به مناسبت دومین سالگرد پلاسكو؛

سودای ایمنی در ساختمان های استان سمنان، پلاسكو آئینه عبرت باشد

سودای ایمنی در ساختمان های استان سمنان، پلاسكو آئینه عبرت باشد

به گزارش شیك بار دو سال از وقوع حادثه وحشتناك آتش سوزی در پلاسكوی تهران گذشت اما وضعیت ایمنی ساختمان ها در استان سمنان چطور است، باید از حوادثی نظیر پلاسكو درس بگیریم تا دیگر شاهد آنها نباشیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مهناز همتی: دو سال از واقعه آتش سوزی ساختمان پلاسكو می گذرد حادثه ای كه در آن برخی از آتش نشان ها به درجه رفیع شهادت نائل شدند در همان بحبوحه بحث ایمنی ساختمان ها و نصب كپسول و آموزش های ایمنی بسیار مطرح شدند اما مانند هر مقوله دیگری پس از فروكش كردن آتش این هیجانات به فراموشی سپرده شده است. ایمنی ساختمان مقوله ای بسیار مهم به حساب می آید كه در اصول شهرسازی كمتر به آن توجه می گردد چونكه اغلب بسازوبفروش بوده و فروشنده و خریدار تنها به ظاهر خانه توجه دارند و ایمنی در اولویت های آخر و بعضاً هم بعنوان هیچ اولویتی در ساختمان موردتوجه قرار می گیرد.
یكی از مواردی كه در حوزه ساختمان ها ورود خوبی دارد غیر از شهرداری و نظام مهندسی پدافند غیرعامل است كه طی این دو سال جلسات متعددی پیرامون مقررات ملی ساختمان و افزایش ایمنی ساختمان های مهم واداری در استان سمنان برگزار گردید اما حال باید دید با عنایت به اینكه در آستانه سالگرد وقوع آتش سوزی پلاسكو قرار داریم و با عنایت به اینكه وظیفه هر دستگاه معلوم و مشخص است این ایمنی ساختمان تا چه حد در استان موردتوجه قرارگرفته و ناظران، پیمانكاران و مردم چقدر نسبت به آن آگاهی كامل دارند.

مبحث ۲۱ موردی كه باید به آن توجه داشت
مدیركل پدافند غیرعامل استانداری سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینكه زیرساخت شهری یكی از حوزه های مهم به حساب می آید، اظهار داشت: یكی از موارد مورد تاكید در مدیریت شهری بحث ۲۱ است كه به رعایت ملاحظات و الزامات پدافند غیرعامل در ساختمان سازی می پردازد و اساساً اگر دستگاه های مختلفی كه در امر ساخت وساز، مسكن و ساختمان و مراكز زیرساختی دخیل هستند به آن رجوع كنند، یك سازه امن و مقاوم خواهیم داشت.
ایرج كارخایی اضافه كرد: با عنایت به اینكه سازه امن می تواند در مقابل زلزله، انفجار و موج های آن تاب آوری و استقامت داشته باشد یكی از اصولی كه بارها مورد تاكید قرارگرفته استان سمنان و شورای پدافند غیرعامل است كه دستورالعمل های مختلفی هم برای آن ابلاغ گردیده است.
فرمانداری ها و شهرداری ها باید برساخت سازها نظارت بیشتری انجام دهند كه ایمنی خاص تولید و جان انسان بیشتر حفظ شودوی اضافه كرد: از جانب دیگر مردم می بایست به این باور عمومی برسند كه با رعایت الزامات پدافند غیرعامل، مصونیت در ساخت وسازها تولید و صدمه كمتری متوجه ساختمان ها خواهد شد برای مثال بحث خانه هایی كه قبلاً ساخته شده در مبحث ۲۱ به آن اشاره شده است كه باید در وزارت مسكن و شهرسازی و نظام مهندسی موردتوجه قرار گیرد.


لزوم رعایت چهار چوب های شهرسازی
مدیركل پدافند غیرعامل استانداری سمنان بابیان اینكه مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان از صفرتا ۱۰۰ ساخت یك ساختمان را ازلحاظ پدافند غیرعامل اشاره دارد، اظهار داشت: این موارد به دستگاه های مختلف ابلاغ گردیده و دنبال عملیاتی شدن آن هستیم و نظام مهندسی ازنظر فنی و اجرایی و نظارتی برساخت سازها نظارت كامل دارد.
رسانه ها مباحث ایمن سازی را بعنوان یك گفتمان در جامعه ترویج دهند تا همه مردم باور داشته باشند كه با اجرای دستورالعمل های پدافند غیرعامل می توانیم استقامت بناها را افزایش دهیم كارخائی افزود: كارگروه ذیل شورای پدافند غیرعامل مسكن و شهرسازی است كه مدیركل دفتر فنی استانداری سمنان در این كارگروه عضو هستند و در آن مباحث مربوط به الزامات شهری موردبحث و بررسی قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: اگر رسانه ها در مبحث فرهنگ سازی ایمنی ساختمان ها تلاش بیشتری كنند می توانیم مباحث ایمن سازی را بعنوان یك گفتمان در جامعه ترویج دهیم تا همه مردم باور داشته باشند كه با اجرای دستورالعمل های پدافند غیرعامل می توانیم استقامت بناها را افزایش دهیم.
اجرای قانون نیازمند همراهی نهادها و مردم
معاون فنی و اجرایی سازمان نظام مهندسی استان سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینكه بر طبق این قانون بند هفتم ماده دو از اهداف اصلی بحث استانداردسازی ساختمان ها است، اظهار داشت: بند ۹ ماده دو به بحث رعایت مقررات ملی ساختمان كه رعایت آن بر همگان الزامی است می پردازد.
امیرحسین سالار بابیان اینكه در بحث استانداردسازی ساختمان مباحث مقررات ملی ساختمان شامل ۲۲ مورد در بخش های مختلف است، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه این قانون سال ۷۴ مصوب شده است اما در سطح كشور همه موارد این قانون و همینطور كل مباحث مقررات ملی ساختمان اجرایی نشده است.
وی افزود: بخش های مهمی از قانون مقررات ساختمان در بعضی استان های كشور به دلیل موانع موجود اجرایی نشده است، به صورت مثال مجریان ذی صلاح ساختمان كه یكی از اركان مقررات ملی ساختمان به حساب می آید در استان سمنان اجرایی نشد كه اجرای كامل این قانون هماهنگی و همكاری نهادها و سازمان های استانی را می طلبد.

اعمال قانون در ارتباط مستقیم با سلامت مردم
عضو شورای شهر شاهرود هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینكه اجرای قانون ساختمان از دو بخش تشكیل می شود، اظهار داشت: یك بخشی كارگاه است كه استانداردها در آن باید رعایت شود و قسمت دوم مبحث مجری است، به این مفهوم كه ساختمان حدود یك هزار متر و بالای پنج طبقه باید مجری داشته باشد و چند سال پیش در یك مقطعی اجرا شد.
سید جواد بیطرف بابیان اینكه وجود مجری در ساختمان ها با مشكلات خاصی همراه بود، خاطرنشان كرد: مالكان به علت بار هزینه ای معترض بودند چونكه این طرح قیمت تمام شده را برای مالك بیشتر می كند و درنهایت هزینه آن بر دوش خریدار حاكم می گردد كه اگر ازنظر درامد متوسط باشند قدرت خرید را پایین می آورد بنابراین تعاملات اجرا نشد و مجری از بین رفت.
وی بابیان اینكه ناظر ساختمان وظیفه دارد از صفرتا ۱۰۰ ساختمان استانداردها را رعایت نمایند و بروز هرگونه خلافی به دستگاه مربوط اعلام كند، اظهار داشت: بگذارید با ذكر مثال واقعی این مورد را بیشتر بازكنم ساختمانی سال ۹۱ پروانه داشت و سال ۹۴ بحث درب های ضد حریق و آسانسور الزامی شد و استدلال ایشان این بود كه ازآنجاكه سال ۹۰ پروانه گرفتم و این موارد شامل آن نمی گردد پیگیر شدیم كه اگر فردی آخر كار بگیرد و بعدازآن سال ها بگذرد و بخواهد تعمیراتی انجام دهد در پروانه تعمیر مجبور به نصب درب آسانسور ضد حریق است و نتیجه اعمال این قانون هم مستقیماً به سلامت و ایمنی مردم ارتباط پیدا می كند.
۴۰درصد استانداردسازی انجام نمی شود
تقریباً ۵۰ درصد ناظران ساختمان ها كارشان را خوب انجام نمی دهند و تنها ۶۰ درصد استانداردها اجرایی می گردد عضو شورای شهر شاهرود بابیان اینكه وظیفه مهندس ناظر نظارت بر اجرای استانداردها است، اظهار داشت: تقریباً ۵۰ درصد ناظران كارشان را خوب انجام نمی دهند و تنها ۶۰ درصد استانداردها در ساختمان اجرایی می گردد و مابقی آن به دلایل مختلف اجرا نمی گردد، بعنوان مثال درب ضد حریق آسانسور، پله های اضطراری دریافت استانداردها و ایمنی آسانسور در زمان آخر كار، دریافت بیمه نامه گودبرداری، نصب كپسول اطفای حریق و كمك های اولیه در نزدیك درب های خروجی ساختمان ها، رعایت حداقل ارتفاع در جان پناه ترانس ها و پنجره ها، نمای سیمان به سمت همسایه ها به منظور پیشگیری از ریزش مصالح و اصلاح لوله های بخاری در شاهرود اجرایی می گردد.
بیطرف بابیان اینكه در پاسخ به این پرسش كه چرا ۴۰ درصد مابقی صورت نمی گیرد، خاطرنشان كرد: باید تعامل وسیع بین مسكن و شهرسازی، نظام مهندسی و شهرداری در حوزه اجرا صورت گیرد باآنكه هدف همه ما خدمت رسانی است و اجرای این قوانین افزایش ضریب ایمنی ساختمان ها را خواهد داشت بنابراین باید به گونه ای تلاش كنند تا موانع موجود برطرف و سرعت انجام امور بیشتر شود.
وی بابیان اینكه عدم رغبت مردم به استانداردسازی نبود اطلاع رسانی عمومی است، افزود: مردم از موضوعات بسیاری آگاه نیستند و دستگاه های مربوطه باید این آگاهی ها را با كمك رسانه ها به مردم عرضه كنند و اساساً اگر مردم بدانند كه این استاندارها تا چه میزان در سلامت و امنیت خانوارها نقش دارند به صورت یقین این كار را انجام خواهند داد.

دور زدن ناظر مشكلی كه باید جدی گرفت
عضو شورای شهر شاهرود بابیان اینكه نظارت ها هم به درستی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: برخی جاها درب ضد حریق را اجاره و پس از تائیده درب اصلی را نصب می كنند كه هزینه آن بسیار ناچیز است و عمدتاً خریدار به علت ناآگاهی به این موارد توجه نمی كند، برای ساختمان های بلندمرتبه باید سیستم اطفای حریق صورت گیرد اما متأسفانه سخت گیری صورت نمی گیرد و ناظران هم برای انجام آن تأكیدی ندارند كه درنهایت امر طی حادثه پلاسكو ارزش این شبكه آتش نشانی را می گردد احساس كرد.
اجرای سیستم اطفای حریق خودكار در ساختمان های بلندمرتبه و مجتمع های تجاری باید اصلاح گردد بیطرف بابیان اینكه رعایت حریم حفاظتی زمان اجرای ساختمان ها برای حفاظت مردم در مقابل ریزش مصالح انجام می شود، خاطرنشان كرد: در بعضی ساختمان ها تا حدودی این مورد رعایت می گردد اما اجرای سیستم اطفای حریق خودكار در ساختمان های بلندمرتبه و مجتمع های تجاری باید اصلاح گردد.
وی افزود: اگر مسیر گرفتن پروانه در شهرداری و بقیه امور در نظام مهندسی كوتاه شود مردم حاضرند این مسائل را بهتر بپردازند حتی می توان از دستگاه های مربوط خواست تا برای افراد در شرف دریافت پروانه كلاس آموزشی برگزار كنند و افراد ملزم به شركت در آن شوند.
نظارت ها جدی نیست
یكی از اعضای سابق نظام مهندسی دریكی از شهرهای استان سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره استانداردهای لازم برای ساخت ساختمان ها، می گوید: متأسفانه باید بپذیریم كه نظارت ها در عرصه ساخت وساز خوب نیستند هرچند این امر دلیل نمی گردد كه همكاران ما در سطح استان پروژه های در دستشان را نا مقاوم به اتمام برسانند، اما باید انصاف داشت و گفت نظارت ها اگر درست و صحیح باشند حتماً پیمانكاران هم مبانی ایمنی و مسائلی چون قوانین ایمنی ساختمان كه از آن فقط مبحث ۱۲ را مدنظر قرار می دهیم، برایمان جدی تر می گردد.
محمدحسن باقری می گوید: بارها در همین استان سمنان دیده شده كه كارهای عجیب وغریبی در ساختمان های نیمه ساز صورت می گیرد كه اصلاً در فكر انسان نمی گنجد، بنده شاهد ساختمانی در مسكن مهر شاهرود بودم كه پس از تائید گاز كشی، صاحب خانه خودش نسبت به ایجاد یك انشعاب گاز برای روشنایی اقدام نموده بود كه در عین ناباوری بخشی از آن با لوله آب صورت گرفته بود! ما معتقدیم اگر نظارت ها بیشتر و دقیق تر باشد و در آخر كار رها نشود شاهد این مسائل نخواهیم بود.
وی بابیان اینكه وجدان كاری در جای خود محفوظ است اما باید نظارت ها را تقویت كرد و ده ها بار یك ساختمان را تا آخر كار بازدید كرد، اضافه كرد: امروز ساختمان دولتی در استان سمنان وجود دارد كه مجهز به برخی زیرساخت ها است اما حتی راه پله خروج اضطراری هم ندارد بنابراین باید گفت چه كسی این ساختمان را نظارت كرده كه بعد از میلیاردها تومان كار چنین ایراد بزرگی را دارد؟

عدم استانداردسازی با تخریب بنا روبرو شود
محمدرضا قربانی یك دانش آموخته عمران هم دراین باره به خبرنگار مهر، می گوید: اگر عدم استانداردسازی بناها به خصوص در بخش های دولتی كه پیمانكاران آنها تنها به فكر درآمد هستند و هر طور كه می خواهند ساختمان را تحویل می دهند، به تخریب كل بنا منجر شود دیگر شاهد تولید یك ساختمان ناایمن هم در استان سمنان نخواهیم بود اما متأسفانه عزم جدی دراین باره وجود ندارد این تفكر رایج شده كه با جریمه همه چیز حل می گردد.
همان طور كه بیان شد نظرات درباره ایمنی ساختمان ها بسیار هستند بعضی از عدم نظارت های جدی می گویند برخی معتقد هستند نظارت ها وجود دارد اما اصطلاحاً دور زدن قانون در بعضی اوقات كار را خراب می كند اما به واقع شاید ما نیاز به خود ایمنی را در مقابل حوادث احساس نكرده ایم. شاید تصور اینكه همه بلایا متعلق به شهرها و خانه های دیگران است و ما در امان هستیم همیشه سبب شده تا نكات ایمنی جدی گرفته نشود.
از سوی دیگر اما عزم جدی مسئولان در برخورد با متخلفان حوزه ایمنی هم چندان جدی نبوده و بعضاً همه چیز با جریمه و اصلاحات ساختاری در ساختمان ها به اتمام رسیده است اما آیا این موارد كافی است؟ امروز ایمنی در شهرهای استان سمنان كه مبحث شهرسازی شان هم امروز به بحران هایی مانند ترافیك شهری بدل شده موضوعی جدی است..

1397/10/30
13:50:28
5.0 / 5
2520
تگهای خبر: بار , ترافیك , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری