گزارش شیك بار

شورای عالی شهرسازی طراحی بافت شهری برای پادگان ارومیه را تاییدكرد

شورای عالی شهرسازی طراحی بافت شهری برای پادگان ارومیه را تاییدكرد

شیك بار: با تصویب شورای عالی شهرسازی، اراضی پادگان لشكر 64 ارومیه كه قرار بود در سال 92 به بافت شهری افزوده شود، چند دستگاه ملی و محلی بعد از 7 سال مسئول تهیه طراحی ویژه این اراضی خواهند شد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، شورای عالی شهرسازی و معماری در امتداد اجرای ماده ۳ قانون فروش و انتقال پادگان ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها مصوب اول شهریور ۸۸ مجلس شورای اسلامی، با الحاق پادگان ۷۴ هکتاری لشکر ۶۴ نیروی زمینی ارتش واقع در ارومیه در آبان ماه ۹۲ با موافقت رهبر معظم انقلاب و تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری به بافت شهری موافقت نمود.
نهایتاً بعد از ۶ سال در تاریخ ۵ اسفند سال قبل با طراحی اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه نیز موافقت کرد؛ مقرر است بعد از ۷ سال این طرح بار دیگر در شهریور ۹۹ با رفع ایرادات وارده از طرف شورای عالی شهرسازی و معماری، به صحن شورای عالی برگردد.
ماده ۳ قانون فروش و انتقال پادگان ها و اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها به شرح زیر است:
ماده ۳. به وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاه های اجرایی اجازه داده می شود با هماهنگی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، عرصه و اعیان پادگان ها و سایر اماکن موضوع این قانون را به قیمت کارشناسی روز خریداری و یا برای جابه جایی توافق نمایند. ارزش زمین به صورت تفکیک نشده سی و پنج درصد (۳۵%) ارزش کاربری مسکونی تفکیک شده و همجوار املاک موضوع خریداری یا توافق، منظور خواهد شد. طرح شهرسازی اراضی مذکور بمنظور تامین سرانه کاربری های عمومی شهری موردنیاز منطقه حداقل چهل درصد (۴۰%) و نیز تامین منابع مالی موردنیاز برای انتقال مذکور، در اراضی کمتر از ده هکتار باید به تصویب کمیسیون ماده (۵) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب ۲۲ مرداد ۱۳۵۱ و در اراضی با مساحت بیش از آن به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برسد.
بر اساس مصوبه ۵ اسفند ۹۸ شورای عالی شهرسازی، دستگاه های گوناگون ملی و استانی طی کارگروهی به ریاست استاندار آذربایجان غربی موظف به طراحی فضای شهری تا اختتام شهریور امسال شده اند؛ شورای عالی شهرسازی و معماری و اداره مهندسی ارتش بعنوان نهادهای ملی و ادارات کل راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان، دانشگاه ارومیه، میراث فرهنگی، ثبت اسناد، آب و فاضلاب و شهرداری ارومیه بعنوان نهادهای محلی اعضای کارگروه طراحی فضای شهری برای این پادگان هستند.
گفتنی است برخی از بناهای تاریخی ارومیه تا قبل از این در محدوده پادگان لشکر ۶۴ نیروی زمینی ارتش قرار داشته است.منبع:

1399/06/30
21:42:38
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: اداره , بار , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری