مهر خبر می دهد؛

گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوكراینی امروز منتشر می شود

گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوكراینی امروز منتشر می شود

شیک بار: گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی که با دریافت نظرات کشورهای ذی مدخل در این سانحه، تدوین شده، امروز از طرف این سازمان به صورت رسمی منتشر خواهد شد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، مقرر است امروز سازمان هواپیمایی کشوری گزارش نهایی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را منتشر کند.
کاپیتان تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری یکشنبه ۳ اسفند ماه در نشست خبری درباره آخرین وضعیت تهیه گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: طبق اَنکس ۱۳ و کنوانسیون شیکاگو، به کشورهای دخیل در سانحه اوکراین گزارش داده ایم. آنها نیز ۶۰ روز فرصت دارند تا به ما پاسخ بدهند. ۹ اسفند این فرصت تمام می شود. از چهار کشور که گزارش به آنها ارسال شده، سه کشور پاسخ داده اند که پاسخ ها کاملاً فنی، سازنده و در امتداد گزارش کمیته سانحه سازمان هواپیمایی کشوری بوده است. منتظریم تا ۹ اسفند کشور چهارم نیز نظرش را عرضه نماید.
وی اضافه کرد: اگر کشور چهارم نظر خودرا اعلام نکند، همکاران ما در تیم بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی، تا آخر امسال نتیجه را برای عموم مردم منتشر خواهند کرد.
وی نهم اسفند را روز پایانی دریافت گزارش کشور چهارم، اعلام نمود: کشور چهارم هم نظر خودرا ارائه داده؛ به هر حال زمان قانونی ۶۰ روزه، طبق انکس ۱۳ ایکائو است.
معاون وزیر راه و شهرسازی قبل از این اسامی این ۴ کشور را شامل آمریکا بعنوان سازنده بوئینگ ۷۳۷ (هواپیمای اوکراینی که ۱۸ دی ماه سقوط کرده بود)، فرانسه بعنوان کشور همکار در زمینه خوانش جعبه های سیاه، اوکراین بعنوان کشور محل رجیستر هواپیما و کانادا بعنوان کشور دارای بیشترین اتباع متوفی در سانحه سقوط اعلام نموده بود.
یک کارشناس حقوق بین الملل هوانوردی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشته بود: درفت (پیش نویس گزارش نهایی) در ایران تهیه و برای کشورهای ذی نفع ارسال شد؛ کشورهای دریافت کننده درفت، ۳ ماه فرصت دارند تا گزارش را مطالعه کرده و نظر بدهند برمبنای نظری که سازمان هواپیمایی کشوری از کشورهای ذی نفع دریافت می کند، می تواند گزارش نهایی را تعدیل کند یا اگر نظر آنها را صائب نداند، گزارش خودرا چاپ و منتشر می کند ولی در گزارش نهایی می نویسد یکی از کشورهای ذی نفع در این پرونده، چنین نظری داشته اما نظرات این کشور را در گزارش نهایی خود دخیل نمی دانیم.
وی افزود: یا اینکه مثلاً در گزارشی که نهایتاً سازمان هواپیمایی کشوری ایران منتشر می کند، اعلام می کند که کشوری که در این پرونده ذی نفع بوده، نظراتی درباره ایمنی هوانوردی داشته ولی ما نظرات این کشور را در حدی نمی دانیم که موجب ارتقای ایمنی هوانوردی در دنیا باشد اما نظر این کشور، چنین بوده است.
بر اساس این گزارش، مقرر است امروز سازمان هواپیمایی کشوری گزارش حدوداً ۳۰۰ صفحه ای را منتشر کند ولی خلاصه ای از آن هم در وب سایت سازمان هواپیمایی کشوری برای اعلام عمومی منتشر خواهد شد.


منبع:

1399/12/28
13:55:45
0.0 / 5
594
تگهای خبر: بار , زمین , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری