گزارش شیك بار؛

مستأجران در مضیقه

مستأجران در مضیقه

به گزارش شیک بار معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید اگر رقم پیشنهادی وام ودیعه مسکن اعلام گردد، امکان دارد مانعی بر سر راه تصویب پیشنهاد جدید وزارت راه و شهرسازی در ستاد کرونا باشد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، سال قبل و همزمان با آغاز فصل جابه جایی مستأجران که با انتشار کرونا هم همراه شد، به علت افزایش افسارگسیخته اجاره بها، ستاد ملی مقابله با کرونا در اقدامی مثبت، علاوه بر تعیین سقف اجاره بهای ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصدی به ترتیب در تهران، کلانشهرها و سایر مناطق شهری، دو مصوبه دیگر هم داشت که شامل ممنوعیت فسخ قراردادهای اجاره و اجبار موجران به تمدید آنها و همینطور اعطای تسهیلات ودیعه مسکن ۱۵، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان به ترتیب برای سایر شهرها، ۸ کلانشهر و تهران با نرخ سود ۱۳ درصدی بود.
اقدامی که تا حدودی توانست هم از جابه جایی مستأجران بکاهد و هم نزدیک به ۲۱۴ هزار خانوار مستأجر در سرتاسر کشور از تسهیلات ودیعه مسکن بهره مند شدند.
معاون مسکن وزارت راه مهر ۹۹: اقدامات ما به ساماندهی بازار اجاره منجر شد
مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پارسال در بخش بازار اجاره مسکن سبب شد تا محمود محمودزاده در انتها شهریور ۱۳۹۹ در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارزیابی های ما نشان داده است این برنامه ها قابل قبول بوده و توانست بازار را کنترل کند؛ به همین منوال، در حوزه خرید و فروش مسکن هم ما پیشنهاداتی را عرضه دادیم؛ اگر آنها هم مصوب شود، تا حدود زیادی می توانیم بازار خرید و فروش مسکن را هم کنترل کنیم؛ البته باید این را هم در نظر داشت که بازار مسکن، یک بازار ترکیبی است و از متغیرهای مختلف نقش پذیری دارد.
وزیر راه: مصوبه سال قبل ستاد کرونا همچنان به قوت خود باقی است
مقامات وزارت راه و شهرسازی تاکید دارند که مصوبات سال قبل ستاد ملی کرونا برای سالجاری (۱۴۰۰) هم قابلیت تسری دارد.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان این وزارت خانه در ۲ ماه گذشته بارها از ضرورت تمدید قراردادهای اجاره مسکن میان موجر و مستأجر اطلاع داده و اعلام نموده اند موجران حق ندارند مستأجران را اولاً با افزایش شدید اجاره بها مواجه کرده و ثانیاً آنها را وادار به تخلیه واحد مسکونیِ مورد اجاره کنند.
فشار موجر بر مستأجر تخطی از مصوبه ستاد کروناست؟
اما بررسی های میدانی نشان داده است که اولاً خیلی از موجران، مستأجران را تحت فشار گذاشته اند که یا باید افزایش بیشتر از ۲۵ درصدی اجاره بها داشته باشند و یا این که ملک مورد اجاره را تخلیه کنند.
همچنین برخی از مستأجرانی که به شوراهای حل اختلاف برای لغو حکم تخلیه مراجعه نموده اند، نتوانسته اند با دست پُر برگردند و با استنکاف اعضای شوراهای حل اختلاف برای اجبار موجر به تمدید قرارداد اجاره مسکن به بهانه عدم ابلاغ مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، رو به رو شده اند.
بانک هایی هم که سال قبل پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را در دستور کار قرار داده بودند، سال جاری اعلام نموده اند تا زمان ابلاغ مصوبه جدید ستاد کرونا، امکان اعطای این وام را ندارند.
معاون وزیر راه: امکان اعلام رقم پیشنهادی وام ودیعه و سقف افزایش اجاره بها به ستاد کرونا نیست
خبرنگار مهر، این مورد را از محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی پیگیری کرد. وی درباره تمدید مصوبات قبلی ستاد ملی کرونا در بخش اجاره مسکن به خبرنگار مهر اظهار داشت: اعطای مجدد تسهیلات کرونایی ودیعه مسکن را به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده ایم و امیدواریم طی هفته جاری طبق برنامه زمان بندی، نتیجه نهایی را ستاد ملی کرونا اعلام نماید و ما هم بتوانیم جزئیات آنرا رسانه ای نماییم.
رقم وام ودیعه مسکن این هفته اعلام می شود
وی درباره رقم پیشنهادی این تسهیلات از جانب وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مبلغ وام کرونایی ودیعه مسکن، بستگی به سقف اعتباری است که بانک مرکزی می تواند تأمین کند.
معاون وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: بنابراین ترجیح این است که تا زمان برگزاری نشست ستاد ملی مقابله با کرونا، منتظر تصمیم نهایی ستاد بمانیم تا تغییری در اعداد و ارقام ایجاد نشود.
وی اضافه کرد: اگر اطلاع رسانی شود، امکان دارد اعدادی که پیش از تصویب، رسانه ای شده اند، کمتر یا بیشتر شوند و قابل پیشبینی نیست. به نظر می آید طی هفته جاری یا حداکثر شنبه ۸ خرداد این تصمیم در ستاد ملی کرونا اتخاذ شود.
وام ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومان می شود؟
محمودزاده در مورد این که آیا گمانه زنی ها در خصوص افزایش سقف وام ودیعه مسکن به ۷۰ یا ۱۰۰ میلیون تومان، صحت دارد یا خیر؟ اظهار نمود: بستگی به منابع کلی و تصمیمی که گرفته می شود، دارد؛ مثلاً یک بانک امکان دارد بگوید ۳۰ میلیون تومان بیشتر نمی توانم بدهم؛ مهم آن چیزی است که در تعادل میان بخش های مختلف تصویب می شود.
رقم وام ودیعه مسکن ربطی به بانک مرکزی ندارد
وی خاطرنشان کرد: تصمیم گیری درباره رقم وام، ارتباطی به بانک مرکزی ندارد و هر چه ستاد کرونا تصمیم بگیرد، بانک ها مکلف به اجرا هستند. بانک مرکزی نقش مدیریت توزیع تسهیلات مصوب، میان بانک ها را دارد و نماینده بانک مرکزی در نشست ستاد کرونا، مانند سایر اعضا صرفا می تواند نظر خود درباره رقم پیشنهادی را اعلام نماید.
سقف افزایش اجاره ها هم این هفته تعیین می شود
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سقف پیشنهادی اجاره بها در ستاد کرونا هم اظهار داشت: این مورد هم فعلا قابل اعلام و رسانه ای کردن نیست و باید دید ستاد ملی کرونا چه تصمیمی درباره آن می گیرد؛ اعلام زودهنگام آن، مانع بر سر راه بوجود می آورد و امیدواریم این هفته در ستاد کرونا تصمیم نهایی اتخاذ شود.


منبع:

1400/03/02
13:17:42
5.0 / 5
900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری