معاون وزیر راه:

ساماندهی جزایر کشور به سازمان بنادر واگذار شد

ساماندهی جزایر کشور به سازمان بنادر واگذار شد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از واگذاری ساماندهی جزایر از طرف شورای امنیت کشور به این سازمان آگاهی داد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر محمد راستاد در مراسم روز جهانی دریانوردی با اشاره به تاکید رییس جمهور در خصوص توسعه اقتصاد دریامحور اظهار داشت: ما از نظر ناوگان مالکیت تحت پرچم جزو کشورهای رتبه های بالای جهان هستیم که شرکت نفت کش در بین رتبه های اول تا پنجم و کشتی رانی چهاردهم دنیاست.
وی اضافه کرد: ظرفیت بنادر ما ۲۶۰ میلیون تن است که ۱۵۰ میلیون تن آن مورد استفاده قرار می گیرد و ظرفیت خالی قابل توجهی داریم.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: استقلال کشور باید به شکلی رشد یابد و همزمان تحریم های ظالمانه رفع گردد تا از ظرفیت بنادر استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: باید علاوه بر واردات و صادرات کالاهای خودمان به جذب بار سایر کشورها نیز بپردازیم. شرکت های کشتی رانی و نفت کش قبلاً این کار را می کردند اما با تحریم ها جذب بار خارجی متوقف مانده است.
راستاد اشاره کرد: با ظرفیت خالی بنادر کشور به دنبال این هستیم که کالاهای ترانزیتی را جذب نماییم و بنادر کانتینری کشور به بنادر ترانشیپی تبدیل شوند. هم اکنون پهلو گیری کشتی های کانتینری از بنادر ما خصوصا بندرعباس منع شده است که اگر تحریم ها برداشته شود ظرفیت تبدیل شدن به هاب ترانشیتی منطقه را داریم.
معاون وزیر راه تاکید کرد: در بخش صنایع دریایی و تولید شناور در داخل نیاز به فاینانس داخلی داریم هم اکنون اگر مدیران کشتی رانی و نفت کش به شرکت های کشتی کاری بزرگ دنیا بروند تنها ۱۰ درصد هزینه را پرداخت می کنند و مابقی توسط سازنده تامین می شود. ما هم باید با حمایت سازمان های کشور فاینانس داخلی را برای سفارش ساخت کشتی راه اندازی نماییم.
به گفته وی نیازهای دو دهه آتی در حمل و نقل دریایی به کشتی سازی داخلی شامل بخش خصوصی و شرکت های وابسته به وزارت دفاع و سپاه ارایه داده ایم. از نظر کیفیت و مدیریت سرعت تولید از این شرکتها راضی هستیم.
راستاد از عزم سازمان بنادر برای جایگزینی ناوگان ایرانی با ناوگان خارجی برای ساخت کارهای آفشور آگاهی داد و اظهار داشت: ما هم در این سازمان از تسهیلات وجوه اداره شده برای انجام این عزم حمایت می نماییم.
این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی برای نوسازی ناوگان منطقه ای و سنتی اظهار داشت: امیدواریم با رفع تحریم های ظالمانه و محدودیت های تحمیلی شاهد رشد صنایع دریایی باشیم. مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در بخش جزایر سالها اختلافاتی میان نهادهای مسئول در سازماندهی جزایر وجود داشت اما اخیراً در کارگروه ساماندهی مرزهای شورای امنیت کشور، اجرای طرح ساماندهی ۳۵ جزیره به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار شد که این سازمان موظف به تهیه برنامه عملی برای ساماندهی این جزیره ها شامل نظامی، نفتی، تجاری و گردشگری شد.

1400/07/21
10:44:55
5.0 / 5
326
تگهای خبر: اداره , بار , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری