گزارش شیك بار

سازمان هواپیمایی از صدور مجوز آژانس فروش بلیت كنار گذاشته شد؟

سازمان هواپیمایی از صدور مجوز آژانس فروش بلیت كنار گذاشته شد؟

شیك بار: در حالی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی از حذف سازمان هواپیمایی كشوری از زنجیره صدور مجور دفاتر فروش بلیت هواپیما (بند الف) خبر می دهد كه سازمان هواپیمایی این مساله را رد می كند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، هیئت مقررات زدایی وزارت اقتصاد در ۸ آبان ۹۶ تصویب کرد که سازمان (وزارت) میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسئول صدور مجوز دفاتر خدمات گردشگری بندهای الف، ب و پ است. این در حالیست که تا قبل از این مصوبه، مجوز آژانس های «بند الف» را سازمان هواپیمایی، «بند ب» را وزارت گردشگری و «بند پ» را سازمان حج و زیارت واگذار می کرد.
علی رغم گذشت حدود ۳ سال از این مصوبه و ابلاغ آن به سازمان هواپیمایی کشوری، همچنان این سازمان در مقابل اجرای آن مقاومت کرده و مجوز آژانس های بند الف را از انحصار خود خارج نکرده است.
جالب اینکه سازمان هواپیمایی کشوری در آخرین آپدیت (به روز رسانی) سامانه ثبت نام متقاضیان دریافت مجوز آژانس گردشگری بند الف یا همان صدور بلیت پروازهای داخلی و خارجی در تاریخ ۵ مرداد امسال، اعلام نموده است که به سبب شیوع کرونا، به هیچیک از درخواست های حضوری پاسخ نداده و متقاضیان باید مدارک مورد نظر را پُست (!) کنند.
صرف نظر از اینکه چرا باید در قرن ۲۱ ام، هنوز هم برخی دستگاه های اجرایی دولتی، بجای استفاده از دولت الکترونیک، متقاضی پُست کردن مدارک باشند؟، این مساله نشان میدهد که سازمان هواپیمایی همچنان خودرا مرجع صدور مجوز آژانس های گردشگری بند الف می داند، نه وزارت گردشگری.

رئیس سازمان هواپیمایی: صدور مجوز بند الف را به وزارت گردشگری نمی دهیم فقط با آنها همکاری می کنیم
علی عابدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در نیمه بهمن ماه سال ۹۷ در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره مصوبه سال قبل هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد در خصوص واگذاری صدور مجوز آژانس های بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ما در سازمان هواپیمایی آمادگی داریم تا با سازمان گردشگری هماهنگ شده و کار صدور مجوز را با همکاری آنها انجام دهیم.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرد: قرار نیست پروسه صدور مجوز به سازمان گردشگری واگذار شود بلکه سازمان هواپیمایی آنرا در اختیار خواهد داشت و اجرای آن با هماهنگی سازمان گردشگری خواهد بود.
معاون وزیر گردشگری: پنجره واحد صدور مجوز دفاتر خدمات گردشگری ایجاد می شود
اواخر هفته گذشته (۸ مرداد) ولی الله تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود: نظر به اینکه برای فعالیت یک دفتر خدمات مسافرتی سه بند، شامل صدور مجوز فعالیت یا بند ب، صدور بلیت یا بند الف و صدور مجوز فعالیت تورهای زیارتی یا بند پ از سه ارگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان هواپیمایی و سازمان حج و زیارت مورد نیاز است، پس تصمیم بر آن شد تا بمنظور تسهیلگری و تسریع در صدور مجوزهای مورد نیاز، موضوع ادغام مجوزها در هیئت مقررات زدایی کسب و کارهای گردشگری که ذیل وزارت اقتصاد و دارایی فعال است؛ مطرح و مصوب شد با تعریف پنجره واحد خدمات، مرجع اصلی صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپرده شود.
هیئت وزیران ناجی سازمان هواپیمایی می شود؟
هر چند که پنجره واحد به مدلول حذف هیچیک از سه دستگاه مذکور برای صدور مجوزهاست، اما استفاده از کلمه «ادغام» مجوزها از طرف معاون وزیر گردشگری، می تواند به این معنا باشد که دو دستگاه دیگر همچون سازمان هواپیمایی کشوری، باید ذیل فعالیت وزارت خانه مذکور نسبت به صدور مجوزها اقدام نموده و دیگر نمی تواند رأسا این فعالیت را انجام دهد.
به خصوص که تیموری معاون وزیر گردشگری از پیشنهاد این وزارت خانه برای اصلاح «آئین نامه اجرایی قانون نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی جهانگردی و زیارتی مصوب ۲۷ خرداد ۱۳۸۰ هیئت وزیران» به هیئت دولت آگاهی داده است که در صورت تصویب آن در دولت، سازمان هواپیمایی عملاً از زنجیره صدور مجوز آژانس های گردشگری حذف شده یا نهایتاً به دستگاهی که قسمتی از استعلامات را پاسخ می دهد، تبدیل خواهد شد.
هشدار نسبت به بازگشت بازار زیرزمینی خرید و فروش مجوز بند الف
در حالی که سازمان هواپیمایی کشوری توانسته به خوبی بازار زیرزمینی خرید و فروش مجوز بند الف دفاتر خدمات گردشگری را که در دهه ۸۰، از گرمای مطبوعی برای دلالان برخوردار باشد را با صدور حداکثر یک ماهه صدور مجوز در صورت ارائه مدارک، جمع کند، اما اگر درخواست وزارت گردشگری برای انتقال مرجع صدور این مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت گردشگری در هیئت وزیران به تصویب برسد، با توجه به این که این وزارت خانه ممکنست در چرخه جدیدی از انواع مجوزهای با ارزش بیفتد، نتواند چابکی و سرعت سازمان هواپیمایی کشوری در صدور مجوزها را داشته یا حتی به بهانه اینکه برای این کسب و کار، درخواست های زیادی وجود دارد یا بازار آن اشباع شده، جلوی صدور مجوزهای جدید را بگیرد.
اقدامی که می تواند بار دیگر فروش مجوزهای فروش بلیت هواپیما (بند الف) را به بازارهای زیرزمینی و بازی های قیمت گذاری دلالان برای این مجوزها برگرداند.
رئیس انجمن دفاتر گردشگری: قیمت مجوز بند الف
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری درباره صدور مجوز بند الف از طرف سازمان هواپیمایی کشوری گفت: هم اکنون سازمان هواپیمایی به صورت بی رویه مجوز داده و هر فردی که تقاضا کند، مجوز لازم را صادر می کند.
وی اضافه کرد: این اقدام سبب شده تا دیگر خبری از خرید و فروش مجوز بند الف نبوده و سازمان هواپیمایی کشوری نیز حداکثر تا یک ماه مجوزهای مربوطه را صادر می کند. حتی اگر کسی بخواهد مجوز لازم را خریداری کند، زمان بیشتری می برد.
رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری اظهار داشت: از طرف دیگر باتوجه به کاهش تقاضای سفر به سبب کرونا و نیز اقدامات برخی ایرلاین ها، دیگر راه اندازی کسب و کار دفاتر خدمات گردشگری به صرفه نیست. به شکلی که خیلی از دفاتر گردشگری در حال تعطیلی هستند و هیچ مشتری ای ندارند.
رفیعی با اعلان اینکه در سال های گذشته خرید و فروش مجوز دفاتر بند الف رایج بود، اظهار داشت: یکی از دلیلهای آن، عدم توسعه آژانس های اینترنتی فروش بلیت بود؛ دیگر اینکه این شغل، کسب و کاری لوکس محسوب می شد بنا بر این برخی تلاش می کردند تا آژانس های گردشگری راه اندازی کنند تا به وسیله آن بتوانند به ارتباطاتی با سازمان ها و دستگاه های دولتی و اجرایی دست یافته و تورهای گردشگری داخلی و خارجی ایجاد کنند.
وی تصریح کرد: هم اکنون تنها بند الف هیچ درآمدی برای دفاتر گردشگری ندارد، اظهار داشت: درآمد دفاتر عمدتاً از بند ب و برگزاری تورهای گردشگریست و مجوز بند الف فقط به امکان فروش بلیت برای اجرای تورها کمک می نماید.
مظنه قیمت مجوز بند الف آژانس های پُرمشتری: ۵۰۰ میلیون تومان
رفیعی درباب مظنه قیمت مجوز بند الف اظهار داشت: اولاً خرید و فروش مجوز قانونی نیست ثانیاً هم اکنون بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برای مجوز بند الف آژانس های مشهور و «پُرتقاضای خرید بلیت یا تور»، پیشنهاد فروش وجود دارد اما فرآیند تغییر نام به خریدار، خیلی مشکل است.
به گفته این فعال صنفی گردشگری، مجوزهای بند الف را یا به نام افراد می دهند که کمتر از ۵ درصد است و یا اینکه به نام شرکت های خدمات گردشگری می دهند که بیش از ۹۵ درصد مجوزهای صادر شده به اسم شرکت است.
شرایط خرید و فروش نمایندگی ایرلاین های خارجی در ایران
وی درباره خرید و فروش مجوز نمایندگی ایرلاین های خارجی اظهار داشت: بیشتر ایرلاین های خارجی در ایران شخصاً نمایندگی دارند ولی برخی از ایرلاین ها، نمایندگی خود در ایران را به یک آژانس می دهند و با او قرارداد امضا می کند که این مجوز هم قابل خرید و فروش نیست.


منبع:

1399/05/11
14:53:10
5.0 / 5
1708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری