سامانه سفته الکترونیکی در بانک مسکن عملیاتی شد

سامانه سفته الکترونیکی در بانک مسکن عملیاتی شد

معاون مدیرعامل در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن از عملیاتی شدن سامانه سفته الکترونیکی در این بانک اطلاع داد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، ساسان شیردل از عملیاتی شدن سامانه «سفته الکترونیکی» در بانک مسکن عنوان کرد: با عنایت به این که هم اکنون خیلی از خدمات شبکه بانکی علاوه بر ارائه حضوری به صورت غیرحضوری و الکترونیکی هم در حال انجام می باشد، مدیریت اوراق بهاداری همچون سفته و برات هم به سمت الکترونیکی شدن درحال حرکت است که گام اول این اقدام در بانک مسکن راه اندازی سامانه «سفته الکترونیکی» است.
عضو هیات عامل بانک مسکن درباره مزایای صدور سفته الکترونیکی اظهار داشت: افزایش امنیت، عدم انکارپذیری ذی نفعان و کاهش جرم، اختصاص شناسه یکتا و در اختیار قرار دادن اطلاعات تکمیلی سفته به ذی نفعان در پلت فرم مربوطه، یکپارچگی سند از راه پلت فرم موردبررسی، کاهش هزینه ها، مطابقت با قواعد قانون تجارت و سایر قوانین در چرخه حیات سفته، امکان رصد سفته با هدف مبارزه با پول شویی، همچون مزایای صدور سفته الکترونیکی است.
شیردل درباره نحوه دریافت گواهی نامه دیجیتال در بانک مسکن برای دریافت سفته الکترونیکی عنوان کرد: یکی از الزامات در رابطه با صدور، ظهرنویسی و یا ضمانت سفته دریافت گواهی امضای دیجیتال است که به دو روش «مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت» و «روش غیرحضوری دریافت گواهی» امکان دریافت گواهی امضای دیجیتال وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: در روش رجوع حضوری به دفاتر پیشخوان دولت، مشتری ابتدا درخواست صدور گواهی را از راه سایت مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام ثبت کرده و سپس پس از خرید توکن فیزیکی به منظور احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نموده و گواهی خویش را بر روی توکن خریداری شده دریافت می کند.
معاون مدیرعامل در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن افزود: اما در روش غیرحضوری، مشتری بعد از نصب نرم افزار MaskanSign بر روی گوشی همراه خود تمامی مراحل احراز هویت را به صورت غیرحضوری انجام داده و گواهی را بر روی گوشی دریافت می کند و نیازی به خرید توکن سخت افزاری ندارد.
شیردل خاطرنشان کرد: بعد از دریافت گواهی به یکی از دو روش مورد اشاره، مشتری امکان انجام امضای دیجیتال از راه نرم افزار مربوطه را داشته و می تواند به صورت غیرحضوری به صدور سفته و امضای سفته از راه گوشی خود اقدام نماید.
وی اظهار داشت: درعین حال امکان استفاده از گوشی بعنوان توکن در هنگام استفاده از سامانه سفته الکترونیک بر روی کامپیوتر شخصی هم وجود دارد. در این روش در مرحله امضای دیجیتال، کامپیوتر به نرم افزار MaskanSign نصب شده بر روی گوشی متصل شده و عملیات امضای دیجیتال را از راه این نرم افزار به انجام می رساند.
شیردل افزود: با عنایت به این که استفاده از خدمات سامانه سفته الکترونیک و هم نرم افزار امضاء دیجیتال بانک مسکن بر روی محیط دسکتاپ (کامپیوتر) مشتریان نیازمند نصب یک میان افزار به نام «ابزارست کلاینت» بر روی سیستم عامل کامپیوتر آنها می باشد، مشتریان می توانند برنامک امضاء دیجیتال بانک مسکن با عنوان MaskanSign-1.4.0-30.apk و میان افزار «ابزارست کلاینت» را از راه آدرس https: //download.bank-maskan.ir/installer.exe در پرتال بانک مسکن روی سیستم کامپیوتری خود بارگذاری کنند.
معاون مدیرعامل در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک در انتها تاکید کرد: مطابق دستورالعمل وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه خدمات الکترونیکی در رابطه با سفته تنها برای آن دسته از مشتریان که در بانک مسکن دارای حساب هستند امکان پذیر است.


منبع:

1401/04/08
11:45:43
5.0 / 5
134
تگهای خبر: download , ابزار , بار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری