محسن هاشمی:

تامین هزینه ۵ هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است

تامین هزینه ۵ هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به هزینه 5 هزار میلیاردی هر قطار مترو خطاب به شهردار تهران و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: پیگیر تامین این هزینه ها از رئیس جمهور باشید.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در مراسم دستاوردهای طراحی و ساخت داخل در حوزه حمل و نقل ریلی که قبل از ظهر امروز در شرکت واگن سازی تهران برگزار شد، با اظهار خوشی از اینکه شاهد بالندگی پروژه مترو تهران بعنوان نماد خودکفایی بوده است، اظهار داشت: مترو تهران متشکل از بخش های ساختمانی و تجهیزاتی است که گفته می شود ۵۰ درصد هزینه های مربوط به بخش ساختمانی شامل تونل، ایستگاه ها، هواکش و … است.
وی در ادامه گفت: سال هاست این ۵۰ درصد به صورت داخلی طراحی و ایجاد می شود و در این بعد با مشکل خودکفایی مواجه نبودیم.
هاشمی، تجهیزات را ۵۰ درصد دیگر هزینه های مترو تهران عنوان نمود و اظهار داشت: این بخش به دو قسمت تقسیم می شود که شامل ثابت و متحرک است قطارها و دیزل های مترو جزو ۲۵ درصد تجهیزات متحرک بوده و در تامین تجهیزات ثابت همچون برق رسانی، تهویه و سیستم های سیگنالی، سعی شده به صورت داخلی ساخته شود حتی سیستم بلیت و اطفای حریق نیز به صورت مونتاژ داخلی سازی شده است.
وی اضافه کرد: مساله ما در تجهیزات متحرک مربوط به واگن سازی بوده که از ابتدا که مبادرت به ساخت واگن داخلی کرده ایم با مشکل تامین مالی پروژه ها بوسیله داخل مواجه بودیم.
وی افزود: این گونه پروژه ها به سمت فاینانس خارجی سوق داده می شدند و کشورهای فاینانس اهتمام می کردند از این طریق برای کشور خودشان اشتغال ایجاد کنند.
رئیس شورای شهر افزود: هدف اصلی فاینانس خارجی فروش کالای همان کشور است و در نتیجه این نوع تامین اعتبار معمولاً در بخش متحرک گرفتار رکود ساخت داخلی می شد.
وی خطاب به معاون علمی فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: حالا که حرکت داخلی برای تولید ملی واگن شکل گرفته است و همه دست اندرکاران از این مساله حمایت می کنند با ساخت نخستین قطار اهتمام نماییم این حرکت ادامه پیدا کند.
هاشمی اشاره کرد: تولید قطار داخلی هزینه بردار است قبل از این با یک میلیون دلار واردات انجام می شده است و همین حدود برای ساخت واگن داخلی هزینه می شود.
وی در ادامه توضیح داد: دولت باید اهتمام کند به سرعت برای ساخت داخلی قطار مترو تامین اعتبار کند تا نمونه سازی تبدیل به تولید انبوه شود.
به گفته وی، معادل یک میلیون دلار برای هر قطار مبلغی تا ۵ هزار میلیارد نیاز است و باید شهردار تهران و معاونت علمی و فناوری برای تامین این مبلغ در بودجه سال آینده پیگیری های لازم از رئیس جمهور را انجام دهند.


1399/05/20
13:48:24
5.0 / 5
1505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری