رئیس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران:

برج پارمیس آخر كار ندارد، ناكارآمدی سیستم های اطفای حریق برج

برج پارمیس آخر كار ندارد، ناكارآمدی سیستم های اطفای حریق برج

شیك بار: رئیس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران نكاتی در مورد آتش سوزی یك برج در منطقه ۲۲ توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، زهرا صدراعظم نوری با اشاره به حادثه آتش سوزی در ساختمان مسكونی (برج پارامیس) بلند مرتبه واقع در میدان موج، خیابان دریا منطقه ۲۲گفت: حادثه در ساعت ۱۵: ۲۶ یكشنبه (۳۱ تیرماه ۹۷) به وقوع پیوست كه بلافاصله بعد از تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، نیروهای ایستگاههای ۱۱۴، ۱۰۰، ۶۸، ۶۹، ۱۰۹ و ۸۰ آتش نشانی به همراه گروه امداد و نجات ۳ و ۸ و ۴ دستگاه نردبان، بالابر هیدرولیكی و خودرو حامل دستگاه های تنفسی با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران به سمت محل حادثه اعزام شدند.
وی افزود: ساختمان مذكور متعلق به تعاونی هیات علمی دانشگاه تهران است. ساختمان ۲۰ طبقه (۴ طبقه زیرزمین و ۱۶ طبقه از تراز صفر) دارای حدود ۲۴۰ واحد مسكونی است. ساختمان نوساز بوده و در حدود ۲ سال از ساخت آن گذشته است.
به گفته رییس كمیته ایمنی و مدیریت بحران آتش در قسمت رایزرهای این برج (محل قرار گرفتن سیم، كابل، لوله و اتصالات) اتفاق افتاده و به برخی واحدهای مجاور هم سرایت كرده بود. آتش سوزی از طبقات پایین شروع شده و به بالاترین طبقات سرایت كرده است، شدت آتش و دود به حدی بوده كه از طبقه دوم به بعد (تقریبا تا آخرین طبقه) امكان نفوذ آتش نشانان خیلی سخت شده و تنها با استفاده از دستگاه های تنفسی امكان پذیر بوده است.
این عضو شورای شهر تهران افزود: تعداد زیادی از ساكنان در طبقات فوقانی ساختمان در بین حجم بسیار زیاد دود غلیظ محبوس شده بودند كه نیروهای آتش نشانی به محض رسیدن به محل حادثه، به دو گروه تقسیم شدند كه گروه اول بعد از قطع جریان اصلی برق و گاز با به كارگیری تجهیزات خاموش كننده، عملیات مهار آتش را شروع كردند. همزمان گروه دیگری از آتش نشانان به تجهیزات تنفسی مجهز و بعد از ورود به محل حادثه و جستجو در قسمت های مختلف ساختمان مسكونی، حدود ۱۲۰ نفر را با كمك بالابر و نردبان هیدرولیكی، به سلامت از میان دود غلیظ خارج كرده و به محلی امن انتقال دادند. در بین افراد نجات یافته، كودك چند روزه و افراد سالخورده هم به چشم می خوردند كه خوشبختانه همگی به سلامت از ساختمان خارج شده و تنها چند نفر دچار مشكلات تنفسی جزیی شده بودند كه از جانب كادر پزشكی اورژانس به صورت سرپایی مورد مداوا قرار گرفتند.
وی افزود: نیروهای آتش نشانی آتش را قبل از سرایت به قسمت های دیگر ساختمان مهار و كاملا خاموش كردند و عملیات در ساعت ۲۰: ۳۰ شب آخر یافته، به جهت حصول اطمینان و رفع خطر احتمالی نیروهای یك ایستگاه تا ۱۲ ساعت بعد از اتمام عملیات در محل حضور داشتند.
نوری با اشاره به اینكه این برج آخر كار ندارد و فاقد تاییدیه و گواهی ایمنی از سازمان آتش نشانی است، اظهار داشت: عملاً عده زیادی در آن سكونت داشتند و مورد بهره برداری قرار گرفته است؛ سیستم های اطفاء و اعلام حریق در ساختمان نصب بوده اما آماده به كار نبوده است.
وی در انتها تصریح كرد: همینطور لازم به ذكر است نیروهای آتش نشانی بعنوان بازرسان ایمنی اجازه ورود به ساختمان های مسكونی را نداشته و به این جهت امكان صدور و ابلاغ اخطار برای موارد ناایمن ساختمان با كاربری مسكونی را ندارند و فقط موارد موجود در محیط بیرونی ساختمان را می توانند پیگیری كنند.

1397/05/02
14:06:09
5.0 / 5
2088
تگهای خبر: ساختمان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری