شامخ صنعت ساختمان در اسفند بدون تغییر ماند

شامخ صنعت ساختمان در اسفند بدون تغییر ماند

عدد شامخ کل در اسفندماه سال قبل ۶۳.۹۳ بوده است که نسبت به ماه قبل تفاوت چندانی نداشته و میتوان گفت سرعت بهبود فعالیت های بخش ساختمان در اسفند ماه نسبت به ماه کاهش بسیار اندکی داشته است.به گزارش شیک بار به نقل از اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در اسفندماه ۹۹ نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشت و تنها اندکی در جهت کاهش پیش رفت.
این آمارها نشان داده است که میزان شاخصهای میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات و میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده بیشتر شده و شاخص میزان بکارگیری نیروی انسانی و قیمت خرید مواداولیه و میزان کارهای معوق، کاهشی بوده است. همینطور شاخص میزان صادرات این بخش در اسفند نسبت به ماه گذشته تفاوت محسوسی نداشت. رقم شاخص قیمت فروش افزایش یافت که به طور عمده در بخش مسکونی مشاهده شد. شاخص میزان مصرف حامل های انرژی کمی افزایش یافت اما شاخص میزان فروش هم نسبت به ماه گذشته کمی کاهش پیدا کرد.
شاخص انتظار بهبود فعالیتهای کسب و کار در میان فعالان بخش ساختمان نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرد و با جای گیری در پایین عدد ۵۰، انتظار رکود را در ماه آغازین سال جدید نشان داده است. البته با عنایت به تعطیلات عید نوروز و مشخص نبودن وضعیت قیمتها در فروردین، این برآورد برای اغلب فعالیتهای اقتصادی دور از ذهن نیست.
گفتنی است، صنعت ساختمان برپایه استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی بر اساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور)، ۶.۶ درصد افزایش پیدا کرد. تعداد معاملات هم در تهران ۳۴.۶ درصد بیشتر شد. باوجود ثبات نسبی قیمت مصالح ساختمانی و نرخ ارز، قیمت ساختمان مجدد افزایش یافت که افزایش تعداد معاملات در انتهای سال و انتظار تورم در سال جدید بر این امر مؤثر بوده است.منبع:

1400/01/20
12:04:02
5.0 / 5
990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شیك بار
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری