب با تقاضا مواجه شود.
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور تصریح کرد: بازار مسکن با عنایت به بازار ارز به صورت حبابی، در شش ماه گذشته عکس العمل کاذبی داشت اما از اواخر سال قبل تا هم اکنون میتوان گفت این بازار مبنای منطقی و تعادل و آرامش نسبی به خود گرفته است.
وی در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه تشریح کرد: در این طرح برای دلالان آن مقدار از سرمایه که به صورت کاذب حاصل شده مالیات در نظر گرفته شده است اما در این قانون آن طور که باید از تولید کننده حمایت نکرده و همینطور دولت هم از تولید پایدار مسکن حمایتی ندارد.
بیگدلی اذعان کرد: در یک سال قبل مصالح ساختمانی تا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است در حالیکه تمام کشورهای درحال توسعه برای صنعت ساختمان یارانه و تضمین قیمت می دهند اما دولت در این حوزه به هیچ عنوان عملکرد مطلوبی نداشته و بازار پریشانی داریم.


منبع:

1400/03/14
14:12:32
5.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری