مقام مسئول ؛

تكمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال به دولت دوازدهم نمی رسد

تكمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال به دولت دوازدهم نمی رسد

به گزارش شیک بار مدیرکل بهره برداری آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: بعید است لاین رفت قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال تا انتهای عمر دولت دوازدهم تکمیل شود.عباس بیات سرمدی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال تصریح کرد: برای تکمیل قطعه دو آزادراه تهران-شمال با بنیاد مستضعفان توافق کرده ایم که هزار میلیارد تومان را دولت و هزار میلیارد تومان دیگر را بنیاد تأمین اعتبار کند؛ بر این اساس مقرر است لاین رفت را تا آخر دولت دوازدهم به اتمام برسانیم؛ اما به نظر می آید ساخت لاین رفت به پایان دولت فعلی برسد.
بیات سرمدی افزود: این در شرایطی است که مبالغ مذکور، تأمین اعتبار شده اما به علت مشکلاتی خارج از مباحث مالی مانند شرایط جوی و کار کردن در فضای کوهستانی منطقه و همینطور تورمی که بر این پروژه سایه انداخته، احتمال تا آخر دولت فعلی، فقط می توانیم یکی از تونل های این منطقه آن در لاین رفت و همینطور اتصال رمپ های ورودی و خروجی جاده چالوس به ورودی و خروجی تونل البرز را نهایی نماییم.
چرا دریافت دستی عوارض به آزادراه تهران-شمال برگشت؟
وی درباره پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه ها از جانب مردم اظهار نمود: اگر ابزار اعمال قانون نباشد، مردم عوارض را پرداخت نمی کنند؛ بنابراین گیت دریافت دستی عوارض به قطعه یک آزادراه تهران-شمال بازگشته است. زمانی که گیت عوارض الکترونیکی بود، تنها ۳۰ درصد مردم عوارض این آزادراه را می دادند.
گلایه کامیونداران از عوارض ۱۲۰ هزار تومانی قم-گرمسار
مدیرکل بهره برداری آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره فیلمی که در فضای مجازی در مورد نرخ های جدید عوارض آزادراه ها انتشار یافته که در آن، یک کامیوندار از دریافت عوارض ۱۲۰ هزار تومانی عبور از آزادراه قم-گرمسار به شدت گلایه مند است، اظهار داشت: تمام آزادراه هایی که در کشور داریم، در کنار آن یک بزرگراه هم هست یعنی اول بزرگراه بوده و سپس در کنار آن، آزادراه هم راه اندازی شده است. بزرگراه ها با بودجه عمرانی کشور ایجاد می شود ولی آزادراه ها با مشارکت سرمایه گذاران بخش های خصوصی و عمومی راه اندازی می شود.
هر کس از پرداخت عوارض ناراحت است می تواند از بزرگراه تردد کند
وی اضافه کرد: اگر کامیونداری از پرداخت عوارض ۱۲۰ هزار تومانی ناراحت است می تواند از بزرگراهی که در کنار آن قرار دارد، تردد کند. چون سرمایه گذار خصوصی هم مردم هستند اگر نتوانیم اصل و سودی که سرمایه گذار برای ساخت آزادراه هزینه کرده را به او برگردانیم، دیگر هیچ سرمایه گذاری حاضر به هزینه کردن در ساخت آزادراه شود. اینکه سرمایه گذار بخواهد، سالانه سود ۲۰ تا ۲۵ درصد دریافت کند، خواسته زیادی نیست؛ آن هم در مقابل سودی که بازارهای دیگر مانند ارز و سکه به سرمایه گذار در مدت زمان کم پرداخت می کنند.
مردم عوارض ندهند، کیفیت راه کاهش می یابد
بیات سرمدی اظهار داشت: نرخ عوارض را شرکت ساخت تعیین نمی کند؛ بلکه معاونت برنامه ریزی وزارت راه با بررسی های لازم با استفاده از پارامترهای مختلف اقتصادی تعیین و ابلاغ می کند و مقرر است اصل و سود سرمایه گذار در مدت زمان ۱۰ تا ۱۲ ساله مستهلک کند؛ حتی در خیلی از آزادراه هایی که مقرر است ۱۰ ساله هزینه آن به سرمایه گذار برگردد، گاهی به ۲۰ تا ۳۰ سال هم افزایش می یابد چون مردم نمی توانند عوارض را پرداخت کنند. در حالیکه عدم پرداخت عوارض، روی مبحث بهسازی و نگهداری آسفالت آزادراه هم سایه انداخته و کیفیت راه کاسته می شود.


منبع:

1399/11/19
22:26:41
0.0 / 5
1048
تگهای خبر: ابزار , بار , بنیاد , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری