معاون وزیر راه به مهر خبرداد؛

مبنای تن-كیلومتر برای محاسبه كرایه حمل هفته آینده ابلاغ می گردد

مبنای تن-كیلومتر برای محاسبه كرایه حمل هفته آینده ابلاغ می گردد

شیك بار: دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری اظهار داشت: مصوبه اخیر این شورا در مورد محاسبه كرایه حمل بار برمبنای تن ـ كیلومتر احیانا هفته آینده به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ می گردد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، شورای عالی هماهنگی ترابری كشور ۲۱ مهر ماه به پیشنهاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصویب كرد كه مبنای محاسبه كرایه حمل بار از جانب خودروهای باری سنگین برون شهری به تن ـ كیلومتر تغییر كند.
بر اساس این مصوبه، سازمان راهداری موظف شد بلافاصله بعد از دریافت ابلاغیه شورای عالی ترابری و وزیر راه و شهرسازی، این نحوه از محاسبه كرایه حمل بار جاده ای را به اجرا بگذارد.
«تن ـ كیلومتر» نوعی فرمول محاسبه كرایه حمل است كه بنا به اعلام فرامرز مداح، معاون برنامه ریزی سازمان راهداری، در این فرمول هزینه تمام شده یك تن بار در یك كیلومتر راه لحاظ می شود؛ بدیهی است منظور از هزینه تمام شده، لحاظ كردن تمام هزینه های كامیوندار شامل استهلاك خودرو، مصرف سوخت، هزینه لاستیك، روغن موتور و لوازم یدكی، دستمزد، بیمه اصلی و بیمه مكمل راننده و شاگرد راننده و دیگر هزینه هایی است كه به كامیوندار برای حمل یك تن بار در هر یك كیلومتر تحمیل می گردد. به این صورت كه در ابتدا هزینه ها به دو بخش ثابت (مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، عوارض سالانه خودرو، دست مزدهای راننده و كمك راننده، بیمه راننده و كمك راننده و...) و متغیر (مثل هزینه های تعمیر و نگهداری، لاستیك، سوخت، عوارض آزادراهی و مواردی از این دست) تقسیم می گردد و بر اساس اینكه هر پارامتر چقدر مؤثر است، میزان هزینه های هر پارامتر مانند سوخت، استخراج و یك قیمت ثابت در نظر گرفته می شود، سپس با عنایت به میزان سوخت مصرفی برای جابه جایی یك تن بار در یك كیلومتر، یك حد متوسط برای سوخت در نظر گرفته شد.
معاون وزیر راه: راهداری باید بلافاصله بعد از ابلاغ، مصوبه تن ـ كیلومتر را اجرا كند
در همین ارتباط، مهرداد تقی زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری كشور در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره زمان ابلاغ و اجرای این مصوبه و اینكه آیا قبل از ابلاغ آن، نیازی به تائید ستاد تنظیم بازار وجود دارد یا خیر، تصریح كرد: در جلسه شورای عالی ترابری در هنگام تصویب این مصوبه، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حضور داشت و می گفت ما مصوباتی داریم كه نشان داده است تغییر نرخ ها باید در مراجع دیگر به خصوص ستاد تنظیم بازار هم به تصویب برسد.
وی افزود: با عنایت به اینكه در جلسه شورای عالی ترابری دستور جلسات متعددی داشتیم و می خواستیم سریعا از آن رد شویم، گفتیم الان فرصت نیست به این مورد بپردازیم كه باید در چه جاهای دیگری هم مطرح شود ازاین رو اعلام گردید تنها می توانیم در این جلسه نظر شورای عالی ترابری را به تصویب برسانیم و فقط یك جمله مختصر بیاوریم كه این مصوبه باید مراحل قانونی خویش را بپیماید.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری كشور اظهار داشت: اگر مصوبه ای كه نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای عالی ترابری مطرح نمود، درست باشد، پس از اینكه مصوبه شورای عالی ترابری در مورد محاسبه تن ـ كیلومتر به سازمان راهداری ابلاغ گردید باید مراحل قانونی خویش را بپیماید اما اگر مصوبات مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل مصوبه اخیر شورای عالی ترابری نمی گردد، راهداری باید بلافاصله مصوبه را اجرا نماید.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه آیا سازمان حمایت مصرف كنندگان هم باید نحوه محاسبه كرایه حمل كالا به صورت تن ـ كیلومتر را تأیید كند یا خیر؟ خاطرنشان كرد: من در این خصوص اطلاعی ندارم ما تنها مبحث را به این شكل جمع بندی كردیم تا معطل نماند بنابراین فعلا نظر شورای عالی ترابری را به تصویب رساندیم تا اگر نیاز به تصویب مراجع دیگر دارد، خودِ سازمان راهداری آنرا طی نماید. البته هنوز مصوبه شورای عالی ترابری ابلاغ نشده است.
وی در مورد زمان ابلاغ مصوبه شورای عالی ترابری به سازمان راهداری اظهار داشت: باید وزیر راه و شهرسازی هم این مصوبه را ملاحظه كند و احیانا تا یك هفته آینده به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ خواهد گردید.

1397/07/26
18:17:35
5.0 / 5
2041
تگهای خبر: بار , تجارت , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری