گزارش شیك بار؛

چنار، كاج یا درختان میوه، كدام گزینه مناسب طبیعت تهران است؟

چنار، كاج یا درختان میوه، كدام گزینه مناسب طبیعت تهران است؟

به گزارش شیك بار كارشناسان معتقدند در كاشت درخت بویژه در محیط های شهری و حومه آن باید با حساسیت بیشتری عمل شود، این گزارش به فرصت ها و چالش های كاشت درخت در محیط شهری تهران و حومه آن می پردازد.


گروه جامعه سمیرا خباز: این روزها كه بازار درخت و درختكاری بداغ است، بهترین فرصت است كه از درختكاری در اقلیم مان بیشتر بدانیم. در تهران با ۷۵۱ كیلومتر مربع وسعت و تراكم جمعیت ۱۰ تا ۱۲ میلیونی اش نیاز بیشتری برای كاشت درخت و تأمین ریه های تنفسی احساس می شود. بیشتر از ۶۰۰ گونه درختی و درختچه بومی و بومی شده در كشور ایران وجود دارند، كه می تواند بهترین گزینه برای كاشت در مناطق مختلف كشور باشند چون از بهترین شرایط تطبیقی برخوردار می باشند. مصطفی خوشنویس عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در گزارش شیك بار به نقل از مهر با اشاره به اینكه كاشت درخت در حومه شهر و داخل شهر دارای قواعد متفاوتی دارد، تصریح كرد: اگر در محیط داخل شهر حدود ۵ تا ۱۰ درصد از گونه های كاشته شده همچون گونه های غیر بومی باشند، از نظر كارشناسی ایرادی ندارد، حتی اگر این كاشت به حدود ۲۰ درصد هم برسد بلامانع است.
وی ادامه داد: اما در محیط های برون شهری بیشترین درصد آنها باید همچون گونه های بومی باشد. در كمربندهای سبز شهری گونه بومی بكارید عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در مورد نحوه كاشت در كمربندهای سبز شهری هم توضیح داد: بهتر است از گونه های بومی برای ایجاد كمربند سبز بهره گرفته شود چون عمدتاً گیاهان غیر بومی نیاز آبی بیشتری نسبت به گیاهان بومی دارند. گیاهان خشكی پسند ایده آل ترند وی ادامه داد: از آنجائیكه كشور ما طبیعت خشك و نیمه خشكی داشته و سرمایه های آبی كمی در اختیار داریم، و میانگین بارندگی سالیانه حدود ۵۰ میلیمتر برآورد شده است كه این مقدار یك سوم میانگین جهانی بارندگی كاشت گیاهان از گونه های خشكی پسند گزینه ایده آل تری به حساب می آید. این جنگل شناس در پاسخ به این سؤال كه آیا در سال های گذشته در كاشت درخت و درختكاری اشتباه عمل كرده ایم پاسخ داد: روش درختكاری و جنگل كاری ما ایراد نداشته مبحث این است كه در انتخاب گونه اشتباه عمل كرده ایم چون عمدتاً درختكاری ها بدون شناخت گونه و بدون نظر كارشناس درختكاری بوده است. خوشنویس كاشت درخت تبریزی انواع صنوبرها، چنارها و اقاقیا را در محیط شهری تهران اشتباه دانست و اظهار داشت: این گونه ها نیاز آبی بالایی دارند بنابراین كاشت آنها در مورد شهری اشتباه است. وی نهال كاری و درختكاری را یك پروژه ۲_۵ سال عنوان نمود و تصریح كرد: نباید یك شبه تصمیم بگیریم، با روش های كارشناسانه با عنایت به آب و هوا و شرایط خاص باید نهال مناسب هر منطقه را پرورش دهیم. درختكاری یك فرایند ۲ تا ۵ ساله است خوشنویس تصریح كرد: نقص كار ما درختكاری یك شبه عمل كردن است، وقتی یك دفعه تصمیم می گیریم، مجبوریم از گونه های انتخاب نماییم كه مناسب می باشد اما عمدتاً وارداتی هستند. بلوط، ارس و زبان گنجشك مناسب طبیعت شمالی تهران وی گونه هایی همچون بلوط، ارس، داغداغان و زبان گنجشك را برای طبیعت شمال تهران مناسب دانست و اظهار داشت: برای فضاهای كوچك خانگی این گونه ها به علت ریشه های بلند مناسب نیستند چون كه به ساختمان صدمه وارد می كنند. گز و زیتون تلخ گونه های مناسب طبیعت جنوب تهران این كارشناس جنگل در مورد كاشت گونه های مناسب با طبیعت جنوب تهران هم توضیح داد: كاشت درختچه گز و زیتون تلخ بومی شده با هم بهترین گزینه است اما باز هم سفارش می كنم برای كاشت نهال و درختچه ها با كارشناسان منابع طبیعی مشورت شود راهش همین است كه به اداره منابع طبیعی منطقه رجوع كنید. بیش از اندازه كاج نكارید خوشنویس در مورد اختلافاتی كه در مورد كاشت درخت كاج در طبیعت ایران در بین كارشناسان وجود دارد هم این طور تصریح كرد: كه كاشت بیشتر از ۵ درصد درخت كاج در بین دیگر درختان به صلاح نیست چون این گونه خسارت زیاد به بافت خاك می زدند و به زبان ساده تر خاك را خراب می كند. بهترین الگو برای درختكاری، درختكاری بومی هر منطقه است هادی كیادلیری رئیس انجمن جنگلبانی ایران و استاد منابع طبیعی دانشگاه هم در گزارش شیك بار به نقل از مهر در مورد درختكاری در محیط های شهری این طور توضیح داد كه درختكاری با جنگل كاری دو مبحث متفاوت می باشد و جنگل یك اكوسیستم به حساب می آید در حالیكه در خط یك عنصر از این جنگل بوده و بسیار شكننده تر است.
وی بهترین الگو برای كاشت درختان در هر منطقه را با الهام گرفتن از گونه های بومی آن منطقه دانست و اظهار داشت: در كاشت درخت در مناطق شهری علاوه بر سازگاری اكولوژیكی، آلودگی صوتی و چشم انداز و تنوع رنگی هم مدنظر قرار می گیرد بنابراین است كه سوزنی برگ ها مثل انواع كاج مورد توجه هستند. آمیخته بكارید این كارشناس حوزه جنگل با تاكید بر اینكه در كاشت درخت، بهترین الگو برای ما طبیعت است، آمیخته كاری را بهترین روش برای بقای درختان دست كاشت عنوان نمود.
ایشان در ادامه سفارش كرد: به صورت یك دست از یك گونه كاشته نشود اگر یك دست و بدون تنوع درخت بكاریم با یك بیماری و آفت تمامی درختان از بین می رود اما تنوع ضامن پایداری درختان است. درختان میوه برای بقای حیوانات شهری مفیدند رئیس انجمن جنگلبانی ایران كاشت درختان میوه را برای حیوانات شهری مفید عنوان نمود و ابراز داشت خیلی از پرندگان حیوانات شهری از میوه های درختان تغذیه می كنند.
كیا دلیری كاشت سوزنی برگ ها در ارتفاعات را از نظر علمی نادرست دانست و گفت از آنجائیكه درخت سوزنی برگ با كوچك ترین حرارتی گرفتار آتش سوزی می شود و مستعد بیماری است و به سرعت از بین می رود بهتر ارتفاع كاشته نشود. وی ارتفاعات تهران را مناسب كاشت درختان ای مثل شیر خشت زبان گنجشك و انواع درختان بادام و تا دانست و گفت در مناطق شهری تهران سوزنی برگ ها به كاهش آلودگی صوتی كمك می نماید و به خاطر اینكه تاج بیشتری دارند. سرو همیشه سبز را فراموش نكنید رئیس انجمن جنگلبانی ایران با اشاره به اینكه همیشه سبز بودن سرو این گونه درختی را برای كاشت در مناطق شهری مناسب كرده است اظهار داشت: سرو با وجود اینكه همچون گونه های خوب برای محیط های شهری به حساب می آید، اما به علت ریشه های قطور و جانبی اش، سبب از بین رفتن جداول و موزاییك ها می شود، البته همین ریشه ها می تواند در تأمین آب به این گیاه كمك نماید.

1398/12/20
17:59:21
5.0 / 5
2019
تگهای خبر: اداره , بار , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری