معاون آخوندی در گفتگو با مهر:

پیشنهاد افزایش وام مسكن به۲۰۰میلیون، آینده بازارمسكن چه خواهد بود؟

پیشنهاد افزایش وام مسكن به۲۰۰میلیون، آینده بازارمسكن چه خواهد بود؟

شیك بار: معاون مسكن وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به اینكه امسال قیمت مسكن افزایش می یابد، اظهار داشت: از شورای پول و اعتبار، افزایش وام مسكن زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان را درخواست كرده ایم.حامد مظاهریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات درخواست وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن زوجین از محل صندوق پس انداز مسكن یكم، از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان تصریح كرد: وزارت راه و شهرسازی همواره به دنبال آن است تا بخش بیشتری از هزینه خرید مسكن، از جانب خانوارها را تسهیلات مسكن تشكیل داده، در عین حال، مدت زمان بازپرداخت وام طولانی تر شده و سود آن كاهش یابد.
وی ادامه داد: به همین منظور، اصلی ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار شدن مردم در ۴ سال اخیر، تأسیس صندوق پس انداز مسكن یكم در خرداد ۱۳۹۴ بود تا بر مبنای آن، تسهیلات مسكن بر پایه پس انداز مردم و پرداخت وام با بهره پایین توسط بانك، شكل بگیرد.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: اینكه از نظام بانكی، پرداخت تسهیلات بیشتر خرید مسكن با بهره پایین تر و مدت زمان بازپرداخت طولانی را مطالبه نماییم، جزو دستورالعمل دائمی اقدامات وزارت راه و شهرسازی است. بنابراین بود كه در ابتدای امسال، وزیر راه و شهرسازی این خواسته ها را شفاف مطرح كرد و به رئیس جمهور نامه نوشت. هم اكنون نیز، این خواسته های وزارت راه و شهرسازی در دستور كار شورای پول و اعتبار قرار دارد، تا در مورد آن تصمیم گیری شود.
جزئیات درخواست وزارت راه از شورای پول و اعتبار
وی تصریح كرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی این است كه مبلغ وام خرید مسكن زوجین از محل صندوق پس انداز مسكن یكم، از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش و بهره بانكی هم در بافت های فرسوده ۲ درصد كاهش و از ۸ درصد كنونی به ۶ درصد تنزل یابد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: اجرای این خواسته وزارت راه و شهرسازی متكی به این است كه نظام بانكی این مورد را بررسی كند كه تا چه اندازه توان پرداخت تسهیلات با شرایط مذكور را دارد. با این حال وزارت راه و شهرسازی، همواره این سه وضعیت (افزایش سقف وام، كاهش سود و افزایش زمان بازپرداخت) را صرفا برای تقویت سمت تقاضای مسكن از نظام بانكی و بانك مركزی مطالبه می كند.
مظاهریان خاطرنشان كرد: مقرر است در صورت موافقت شورای پول و اعتبار، وام مسكن زوجین خانه اولی به هر یك ۱۰۰ میلیون تومان ارتقاء یابد كه بعد از یك دوره یك ساله سپرده گذاری، هر كدام از زوجین به مبلغ ۵۰ میلیون تومان نزد بانك عامل بخش مسكن پرداخت شود. به تناسب این افزایش سقف وام مسكن در تهران و با همین نسبت موجود، سقف وام مسكن زوجین در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مراكز استان ها و همینطور شهرهای كمتر از ۲۰۰ هزار نفر افزایش یابد.
به گفته این مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی، هم اكنون افزایش زمان بازپرداخت وام از ۱۲ سال فعلی و هم كاهش نرخ سود در غیر از بافت های فرسوده در درخواست نهایی وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار قرار ندارد و صرفا افزایش سقف وام و كاهش سود آن ویژه بافت های فرسوده جزء خواسته های اصلی وزارت متولی بخش مسكن از نظام بانكی قرار دارد.
افزایش قیمت مسكن در جهت نرخ تورم
مظاهریان در پاسخ به این پرسش كه آیا بازار مسكن امسال با افزایش ناگهانی و غیر منتظره مسكن روبه رو خواهد شد یا خیر؟ اظهار داشت: این اظهاراتی كه برخی در مورد بازار مسكن در سال ۹۷ بیان می كنند، از نظر وزارت راه و شهرسازی منتفی است و پیش بینی ما افزایش قیمت مسكن در امتداد نرخ تورم است. البته باید تلاطماتی كه در بازارهای موازی وجود دارد، به سرانجام برسد تا بهتر بتوان در مورد وضعیت بازار مسكن پیش بینی دقیق تری داشت.

1397/01/31
21:29:35
5.0 / 5
2165
تگهای خبر: بار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری