یادداشت؛

عوارض آلایندگی در شهرداریها کجا مصرف شود

عوارض آلایندگی در شهرداریها کجا مصرف شود

به گزارش شیک بار، پرداخت ۵۰ هزار میلیاردریال به حساب برخی شهرداری های ‫خوزستان خارج از برنامه ریزی قبلی مصوبشان است و برنامه ای از پیش تعیین شده ای برای هزینه کرد آن وجود ندارد.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- موسی شاعری*: واریز مبلغ ۵۰ هزار میلیاردریال به حساب برخی شهرداری های ‫خوزستان از محل عوارض آلایندگی نفت در ایام گذشته اتفاق بسیار مهمی است که کمتر به آن پرداخته شده و لازم است که ابعاد مختلف آن بررسی شود.
پرداخت این مبلغ توسط دولت غافلگیرانه و خارج از برنامه ریزی قبلی شهرداری ها در بودجه مصوبشان است و در نتیجه برنامه خاص و از پیش تعیین شده ای برای هزینه کرد آن وجود ندارد؛ بنابراین لازم است که ستاد ویژه ای در استان تشکیل شده و بر نحوه تخصیص آن نظارت و در چارچوب یک برنامه ویژه توسعه ای مدیریت شود.
این رقم نباید صرف پرداخت دیون و یا هزینه های جاری مانند حقوق و دستمزد شده و صرفا در حوزه زیرساخت ها و عمران مانند تکمیل پروژه قطار شهری، تقویت و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه فضای سبز، ایجاد شبکه آب خام و شبکه دفع آب های سطحی، بهسازی پایانه های مسافربری، ایجاد بازارچه ها، توسعه تجهیزات هوشمند و دوربین های کنترل ترافیک، بهبود و توسعه شبکه معابر، ایجاد تأسیسات لازم در حوزه مدیریت پسماند و… هزینه شود.
البته باید تکمیل پروژه های نیمه تمام به منظور پیشگیری از تحمیل هزینه های بیشتری همچون تعدیل ها و تاخیرها و جرایم دیرکرد باید در اولویت باشند.
پرداخت این پول نباید سبب تنبلی شهرداری ها و تلاش نکردن در جهت تحقق بودجه های مصوب و افزایش درآمدهایشان شود. چون که این مبلغ می تواند به طور موقت تراز مثبت مالی کاذب بوجود آورده و در آینده شهرداری ها را با بحران های جدی مواجه کند.
با توجه به این که مبلغ اختصاص یافته به بعضی شهرداری ها چند برابر بودجه سالانه آنهاست برای پیشگیری از بروز ‫فساد لازم است که دستگاههای نظارتی، نظارتشان را بر پرداخت ها و نحوه هزینه کرد این پول به شکل ویژه ای بالا برند.
اگر مقرر است که این پرداخت ها مستمر باشد از حالا دولت برنامه ویژه ای را برای جهت دهی به آن در قالب حرکت توسعه بخش، یکپارچه، متوازن و محرومیت زدایی در این شهرها تدوین کند.
همچنین باید مراقبت شود که این پول صرف برنامه های تبلیغاتی و انتخاباتی اشخاص و گروههای خاص و پرداخت های جهت دار یا برنامه ریزی برای اجرای پروژه هایی با نگاههای انتخاباتی و تبلیغاتی در مناطقی خاص نشده و عدالت محوری و پرداختن به اولویات ها و نیازهای اساسی شهرها مد نظر باشد.
*شهردار اسبق اهواز


منبع:

1401/06/17
23:19:03
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری