خزانه دار شورای شهر تهران:

تحقق ۹۵ درصدی درآمدهای شهرداری تهران در سه ماه ۹۸

تحقق ۹۵ درصدی درآمدهای شهرداری تهران در سه ماه ۹۸

شیك بار: خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: شهرداری تهران در سه ماه امسال 95 درصد از درآمدهای خودرا كسب كرده است.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، سید حسن رسولی در یك صد و پنجاه و پنجمین جلسه شورا با ارائه گزارش حساب های درآمد و هزینه شهرداری تهران در سه ماهه سال ۹۸ و ارزیابی میزان انطباق آن با بودجه مصوب سال ۱۳۹۸، اظهار داشت: شهرداری تهران برمبنای بودجه مصوب شورا موظف بوده دربرش عملكردی سه ماهه خود نسبت به تأمین منابع در سقف ۴۷ هزار و ۷۰ میلیارد ریال اقدام نماید كه در سه ماه فروردین و اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۸، مبلغ ۴۴ هزار و ۸۸۳ میلیارد ریال معادل ۹۵ درصد تحصیل شده است. طی سه ماهه مذكور كسری عملكرد ۲هزار و ۱۸۷ میلیارد ریال نسبت به بودجه مصوب مشاهده می شود.
وی درباره درآمد حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای، اظهار نمود: این سرفصل عمدتاً به عوارض تغییر كاربری، واگذاری مازاد تراكم مجاز و فروش اموال و املاك شهرداری و وصول مطالبات مربوط می شود. در این بخش مبلغ وصولی ۲۶ هزار و۹۹۲ میلیارد ریال است، كه نسبت به ارقام مصوب (۲۰ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال) معادل ۱۲۹ درصد است. به عبارتی این سرفصل ۲۹ درصد مازاد تحقق نسبت به اجازه داده شده در بودجه ۹۸ را نشان داده است.
خزانه دار شورای شهر تهران درباره سرفصل منابع حاصل از تملك دارائی های مالی، نیز اعلام نمود: منابع و درآمدهای حاصله از این ردیف شامل استقراض بانكی و سایر روش های تأمین مالی است. كل ارقام مصوب مندرج در این ردیف سه هزار و ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است. مبلغ تحقق یافته ۷۴۰ میلیارد ریال معادل ۲۴ درصد مجوز داده شده بودجه ۹۸ اعلام شده است. درحالی كه شهرداری مجاز به استفاده شش درصدی كل بودجه سه دوازدهم خود از این محل بوده است. مبلغ مذكور نشان دهنده استفاده ۱.۶ درصدی كل بودجه سه ماهه از این محل است.
نائب رئیس كمیسیون برنامه وبودجه تحلیل و ارزیابی خودرا نسبت به این گزارش را این گونه بیان كرد: برمبنای اعلام كتبی شهرداری به منظور كنترل دقیق منابع و مصارف، تخصیص اعتبار در تیرماه امسال از طرف كمیته تخصیص به مراكز هزینه اعلام شده است. بر این اساس متأسفانه برخلاف نص صریح ماده ۷۹ هیچ رویداد هزینه ای در گزارش دریافتی از شهرداری درج نشده است. این نحوه ثبت حساب های هزینه نه تنها مغایر با ماده قانونی مذكور است، بلكه با بند الف، تبصره ۲ بودجه ۱۳۹۸ و نیز ماده ۳۹ برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران، در رابطه با تكالیف شهرداری درباب مبادله بموقع موافقت نامه و تشكیل بموقع كمیته تخصیص نیز مغایرت آشكار دارد.
وی افزود: سهم نقدی درآمدهای حاصله ۷۷ درصد و سهم غیر نقد ۲۳ درصد كل درآمدهای تحقق یافته است.
به گفته خزانه دار شورای شهر تهران درآمد حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای شامل عوارض تغییر كاربری، واگذاری مازاد تراكم مجاز، فروش اموال و املاك شهرداری و وصول مطالبات از اشخاص حقیقی و حقوقی است كه شهرداری برای سه ماهه مبلغ ۲۶ هزار و ۹۹۲ میلیارد ریال از رقم مصوب سه ماهه ۲۰ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال معادل ۱۲۹ درصد درآمد تحصیل كرده است. هرچند در ظاهر مازاد ۲۹ درصدی تحقق درآمد از این محل امكان دارد نقطه ضعف شهرداری به حساب آید. لیكن ازآنجاكه قریب به ۹، ۸۰۰ میلیارد ریال بوسیله تهاتر بدهی های معوقه دستگاه های دولتی با اسناد خزانه به دست آمده است. این مازاد درواقع نقطه قوت عملكردی درآمدی شهرداری است.
رسولی همین طور اشاره كرد: كما فی السابق به شهردار تهران یادآوری می كنم با اصلاح رویه های جاری نسبت به ثبت ماهیانه وقایع مالی حساب های درآمد و هزینه شهرداری و اعلام آن تا پیش از فرارسیدن ۱۵ ماه بعد، وفق ماده ۷۹ اقدام نماید. تشكیل ستاد كاهش هزینه های جاری در سطوح گوناگون سازمانی و مدیریتی به موازات فعال تر ساختن ستادهای درآمد سفارش می شود. همین طور ازآنجاكه عملكرد حساب هزینه ای سه ماهه را دریافت نكرده ام. امكان اظهارنظر درباره تركیب هزینه ها و نسبت های جاری و عمرانی این حساب (هزینه) كه شاخص بسیار مهمی به شمار می آید، برایم فراهم نیست.


منبع:

1398/04/23
15:08:19
5.0 / 5
1576
تگهای خبر: بار , دستگاه , سازمان , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری