یادداشت؛

كارآمدی دولت و مدیریت شهری چاره توسعه و آبادانی

كارآمدی دولت و مدیریت شهری چاره توسعه و آبادانی

به گزارش شیک بار یک مدرس دانشگاه و کارشناس مدیریت توسعه ضمن اشاره به آخر انتخابات شوراها اظهار داشت: تهران همیشه با چالش های مختلفی مواجه بوده اما مدیریت شهری در حل بخشی از مطالبات مردم هم موفق عمل نکرده است.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: شاهرخ رضایی فر، در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد، نوشت: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰ به پایان رسید تا دوره ی جدیدی در حیات سیاسی ایران آغاز ش شود. انتخابات ۱۴۰۰ ورای هر نتیجه و پیروزی فردی، نشان داد مسؤلان برای جلب رضایت مردم کار سختی در پیش دارند و باید تمام تلاش خویش را به کار بندند تا اعتماد و رضایتی که کمرنگ شده است را به جامعه بازگردانند. متأسفانه در چند سال قبل با سیاست های نادرست دولت، فرصت سوزها و چشم دوختن به خارج به جای استفاده از ظرفیت های عظیم داخلی، جامعه ی ایران با مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی مواجه شد؛ هرچند مردم ایران همچنان که در سالهای دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت سبب سربلندی کشور شدند، در دوران تحریم های ناجوانمردانه هم مردانه پای وطن ایستادند و باوجود همه ی کاستی ها و کمبودها و مشکلات در انتخابات شرکت کردند و فصل جدیدی را در تارک تاریخ این کشور به منصه ی ظهور رساندند.
اینک اما انتخابات به پایان رسیده و هم دولت و هم شورا و هم مدیریت شهری باید یک دوره ی چهار ساله را آغاز کنند. یکی از بارزترین شاخصهای منتخبان مردم در این انتخابات بخصوص در ریاست جمهوری و شورای شهر تهران، انتخاب چهره های ولایتمدار، جهادی و متعهد است که می توانند شعار «ما می توانیم» را جایگزین «نمی شود» ها و «نمی توانیم» ها کنند. تهران در همه این سال ها با چالش های مختلفی مواجه بوده اما متأسفانه مدیریت شهری حتی در حل حداقلی بخشی از مطالبات مردم هم موفق عمل نکرده و زمینه نارضایتی شهروندان را فراهم نموده است. رأی مردم در این دوره از انتخابات نشان داد مردم بیشتر از آنکه علاقه ای به جریان های سیاسی داشته باشند، از آنها توقع کار و آبادانی دارند. اقبال مردم به یک جریان سیاسی در یک دوره به منزله ی چک سفید امضا برای آن جریان نیست که با بی توجهی به مطالبات واقعی مردم به سیاست ورزی مشغول باشند! مردم خیلی زود و در چشم بر هم زدنی کارنامه ی مدیران را ارزیابی می کنند و همچنان که آرای بالای فهرست امید در دوره ی گذشته به آمار زیر صدهزار رأی تبدیل شد، اگر برنامه مناسبی برای چهار سال پیش رو اندیشیده نشود، باز هم این امکان وجود دارد که اعتماد مردم بیشتر از قبل از بین برود.
تغییر رویکرد در دولت و مدیریت شهری شاید بهانه ای باشد برای عده ای که به تسویه حساب های شخصی و سیاسی مشغول شوند، اما ورود به چنین مسائلی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه بر نارضایتی مردم خواهد افزود. شهروندان در کنار توسعه و آبادانی کشور و شهر معتقد به اخلاق مداری، شایسته سالاری و استفاده بهینه از نیروهای کاردان و توانمند هستند. مردم خسته از هرگونه نزاع و تشکیک و تشتت به دنبال حل مشکلات در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … هستند و چیزی جز کار نمی تواند این مردم را راضی کند! پرداختن به مسائل فرعی در این فرصت چهار سال یعنی فرصت سوزی و نادیده گرفتن مردمی که بیشتر از رفتار سیاسی و جناحی خواستار زندگی بهتر، رفاه بیشتر و آینده ای مطمئن تر هستند.
انتخابات به پایان رسیده و فصل، همدلی توأم با کار جهادی شروع شده است! تاریخ سیاسی ایران نشان داده است هرجا که مردم شامل چپ و راست و مذاهب و قومتی ها کنار هم ایستاده اند، سربلندی ایران بزرگ رقم خورده است و هرکجا که به اختلافات و تمایزات پرداخته شده، جملگی زبان دیده اند!
خوشبختانه هم آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی و هم منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر تهران شهره به اخلاق مداری، دین مداری، تقوا و سعه صدر هستند و انتظار می رود این رویکرد در این چهار سال در فضای سیاسی و اداری حاکم باشد. سخنان هوشمندانه، منطقی و صریح آیت الله رئیسی در اولین جلسه رسانه ای نشان داد ایشان همچنان که در قوه قضائیه در مدت کوتاهی منشأ تحول و اصلاح گردید، بسیار باانگیزه، جهادی و فسادستیزانه به دنبال حل مشکلات مردمند و می طلبد همه مدیران جهادی در این راه سخت، مسؤلان را همراهی کنند. جامعه بسیار خسته تر و فرصت بسیار محدودتر از آن است که به جای جلب رضایت مردم، مدیران بخواهند به امور حاشیه ای مشغول باشند! قدر اعتماد مردم و این دوران کوتاه را بدانیم و برای توسعه‌ی ایران گام های بلند برداریم. آنچه مسلم است این است که مردم ایران در این روزهای سخت به امید نیاز دارند! مشی مقام معظم رهبری بعد از هر انتخاباتی تاکید بر وحدت، انسجام، کنارگذاشتن منازعات سیاسی و کار برای مردم بوده و باور داریم که منتخبان ۱۴۰۰ در این راه روشن به پیش بروند. حالیا دست کریم تو برای دل ما
سرپناهی ست در این بی سر و سامانی ها…


منبع:

1400/04/05
23:11:08
5.0 / 5
584
تگهای خبر: بار , زمین , شركت , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری