یك مقام مسئول:

زلزله نیمه شب تهران، به احتمال بسیار زیاد زلزله اصلی بوده است

زلزله نیمه شب تهران، به احتمال بسیار زیاد زلزله اصلی بوده است

به گزارش شیك بار رئیس بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار داشت: باتوجه به پس لرزه هایی كه در حال رخداد است، زلزله 5.1 زلزله اصلی بوده و احتمال اینكه پیش لرزه ای برای زلزله بزرگتر باشد، بسیار اندك است.به گزارش شیک بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آخرین نتایج بررسی های تکمیلی درباب زلزله ۴۸ دقیقه بامدادان ۱۹ اردیبهشت تهران را اعلام نمود.
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه لرزش زلزله تهران را ساکنان استان های البرز، سمنان و مازندران حس کردند، اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد زلزله ۲.۹ دماوند در ساعت ۲۳: ۳۰ پیش لرزه زلزله ۵.۱ تهران شمرده می شود.
بیت اللهی از ثبت ۱۰ پس لرزه با بزرگی بیش از ۲.۵ برای زلزله اصلی تهران آگاهی داد که بگفته وی بزرگترین پس لرزه با بزرگی ۳.۹ به ثبت رسید.
وی توضیح داد: وقوع پیش لرزه، پس لرزه و زلزله اصلی همه در امتداد گسل مشا در حدود ۷ کیلومتری شمال شهر دماوند و نزدیک به روستای مشا بوده است.
به گفته عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، فعالیت گسل مشا سبب رخداد زلزله تهران است. همین طور محدوده شرقی تهران، جایی که گسل شمال تهران و گسل مشا با هم تلاقی می کنند در جنوب لواسانات است که زون فعالی شمرده می شود.
بیت اللهی افزود: در ۱۴ سال قبل ۸۲۰ زلزله گوناگون و متمرکز بالای ۲.۵ به شعاع ۱۰۰ کیلومتری این زلزله در آن منطقه به وقوع پیوست که عمده آنها در شرق و شمال شرق تهران بوده است.
وی اشاره کرد: زون شرقی تهران، زون فعالی است.
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا زلزله رخداده می تواند نتیجه فعالیت آتشفشان دماوند باشد یا خیر؟، اظهار داشت: خصوصیات زلزله های مربوط به فعالیت آتشفشانی، پخش زلزله به شکل دایره ای در اطراف خود است. در صورتیکه زلزله رخداده، پراکنش به شکل خطی روی گسل مشا است، بنظر می رسد زلزله تهران در رابطه با کارهای آتشفشانی نیست.
بیت اللهی افزود: باتوجه به پس لرزه هایی که در حال رخداد است، زلزله ۵.۱ زلزله اصلی بوده و احتمال اینکه پیش لرزه ای برای زلزله بزرگ تر باشد، بسیار اندک است.
وی بر ضرورت هوشیاری مسئولان و مردم تاکید نمود.


منبع:

1399/02/20
21:17:28
5.0 / 5
2184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری