در گفتگو با مهر اعلام شد؛

۷هزارمیلیاردتومان نقدینگی مسكن یكم، استقبال بیش از پیش بینی بود

۷هزارمیلیاردتومان نقدینگی مسكن یكم، استقبال بیش از پیش بینی بود

شیك بار: یك مقام مسئول اظهار داشت: تا كنون بر مبنای پیش بینی ها باید ۳۶۰ هزار فقره حساب صندوق مسكن یكم افتتاح می شد كه هم اكنون ۱۲۰ هزار فقره حساب بیش از برنامه افتتاح شده است.ابوالقاسم رحیمی اناركی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین آمار صندوق پس انداز مسكن یكم اظهار داشت: این صندوق در خرداد ماه ۹۴ شروع به كار كرد كه تا نیمه مرداد ماه بیش از ۴۸۰ هزار فقره حساب افتتاح شده كه تعداد سپرده های زنده این صندوق بیش از ۳۵۳ هزار فقره است.
وی افزود: بیش از ۷۰ هزار میلیارد ریال مجموع انباشت منابع در حساب های زنده صندوق پس انداز یكم تابحال است. همینطور تعداد واحدهای مسكونی كه از تسهیلات محل این صندوق خریداری شده است، بیش از ۶۲ هزار و ۴۰۰ واحد اعلام شده كه مجموع تسهیلات این واحدها ۴۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد می گردد. ۲۰ هزار و ۶۲۰ واحد فروخته شده از محل تسهیلات صندوق یكم متعلق به زوجین با مجموع ۲۱ هزار و ۲۱ میلیارد ریال بوده است.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اضافه كرد: با عنایت به طراحی هایی كه برای صندوق پس انداز مسكن یكم انجام گرفته بود، پیش بینی كرده بودیم سالانه ۱۲۰ هزار فقره حساب افتتاح شود. هم اكنون كه سه سال تمام از زمان افتتاح حساب های صندوق مسكن یكم گذشته است، بر مبنای پیش بینی ها باید تابحال بین ۳۶۰ تا ۳۷۰ هزار فقره حساب مسكن یكم افتتاح می شد، ولی این پیش بینی ها درست نبود و هم اكنون ۴۸۰ هزار حساب صندوق یكم در این بانك افتتاح شده است.
صندوق مسكن یكم با كمبود منابع مواجه نشد
رحیمی اناركی تصریح كرد: از آنجایی كه متناسب با مدل طراحی شده، از تسهیلات مسكن یكم استفاده نشده، بنابراین تابحال با كمبود منابع مواجه نشده ایم اما همیشه در صندوق پس انداز مسكن یكم با یك نگرانی در زمینه كمبود منابع به علت تجارب تاریخی روبرو می باشیم.
وی خاطرنشان كرد: در صورتیكه با كمبود منابع در صندوق یكم مواجه شویم، به سرعت از سایر منابع استفاده خواهیم كرد؛ زمان احتمالی مواجهه با كمبود منابع مشخص نمی باشد و تابع شرایط بازار مسكن خواهد بود. همینطور سایر بازارها هم بر بازار مسكن اثرگذار می باشد چون كه نقدینگی قابل توجهی در جامعه در جریان است و این ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در جامعه در هر زمان می تواند بازارها را تحت تأثیر خود قرار دهد همان گونه كه در چند ماه گذشته چنین شرایطی را در بازارهای سكه و ارز مشاهده كردیم.
احتمال خروج نقدینگی از صندوق مسكن یكم
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار نمود: در صورت بازگشت تلاطمات به بازارها، احتمال دارد شاهد خروج نقدینگی سنگینی از این بانك باشیم، ازاین رو پیش بینی های لازم برای مواجهه با چنین فضایی را اندیشیده ایم و اجازه نخواهیم داد صندوق مسكن یكم با كمبود منابع روبرو شود.
وی افزود: طبق مدلی كه پیش بینی كرده ایم، این صندوق در بخشی از آن كه شامل ورودی افتتاح كنندگان حساب است، جلوتر از پیش بینی ها عمل می كند ولی در بخش دیگر، عقب تر از مدل طراحی شده در جریان است.

1397/05/21
13:39:30
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری