رشد ۱۵ درصدی اهدای خون در كشور

رشد ۱۵ درصدی اهدای خون در كشور

سخنگوی سازمان انتقال خون از از رشد ۱۵ درصدی اهدای خون در کشور در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: طی این مدت ۵۱۰ هزار واحد خون در کشور اهدا شده است.دکتر بشیر حاجی بیگی در گفتگو با ایسنا، از رشد ۱۵ درصدی اهدای خون در کشور در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: استانهای قزوین با ۳۴ درصد رشد، خوزستان با ۳۳ درصد رشد و خراسان رضوی با ۲۴ درصد رشد بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشته اند.

وی اضافه کرد: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶۳۰ هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون در سرتاسر کشور رجوع کردند و از این تعداد ۵۱۰ هزار واحد خون اهدا شده است. همینطور ۷۳ هزار و ۵۰۰ واحد خون اهدایی در ارتباط با اهداکنندگان بار اول در سرتاسر کشور بوده است.

حاجی بیگی افزود: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۸۳ هزار و ۷۰۰ واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته است. باید توجه کرد که بیشترین میزان اهدای خون در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ در ارتباط با استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی و مازندران بوده است.

حاجی بیگی ضمن اشاره به وضعیت اهدای خون بانوان در کشور، اظهار داشت: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۴.۵ درصد بوده است. همینطور بانوان استانهای لرستان با ۹ درصد، سیستان و بلوچستان با ۷.۵ درصد و کردستان با ۷ درصد در صدر اهدا کنندگان خانم در کشور بوده اند.

وی اظهار نمود: در عین حال شاخص اهدای خون مستمر در کشور ۵۷ درصد است و بیشترین میزان شاخص اهدای خون مستمر در کشور در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ در ارتباط با استانهای سمنان با ۷۳ درصد، یزد با ۶۷.۵ درصد و بوشهر با ۶۷.۲ درصد بوده است.
1400/04/09
09:29:29
5.0 / 5
305
تگهای خبر: بار , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری