گزارش شیك بار

ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیك شد، مسكن درانتظار مالیات عایدی

ارزش خانه های خالی به نقدینگی نزدیك شد، مسكن درانتظار مالیات عایدی

شیك بار: در صورتیكه رقم نقدینگی بگفته وزیر اقتصاد به 2 هزار هزار میلیارد تومان رسیده است، كارشناسان مسكن ارزش خانه های خالی را حدود 1500 هزار میلیارد تومان برآورد می كنند.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، كارشناسان یكی از اشكالات بازار مسكن را، خانه های خالی می دانند كه عموما درانتها دهه ۸۰ و ابتدای دهه نود با پرداخت تسهیلات كلانی كه بانك ها به انبوه سازان پرداخت می كردند، به وجود آمده است. مالكان این واحدها - بگفته یكی از مشاوران وزیر سابق راه و شهرسازی- عموما بانكهای خصوصی هستند كه بوسیله ایجاد شركت های ساختمانی در زیرمجموعه خود، مبادرت به پرداخت تسهیلات ساخت كرده و سپس واحدهای ساخته شده در مناطق لوكس پایتخت و دیگر كلانشهرها را با هدف افزایش قیمت، به بازار عرضه نكرده اند.
در حال حاضر برمبنای برآوردهای وزارت راه و شهرسازی از آمارهای اعلام شده از طرف مركز آمار ایران، در سرشماری سال ۹۵ حدود ۲.۶ میلیون واحد مسكونی خالی از سكنه در كشور داریم كه بیشتر از ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران قرار دارد.
عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی نیز بارها به معضل وجود خانه های خالی تاكید كرده بود و با این استدلال كه تعداد واحدهای مسكونی موجود از تعداد خانوارها بیشتر است، پشتیبانی از سمت عرضه مسكن را متوقف كرد و عمده حمایت دولت از بازار مسكن را بر بخش تقاضا متمركز كرد كه راه اندازی صندوق پس انداز مسكن یكم، مهم ترین دستاورد دولت یازدهم در بخش مسكن بود. كه البته این تشخیص و درمان عباس آخوندی، با نقدهای گوناگون كارشناسان روبرو شد و اهل فن معتقد بودند تشخیص اشتباه عباس آخوندی از بیماری بازار مسكن منجر به تجویز نوشداروی غلطی شد كه این نوشدارو درد بازار مسكن را تشدید كرد.
این در حالی است كه بخش مهمی از خانه های خالی در مناطق لاكچری پایتخت قرار داشته و به سبب متراژ، نوع ساخت، واقع بودن در بلندمرتبه های لوكس و خیلی از آپشن های دیگر، از قیمت های فوق العاده بالایی برخوردار می باشند كه در هیچ یك از دوره های رونق و ركود مسكن در یك دهه اخیر، بخش مهمی از اقشار متوسط توانایی خرید این واحدها را نداشته اند و این اشتباهی بود كه در محاسبات وزیر سابق راه و شهرسازی در نحوه مواجهه با بازار مسكن رخ داد و سبب شد تا عرضه و تولید مسكن متوقف شود و نتایج این برداشت اشتباه از تناسب واحدهای مسكونی با خانوارهای متقاضی مسكن، موج گرانی مسكن در یك سال و نیم اخیر را دامن زد.
ارقام گوناگون آخوندی از ارزش خانه های خالی
اگرچه آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی ارزش خانه های خالی را ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد كرده بود اما برخی اقتصاددانان این نحوه برآورد ارزش خانه های خالی از طرف وزیر سابق راه و شهرسازی را غیر علمی دانسته بودند.
وی در سخنرانی دیگری در آخرین سالی كه وزیر راه و شهرسازی بود، ارزش خانه های خالی را ۲۵۰ میلیارد دلار برآورد كرد.
پروین پور: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش خانه های خالی پایتخت
افشین پروین پور عضو شورای عالی مسكن در دولت دهم نیز چندی قبل در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ارزش خانه های خالی گفت: ارزش خانه های خالی در تهران بیشتر از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است؛ چنانچه خانه های خالی با یك نرخ مؤثر شناسایی و از آنها مالیات دریافت شود بطور قطع قیمت مسكن ۵۰ درصد كاهش خواهد یافت.
وزیر اقتصاد: ارزش خانه های خالی ۷۵ درصد نقدینگی
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی روز گذشته در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین اعلام نمود میزان نقدینگی به حدود ۲ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است.
این در حالی است كه در بخش خانه های خالی، رقمی معادل ۷۵ درصد نقدینگی سرگردان، بی استفاده باقی مانده كه هیچ تأثیری در تولید ناخالص داخلی كشور نخواهد داشت.
كارشناس بازار مسكن: ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش خانه های خالی
وحید عزیزی كارشناس بازار مسكن در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ارزش خانه های خالی گفت: آخوندی در آخرین اظهار نظر خود، ارزش خانه های خالی را ۲۵۰ میلیارد دلار اعلام نموده بود.
وی افزود: اگر میانگین متراژ هر واحد مسكونی خالی را ۱۰۰ متر مربع در نظر بگیریم و میانگین قیمت هر متر را ۴ میلیون تومان در كل كشور بدانیم؛ از طرف دیگر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خالی در كشور داریم كه با این حساب ارزش مجموع آنها از هزار هزار میلیارد تومان فراتر می رود.
این كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: این محاسبه در صورتی است كه میانگین قیمت مسكن را در سراسر كشور ثابت بدانیم اما اگر بخواهیم ۵۰۰ هزار واحد مسكونی خالی در تهران را با میانگین متری ۱۰ میلیون تومان ـ برمبنای آنچه آخرین آمار بانك مركزی از میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی برآورد كرده ـ در نظر بگیریم، صرفا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش خانه های خالی در تهران است كه با ۲ میلیون واحد مسكونی خالی در دیگر نقاط كشور كه ارزش آنها به میزان هزار میلیارد تومان است، مجموعا به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
وی گفت: رقمی در حدود نقدینگی سرگردان، در بخش خانه های خالی محبوس شده كه مشكل مضاعفی برای كشور به وجود آورده است؛ تنها راه آن نیز تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای همزمان آن با قانون مالیات بر خانه های خالی است.


منبع:

1398/06/04
14:27:31
5.0 / 5
1576
تگهای خبر: بار , تولید , ساختمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری