بر اساس برآورد آمارها؛

۵۷ میلیون نفر سال قبل با ۱۴ هزار اتوبوس بین شهری مسافرت کردند

۵۷ میلیون نفر سال قبل با ۱۴ هزار اتوبوس بین شهری مسافرت کردند

شیک بار: برمبنای آمار منتشره سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سال قبل 103 میلیون و 364 هزار نفر با حمل و نقل عمومی در جاده ها تردد کردند که بیش از نیمی از آنها با اتوبوس مسافرت کرده اند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، اطلاعات آماری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نشان میدهد که در سال ۱۴۰۰ تعداد مسافرانی که با حمل و نقل عمومی در جاده ها تردد داشته اند، ۱۰۳ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر بوده که سهم اتوبوس ها با ۵۶ میلیون و ۴۵۳ هزار نفر معادل ۵۷ درصد کل مسافران جاده ای که با خودروی شخصی سفر نکرده اند، است.
همچنین ۲۴ میلیون و ۳۰۲ هزار نفر معادل ۲۴ درصد مسافران جاده ای که با حمل و نقل عمومی در سال قبل سفر کرده اند، با مینی بوس و ۲۱ میلیون و ۶۰۸ هزار نفر معادل ۲۱ درصد هم با سواری کرایه جابه جا شده اند.
۵۵ درصد مسافران برای سفرهای درون استانی در سال قبل اقدام نموده اند که متوسط پیمایش هر مسافر در سفرهای استانی، ۱۱۰ کیلومتر بوده است. ۴۵ درصد نیز سهم سفرهای برون استانی با حمل و نقل عمومی جاده ای بوده که متوسط پیمایش هر مسافر برون استانی، ۴۰۴ کیلومتر بوده است. بطور کلی متوسط پیمایش هر مسافر در کشور که با اتوبوس، مینی بوس یا سواری کرایه جابه جا شده اند، ۲۳۰ کیلومتر بوده است.
این در حالی است که میزان مصرف سوخت در سفرهای استانی بیش از سهمیه تعداد مسافران و معادل ۵۹ درصد و بوده و مصرف سوخت در سفرهای بین استانی تنها ۴۱ درصد بوده است.
۱۷ درصد مسافران جاده ای را شرکت های تعاونی و ۸۳ درصد را شرکت های خصوصی جابه جا کرده اند.
تعداد ناوگان فعال در حمل و نقل جاده ای مسافر ۶۸ هزار و ۶۵۹ دستگاه است که حدود ۱۴.۵ هزار دستگاه (۱۴ هزار و ۴۹۷ دستگاه) اتوبوس، حدود ۲۴ هزار دستگاه (۲۳ هزار و ۹۹۹ دستگاه) مینی بوس و ۳۰ هزار و ۱۶۳ دستگاه هم سواری کرایه است. ۲۱.۱ درصد ناوگان جاده ای مسافری در اختیار اتوبوس ها، ۳۵ درصد در اختیار مینی بوس ها و ۴۳.۹ درصد هم در اختیار سواری های کرایه است.
متوسط عمر ناوگان اتوبوس های بین شهری کشور ۱۲.۴۲ سال، مینی بوس ها ۲۵.۱ سال و سواری های کرایه ۱۱.۳ سال است. هیچ اتوبوس بالای ۴۰ سال در جاده ها تردد ندارند ولی ۸۲ دستگاه اتوبوس بالای ۳۰ سال در جاده ها تردد می کنند.


منبع:

1401/04/31
13:01:15
5.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری