بیماریهای قلبی نخستین علت مرگ در ایران و جهان

بیماریهای قلبی نخستین علت مرگ در ایران و جهان

مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: یكی از اعضایی كه در بدن ما وجود دارد و مدلول واقعی زنده بودن است، قلب است؛ بطوری كه حتی افرادی كه گرفتار مرگ مغزی می شوند، هنوز زنده هستند. پس مراقبت از قلب حیاتی ترین اقدام است. هم اكنون بیماری قلبی عروقی نخستین علت مرگ در دنیا و همین طور در كشور است.


به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، دکتر افشین استوار در آستانه ۲۹ سپتامبر روز جهانی قلب اضافه کرد: سالانه ۱۷.۹ میلیون نفر در سراسر دنیا به سبب بیماری قلبی عروقی فوت می کنند که ۳۱ درصد کل مر گ های جهانی و نیمی از مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر است.
استوار اضافه کرد: اکثریت این مرگ ها ناشی از بیماری کرونر قلب یا سکته مغزی است. عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی شامل فشارخون، کلسترول و قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی ناسالم، چاقی و آلودگی هوا هستند.
وی افزود: برگزاری روز جهانی قلب نقش بسیار مهمی در تغییر این عوامل خطر دارد. این روز بزرگترین اقدام در جهت افزایش آگاهی جهانی برای بیماری قلبی عروقی است و از زمان طرح آن از سال ۱۹۹۹، به سرعت رشد کرده و مشارکت و حمایت جهانی عظیمی را تجربه کرده است.
استوار بیان کرد: این یک فرصت جهانی است که افراد می توانند برای ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده ها، جوامع و دولت ها برای اقدام فوری مقابل بیماری های قلبی عروقی استفاده کنند. هر فردی در کاهش مرگ های زودرس و بار ناشی از بیماری های قلبی عروقی و ارتقای سلامت قلب و زندگی طولانی تر و با کیفیت بهتر نقش دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: هر سال مراسم روز جهانی قلب در سراسر دنیا برای برجسته کردن اقداماتی که افراد می توانند برای پیشگیری و کنترل بیماری قلبی عروقی بر عهده گیرند، انجام می شود. هر سال این مناسبت یک موضوع مختلف دارد، که مسائل کلیدی و عناوین در رابطه با سلامت قلب را منعکس می کند و مناسبت های گوناگون و کارهای مختلفی در رابطه با سلامت قلب سازماندهی می شود.
استوار اضافه کرد: دولت ها و سازمان های غیردولتی این روز را با برگزاری کارهایی مانند گفتگوهای عمومی، کنسرتها و وقایع ورزشی برگزار می کنند و ترویج می دهند. هر سال افراد بیشتری در این مناسبت ها شرکت می کنند که حمایت آنها از این روز را نشان میدهد.
وی اشاره کرد: همه ساله کانون توجه و موضوع این روز در قالب اهداف اولیه تغییر می یابد و به برگزاری کارهای ارتقای سلامت، پیش گیری از بیماری و کنترل در سطح جامعه کمک می نماید. در نهایت این فعالیت ها باید در نظام سلامت برای تضمین تداوم و پایداری آن ادغام شوند. محیط برای مداخلات جامعه باید توسعه یابد و هماهنگی مجدد مهمی در خدمات بهداشتی برای پاسخ به افزایش بار بیماری های قلبی عروقی در سطح جهانی صورت گیرد.
استوار اشاره کرد: در زمان بحران بیماری کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی با تهدید دو جانبه ای مواجه خواهند شد. نه فقط در معرض ابتلای نوع شدیدتر ویروس و عوارض وخیم تر هستند، بلکه ممکنست به سبب ترس، از دریافت مراقبت به موقع قلب خود اجتناب کنند. این مسئله اهمیت اقدامات امسال درباب بیماری قلبی عروقی را دو چندان می کند.
وی با اشاره به اینکه امسال این روز در سه شنبه ۸ مهر۱۳۹۹ (مصادف با ۲۹ سپتامبر۲۰۲۰) برگزار می شود، شعار این روز را «با تمام وجود از سلامت قلب مراقبت کنید " Use Heart to Beat Cardiovascular disease" اعلام نمود و اظهار داشت: پیام اصلی آن" با تدبیر، اثرگذار و همدلی از سلامت قلب خود، خانواده و جامعه مراقبت کنید" عنوان شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: هدف این روز این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خودرا حفظ کنند و از قلب (با تدبیر، اثرگذار و همدلی) برای انتخاب های بهتر، برای گوش دادن به قلبشان، برای جامعه، افرادی که دوستشان دارند و خودشان، برای تشکر از کارکنان بهداشتی درمانی و برای مشارکت استفاده کنند.
استوار اضافه کرد: ما در یک دوران بی سابقه ای زندگی می نماییم. پاندمی کووید ۱۹ سبب توجه بیشتر به حرفه کارکنان بهداشتی، نظام های مراقبت سلامت ملی و مسئولیت فردی ما برای سلامت خود و برای افراد لطمه پذیر در جامعه شده است.
وی اظهار داشت: ما نمی دانیم همه گیری جهانی کووید ۱۹ درآینده چه قسمتی از خدمات را در بر می گیرد، اما می دانیم که مراقبت از قلب مان همین الان با اهمیت تر از هر زمان دیگری است. بیماری قلبی عروقی (CVD) نخستین علت مرگ در سیاره ما است و علت های زیادی دارد؛ از مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون بالا و چاقی، تا آلودگی هوا و شرایط نادر و غفلت شده مانند بیماری شاگاس و آمیلوئید قلبی.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی درباب پیش گیری از حمله قلبی و سکته مغزی، اظهار داشت: عوامل خطر این بیماری که در ابتدا به شکل حمله های قلبی و سکته مغزی تظاهر می کند مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل است که به نوبه خود در افراد به شکل فشارخون بالا، قند خون بالا و اضافه وزن و چاقی و خطرات تخریب کننده سلامت قلب تظاهر می کند.
وی گفت: روز جهانی قلب قسمتی از یک پویش جهانی برای بسط آگاهی درباب پیش گیری از بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی است. فدراسیون جهانی قلب این روز را بعنوان یک پویش بین المللی سالانه در ۲۹ سپتامبر بنا نهاد.
استوار اظهار داشت: فدراسیون جهانی قلب همراه با سازمان جهانی بهداشت برگزاری روز جهانی قلب را در سال ۱۹۹۹ پیشنهاد دادند. این ایده برای این واقعه توسط رئیس فدراسیون در سال ۱۹۹۹-۱۹۹۷ پیشنهاد شده بود.
او در آخر اضافه کرد: سازمان جهانی بهداشت برای کاهش مرگ بیماری های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵، هدف کاهش مرگ های زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی تا ۲۵ درصد را تعیین کرده است.1399/07/06
12:54:20
5.0 / 5
1390
تگهای خبر: بار , تجربه , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری