دفاع سوئد از عملكرد سهل گیرانه خود با وجود شكست در حفاظت از سالمندان در مقابل كرونا

دفاع سوئد از عملكرد سهل گیرانه خود با وجود شكست در حفاظت از سالمندان در مقابل كرونا

شیك بار: متخصص همه گیرشناس و تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با كرونا در سوئد ضمن دفاع از تصمیم خود در خصوص عدم اعمال قرنطینه در این كشور اذعان داشت كه البته ممكن بود كه با درك بهتر وضعیت، بهبودهایی در وضعیت شیوع ویروس كرونا صورت گیرد.


به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، سوئد بر خلاف همسایه های شمالی خود در شرایط شیوع ویروس کرونا مبادرت به اعمال قرنطینه نکرد و بیشتر مدارس، رستوران ها، سالن ها و کافه ها را باز نگه داشت. با این وجود از مردم خواسته شد که از سفرهای طولانی اجتناب کنند و تمرکز اقدامات مقابله ای با کرونا در این کشور بر مسئولیت شخصی بود.
تاکنون ۴۳ هزار و ۸۸۷ نفر در سوئد به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان ۴۶۵۶ جان خودرا از دست داده اند. این در حالیست که شمار مبتلایان در دانمارک و نروژ، همسایه های سوئد به ترتیب ۱۱ هزار و ۹۲۴ و ۸۵۳۱ نفر و شمار قربانیان آنها نیز ۵۸۷ و ۲۳۸ نفر اعلام شده است.
آندرس تگنل، متخصص همه گیرشناس که تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با کرونا در سوئد بوده اخیرا اعلام نموده بااینکه سوئد می توانست برخی اقدامات را بسیار بهتر انجام دهد اما بطور کلی این کشور مسیر درستی را در مقابله با کروناویروس پیموده است.
بخش عمده ای از انتقادات پیرامون واکنش سوئد به همه گیری کووید-۱۹ به میزان بالای مرگ و میر در مراکز مراقبتی متمرکز شده است. آندرس تگنل نیز اعتراف کرده که آژانس بهداشت عمومی کشورش تصور نمی کرده میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در بین سالمندان در مراکز مراقبتی به این گستردگی برسد. وی اعلام نموده بااینکه از لطمه پذیر بودن این قشر خبر داشته اند اما نمی دانسته اند این بیماری به آسانی وارد این مراکز شده و این مرگ و میرها را بر جای می گذارد.
تگنل هم چنین اعلام نموده که استراتژی اصلی کشورش برای فاصله گذاری اجتماعی هم چنان "به خوبی" کار کرده و نیازی به روش متفاوتی برای اعمال آن نبوده است.
وی با اشاره به اینکه برخی مرگ و میرها میان مبتلایان سوئدی بسیار سریع اتفاق افتاده و این مساله در آینده باید بررسی شود، اعلام نموده در صورتیکه به عقب بازمی گشتند اقداماتی در حد میانه آنچه که حالا انجام داده و آنچه که دیگر کشورها اتخاذ نموده اند را ترتیب می دادند.
نخست وزیر سوئد نیز با پشتیبانی از استراتژی این کشور برای مقابله با کرونا اعلام نمود با وجود آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا در مراکز مراقبتی، شیوع این عفونت در کشور به خوبی کنترل شده و بیمارستان های کشور تحت فشار قرار نگرفته اند.
ماه گذشته یک گزارش از سی ان ان نشان داد در سوئد افرادی که در مراکز مراقبتی به سر می برند، نیمی از کل تلفات این کشور را به خود اختصاص داده اند. این در حالیست که خیلی از خانواده ها اعلام نموده اند بستگانشان که در این مراکز بوده و به کووید-۱۹ مبتلا شده اند حتی یک دفعه هم مورد معاینه پزشک قرار نگرفته و درمان نشده اند.
آندرس تگنل، متخصص همه گیرشناس و تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با کرونا در سوئد با اشاره به این که افراد لطمه پذیر مراکز مراقبتی را نمی توان به سبب حساسیت های موجود به بیمارستان ها منتقل کرد، بیان داشت بااینکه ما در محافظت از سالمندان و افراد لطمه پذیر شکست خورده ایم اما با وجود عدم اعمال قرنطینه، خیلی از مردم در خانه های خود مانده اند که این امر تأثیر مثبتی در محدود کردن شیوع ویروس داشته است.
در اواسط ماه مه، اداره بهداشت عمومی سوئد فاش کرد که به زغم برخورد سهل گیرانه تر این کشور نسبت به سایر کشورها، تنها ۷.۳ درصد از مردم استکهلم پادتن های لازم برای مبارزه با این بیماری را تا اواخر آوریل به وجود آورده اند. این رقم تقریباً شبیه به سایر کشورها بوده و بسیار کمتر از آنچه برای ایجاد "مصونیت جمعی" در جمعیت لازم است، شمرده می شود.
در ابتدا پژوهشگران سوئدی با انتقاد از استراتژی این کشور از تلاش دولت برای ایجاد ایمنی جمعی حمایت کمی صورت دادند اما مقامات سوئدی حالا از قبول اینکه "دستیابی به مصونیت جمعی" هدف نهایی آنها بوده، سر باز می زنند.
بنا بر گزارش سی ان ان، ایمنی جمعی هنگامی حاصل می شود که اکثریت یک جمعیت خاص معادل بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از افراد یا به سبب آلوده شدن و بهبودی یا بوسیله واکسیناسیون از یک بیماری عفونی مصون شوند. وقتی این اتفاق بیفتد، احتمال گسترش بیماری حتی به افرادی که ایمنی ندارند، کمتر می شود برای اینکه ناقل های عفونی کافی برای انتقال ویروس به آنها وجود ندارد.
منبع:

1399/03/18
13:40:13
5.0 / 5
1643
تگهای خبر: اداره , بار , رستوران , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری