مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران خبر داد

امكان بازدید مجازی از خانه تاریخی مهربان برقرار شد

امكان بازدید مجازی از خانه تاریخی مهربان برقرار شد

مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران از فراهم شدن امكان بازدید مجازی از خانه مهربان در بافت تاریخی عودلاجان آگاهی داد.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر، ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران در این زمینه اظهار داشت: باتوجه به پایداری بیماری کووید ۱۹، با پیگیری به عمل آمده توسط این مدیریت و با همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بمنظور حفظ سلامتی و رفاه علاقه مندان بناهای تاریخی شهر تهران، امکان بازدید مجازی از "خانه مهربان" در بافت تاریخی عودلاجان برقرار شد. وی درباب این بنای تاریخی اضافه کرد: "خانه مهربان" در دوره پهلوی و در محله تاریخی عودلاجان، در گذر میرزا محمود، روبروی عمارت ارزش مند قوام الدوله راه اندازی شده است. شادمهری علت نام گذاری این اثر را مالکیت فردی به نام "حسین مهربان منش" در هنگام ثبت عنوان نمود و اظهار داشت: در نقشه های تاریخی کرشیش و عبدالغفار مربوط به دوران قاجار، مالکین مختلفی برای بنای فعلی ذکر شده که همین عامل نشان دهنده تخریب و راه اندازی ساختمان های مختلف در طول زمان در این محل بوده است. وی ادامه داد: صاحب این بنا یکی از خیرین بنام بود که این بنا را جهت استفاده نیازمندان به موسسه خیریه کهریزک واگذار کرده بود؛ این بنا مدتی محل انبار و بسته بندی محصولات بود و پس از چند سال با تغییر کاربری به رستورانی سنتی تبدیل گشته بود که در نهایت اوایل دهه ۹۰ هجری شمسی بنا توسط شهرداری تهران خریداری شد.
شادمهری اظهار داشت: بعد از انجام عملیات مرمت و بمنظور حضور مسئولین در محله های تاریخی شهر تهران با هدف آشنایی و کمک به احیای این محله های ارزشمند، این بنا بعنوان منزل مسکونی در اختیار شهردار وقت تهران قرار گرفت. اما بعد از روی کار آمدن مدیریت شهری جدید و تغییر نگرش، این بنا مجدد با تغییر کاربری از مسکونی به اداری در اختیار "مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران" قرار گرفت تا بتواند با حضور میدانی خود، کمک به احیاء بافت تاریخی عودلاجان و حصار ناصری بعنوان قسمتی از شناسنامه تهران قدیم کند. مدیر بافت و بناهای تاریخی اضافه کرد: خانه مهربان دارای زمینی به مساحت ۹۰۰ متر با زیر بنایی حدود ۵۳۰ متر مربع است که در یک طبقه با در برگیری زیر زمین راه اندازی شده است و دارای دو حیاط در بخش شمالی و جنوبی است که ارتباط به زیر زمین بوسیله پلکان حیاط شمالی و جنوبی نیز امکان پذیر است. وی بیان کرد: حیاط شمالی دارای ۲ ورودی به داخل مجموعه است که یکی از این ورودی ها نسبتاً جدید بوده و به خاطر نیاز ساکنین به فضای پارکینگ با تخریب قسمتی از دیوار در کنج ایوان شمالی به وجود آمده است؛ همین طور اتاق مرکزی یا اصلی بعنوان شاه نشین خانه مورد استفاده بوده است. شادمهری اضافه کرد: از تزئینات خانه می توان به طاق نماهای هلالی، گره چینی آجری، انواع گچ بری ها، گره چینی چوبی در سقف اتاق مرکزی و بازشو های چوبی اشاره نمود. وی تصریح کرد: مصالح تشکیل دهنده بنا آجر، سنگ، چوب و دیوارهای خشتی بوده است و سقف از جنس شیروانی بر روی خرپایه های چوبی و سقف زیرزمین از جنس آجرطاق ضربی است. مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با اعلان اینکه بازدید مجازی در شرایط کنونی می تواند سبب کاهش تردد در شهر، رفاه حال شهروندان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شود تاکید کرد: با این اقدام، این امکان فراهم گشته است تا در هر زمانی علاقمندان به تاریخ تهران و پایتخت ایران از سراسر دنیا بتوانند به مشاهده این بنای با ارزش از زوایای مختلف بپردازند. شادمهری در آخر اظهار داشت: باتوجه به ادامه وضعیت فعلی درباب پاندومی کرونا، مدیریت شهری مصمم است امکان بازدید مجازی از ابنیه های تاریخی را گسترش دهد. علاقه مندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی: http: //vtour.tehran.ir/mehrabanhouse/ امکان بازدید مجازی از این بنای تاریخی را داشته باشند.

1399/05/31
11:44:08
5.0 / 5
1638
تگهای خبر: اینترنت , بار , رستوران , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری