وزیر راه خبر داد:

شهرك سازی اطراف شهرها تسهیل می شود

شهرك سازی اطراف شهرها تسهیل می شود

شیك بار: وزیر راه و شهرسازی از تصویب تسهیل دستورالعمل شهرك سازی در اطراف شهرها در شورای عالی شهرسازی و معماری آگاهی داد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، محمد اسلامی امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: غربالگری ها در استان تهران انجام شده و اراضی این ۲۰ هزار واحد تخصیص داده شده است. کل مراحل نام نویسی و آغاز به ساخت نیز الکترونیکی است و حتی در بانک ها هم نیاز به حضور برای انجام کارها نیست.
وی با اشاره به اهمیت صنعتی سازی کلیه اقلام واحدهای ساختمانی صنعتی اظهار داشت: این اقلام در کارخانه تولید شده و فقط نیاز به نصب آنها در محل کارگاه است.
وزیر راه و شهرسازی درباره کارت مصالح اضافه کرد: کارت اعتباری مصالح الزامی شده و دو الگو را در دست اقدام داریم. یکی به صورت تهاتر و دیگری صدور کارت اعتباری مصالح که بانک مسکن با بنیاد مسکن برای ساخت ۶۰ هزار واحد از طرح اقدام ملی مسکن آنرا دنبال می کند.
اسلامی درباره بخش اجاره اظهار داشت: دو بسته سیاستی و حمایتی در بخش اجاره تدوین شده که قسمتی از آنها با حضور معاون اول رئیس جمهور روز گذشته بررسی و نهایی شد و بخش دیگر نیز در جلسه ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور نهایی خواهد شد.
وی درباب تغییر الگوی مصرف ساختمان اظهار داشت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی داریم که از تعداد خانوارها بیشتر است و این غیر از واحدهای ویلایی مردم به شمار می آید اما هم اکنون استطاعت مردم به خرید واحدهای مسکونی کم متراژ است و عمده خرید و فروش های انجام شده به زیر ۸۵ متر رسیده است.
اسلامی افزود: در طرح اقدام ملی مسکن دهک های یک تا ۷ را در نظر گرفته ایم. برای دهک های یک و دو بیش از ۱۵ سازمان و نهاد حمایتی با محوریت بنیاد مسکن ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را راه اندازی خواهند کرد.
به گفته اسلامی برای دهک های ۳ تا ۷ نیز ۳ الگو در نظر گرفته ایم. یکی واگذاری زمین به صورت ۹۹ ساله که قیمت آنها پایین تر خواهد بود. الگوی دیگر به صورت قرارداد مشارکتی با سازنده و الگوی سوم نیز واگذاری زمین به خود متقاضیان برای ساخت و ساز است ضمن اینکه تنوع جمعیتی برای ساکنان این واحدها هم در نظر گرفته شده است.
وزیر راه با اشاره به تصویب روان سازی دستورالعمل شهرک سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: اراضی اهداف شهرها را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهیم و ۲۰ نوع شهرک در اطراف شهرها ایجاد می شود.
به گفته اسلامی یکی دیگر از موارد تسهیل پروسه افزایش عرضه مسکن، تصویب طرح ۲۰ درصد – ۸۰ درصد در شورای پول و اعتبار است. به این معنا که اگر سازنده ۲۰ درصد آورده مورد نیاز برای ساخت پروژه مسکونی را به بانک بدهد بانک نیز ۸۰ درصد مابقی آنرا تسهیلات می دهد تا سازنده آغاز به ساخت و ساز کند.


منبع:

1399/04/02
23:15:57
5.0 / 5
1693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری