محسن هاشمی:

سیاهچاله بودن كشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی مانع جذب توریست است

سیاهچاله بودن كشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی مانع جذب توریست است

شیك بار: رئیس شورای اسلامی شهر تهران یكی از موانع اصلی جذب توریست در ایران را سیاهچاله بودن كشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی است.


به گزارش شیك بار به نقل از مهر، محسن هاشمی در همایش روزجهانی گردشگری كه بامداد امروز در سالن برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: حوزه گردشگری یا توریسم، یكی از صنایعی است كه با گذشت زمان به صورت تصاعدی در حال رشد است و به سبب نیاز به پایین ترین میزان سرمایه گذاری جهت تامین شغل، افزایش امنیت و تبادلات فرهنگی و همین طور دیپلماسی عمومی، در كشورهای توسعه یافته جهان مورد بیشترین حمایت و تسهیل قرار می گیرد.

بگفته هاشمی، وابستگی به نفت و محدودیتهای ایدئولوژیك باعث شده است كه ما به صورت جدی به توسعه گردشگری نیندیشیم، در حالی كه ایران ۲۴ اثر ثبت شده جهانی در یونسكو، دارد و جزو ۱۰ كشور برتر جهان به لحاظ دارا بودن جذابیت های معماری، فرهنگی و طبیعی است.

وی افزود: این در شرایطی است كه از نظر تعداد توریست و میزان دریافتی از صنعت گردشگری در جایگاه مناسبی قرار نداریم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه در سال ۱۳۹۶، تعداد گردشگران خروجی(ایرانیان توریست) ۱۰ میلیون نفر و حدودا دو برابر گردشگران ورودی به ایران بود، اظهار داشت: با كاهش ارزش پول ملی، این دو رقم در سال قبل حدودا مساوی و به بیشتر از هفت میلیون رسیده است كه البته اگر آمار زوار اربعین را از گردشگران خروجی حذف نماییم، در شرایط فعلی آمار سفرهای خارجی ایرانی ها كاهش شایان توجهی پیدا كرده و به نصف دو سال قبل رسیده است.

محسن هاشمی همین طور یكی از موانع اصلی جذب توریست در ایران را سیاهچاله بودن كشور به لحاظ زیرساختهای ارتباطی دانست و اضافه كرد: گردشگر خارجی نمی تواند مانند سایر كشورهای هدف به راحتی به خدماتی نظیر وسایل نقلیه، هتل، برنامه های فرهنگی وهنری و... نائل شود.

وی محدودیتهای ایدئولوژیكی را از دیگر موانع جذب توریست در كشور برشمرد و این مساله را قابل بحث توسط دستگاههای مسئول و فقها دانست كه ما جهت تقویت صنعت توریسم، در مورد صنعت گردشگر چه راهكاری می توانیم ارائه كنیم؟

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح كرد: البته موانع داخلی ما مربوط به توریستهای خارجی نیست، یكی از مسائل ما در هتلینگ و اقامت توریستهای داخلی، مسئله احراز نسبت است در حالی كه به لحاظ انتظامی و امنیتی و قضایی، ما در مورد احراز هویت گردنگیر داریم نه احراز نسبت، و زمانی كه ما به سبب مصالح صنعت گردشگری و اقتصاد ملی، مهر ورود و ویزا را از پروسه ترددات به كشور حذف می نماییم، چرا نباید در مورد احراز هویت بجای احراز نسبت، نتوانیم تصمیم بگیریم.

وی افزود: با عنایت به كاهش ارزش پول ملی و منویات مقام معظم رهبری كه سفرهای خارجی بی خود را در این شرایط ارزی، به مصلحت نمی بینند ما می توانیم از طبیعت و زیرساختها وامكانات موجود در كشور برای جایگزینی سفرهای گردشگری داخلی بجای خارجی استفاده نمائیم و این مساله نیاز به كاهش هزینه های اقامت و تسهیل در گردشگری داخلی دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اشاره كرد: به هر حال تهران با دارا بودن بخش قابل توجهی از ۲۰۰ هزار تخت اقامتی در كل كشور و جاذبه های توریستی وطبیعی، به خصوص هتلهای سه ستاره و بالاتر می تواند نقش مهمی در جذب گردشگران ورودی و داخلی ایفا كند كه نیازمند اراده جدی است.
محسن هاشمی در ادامه توسعه صنعت گردشگری را یكی از بهترین مصادیق ایجاد اشتغال، مقاوم كردن اقتصاد و ارتقا امنیت ملی دانست و اشاره كرد: ما برای مقابله با تهدیدات خارجی و پروژه ایران هراسی بیشتر از گذشته به توسعه این صنعت نیاز داریم. رئیس شورای اسلامی شهر تهران از آمادگی مدیریت شهری جهت حمایت وتسهیل توسعه صنعت گردشگری در تهران آگاهی داد و اظهار داشت: البته این مهم مشروط به این است كه فعالیتها شفاف باشد و سایر فعالیتهای اقتصادی در پوشش و با استفاده از تسهیلات و حمایتهای حوزه گردشگری صورت نگیرد.


منبع:

1398/07/08
20:59:14
5.0 / 5
1547
تگهای خبر: امكانات , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری